Barrandov zvýhodnil Zemana, moderátor mu stranil, říká rada. Nemůžu suplovat Drahoše, hájí se Soukup

Michal Polák Michal Polák
8. 2. 2018 17:18
"Moderátor dostatečným způsobem neplnil roli kvalifikovaného oponenta, naopak vyjadřoval hostu Miloši Zemanovi svoji názorovou podporu," píší radní.
Jaromír Soukup v jednom ze svých pořadů.
Jaromír Soukup v jednom ze svých pořadů. | Foto: TV Barrandov

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení s TV Barrandov kvůli pořadu Duel Jaromíra Soukupa - Prezidentský speciál, který televize odvysílala v pondělí 22. ledna před druhým kolem prezidentských voleb.

"Moderátor dostatečným způsobem neplnil roli kvalifikovaného oponenta, naopak vyjadřoval hostu Miloši Zemanovi svoji názorovou podporu, a to v úvodní monologické řeči i v průběhu diskuse," píše se v tiskové zprávě RRTV.

Miloš Zeman tak měl k dispozici prakticky neomezený prostor k tomu, aby prezentoval své názory a postoje. "Pořad způsobem moderace a volbou diskusních témat výrazně zvýhodnil stávajícího prezidenta nad jeho protikandidátem. Provozovatel se tak mohl dopustit porušení povinnosti dbát zásad objektivity a vyváženosti," tvrdí rada.

Televize Barrandov do pořadu zvala také Jiřího Drahoše, ale ten odmítl přijít. Bývalý šéf Akademie věd absolvoval pouze debaty na Primě a v České televizi.

Šéf televize Jaromír Soukup nemá dojem, že by televize udělala cokoliv špatně. "Žádného pochybení si nejsme vědomi. Naprosto nesouhlasím s tvrzením RRTV, že jsem nadržoval panu prezidentovi. Moderátor není od toho, aby suploval hosta, který odmítl přijít," napsal Aktuálně.cz Soukup.

Radě se nelíbila ani Aréna s Klausovým Rumburakem

Rada má problém také s dalším barrandovským pořadem, a to s Arénou Jaromíra Soukupa ze dne 16. ledna. I kvůli ní s televizí zahájila správní řízení. "Uvedené vydání pořadu výrazně zvýhodnilo jednoho z kandidátů, a to stávajícího prezidenta Miloše Zemana," píší radní v tiskové zprávě.

Radním vadí, že v pořadu "byly prezentovány pouze ty názory, které podporovaly volbu současného prezidenta Zemana". Hosty v pořadu byli Jaroslav Foldyna (ČSSD), Radek Vondráček (ANO), Tomio Okamura (SPD) a Václav Klaus ml. (ODS), kteří jsou všichni sympatizanty současného prezidenta.

"Pan Klaus je vlastenec a inteligentní člověk, takže logicky musí volit pana Zemana," prohlásil v pořadu například Tomio Okamura, který Drahoše označil za promigračního, proislámského a probruselského, aniž by mu kdokoliv oponoval.

I Václav Klaus mladší zpochybnil kvality Zemanova protikandidáta. "Lidé, kteří nesnáší prezidenta Zemana, by podpořili jakéhokoliv kandidáta. Čili i Rumburaka, kdyby se ukázalo, že má rád Arabelu a že se z ničeho vypracoval na čaroděje druhé kategorie," řekl.

"Argumenty pro volbu Jiřího Drahoše nezazněly ani od hostů, ani od moderátora pořadu Jaromíra Soukupa, který v rámci tématu prezidentských voleb žádným způsobem neplnil roli kvalifikovaného oponenta," vysvětluje v tiskové zprávě rada. Diváci si tak nemohli utvořit vlastní nezávislý názor na problematiku prezidentských voleb.

"TV Barrandov má 30 dní na vyjádření, a jestliže už televize obdržela upozornění na porušení objektivity a vyváženosti, tak při neúspěchu televize ve správním řízení můžeme udělit pokutu," řekl předseda rady Ivan Krejčí. Pokuta může být od pěti tisíc až do 2,5 milionu.

Za posledních šest let rada udělila čtyři pokuty za porušení objektivity a vyváženosti. Ve všech čtyřech případech pokutovala Českou televizi.

Podívejte se na sestřih z prezidentského speciálu na TV Barrandov:

Miloš Zeman v TV Barrandov: Já jsem krásný mladý muž, kdyby po mně někdo vyjel, asi bych to poznal | Video: TV Barrandov
 

Právě se děje

před 53 minutami

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy