Půta: Do voleb s lidovci jít nemůžeme, přestali bychom existovat. Chceme vyhrát příští volby

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová, Kateřina Chládková
23. 7. 2017 15:00
Liberecký hejtman Martin Půta se na úterním jednání pokusí přesvědčit kolegy z hnutí Starostové a nezávislí, aby se účastnili voleb bez partnerství s lidovci. Koalici tento týden odmítlo vedení křesťanských demokratů. Dostali strach z nízkých preferencí a z toho, že nepřekročí hranici deseti procent nutných pro její vstup do sněmovny. KDU-ČSL nabídla Starostům, aby na jejich stranických kandidátkách zůstali. Pak by jim stačilo obvyklých pět procent. "Pokud máme vyhrát příští parlamentní volby, tak do toho nemůžeme jít na kandidátce lidovců, protože pak už nebudeme existovat," reaguje na nabídku v rozhovoru pro Aktuálně.cz Půta.
Martin Půta.
Martin Půta. | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Neděláte na lidovce moc velká ramena s ohledem na to, jak vypadají předvolební preference Starostů?

Půta: To není o preferencích. V Libereckém kraji jsme měli vloni v krajských volbách v preferencích asi 15 procent. (Nakonec Půtovi Starostové pro Liberecký kraj získali přes 32 procent hlasů - pozn. red.)

Celostátně mají Starostové dlouhodobě preference na úrovni zhruba dvou procent. To je na hranici státního příspěvku na volby.

Zatím. Jisté riziko samozřejmě existuje. Pokud se ale KDU-ČSL bojí deseti procent, tak my jim tím rozhodnutím sebereme břímě obavy a riziko vezmeme na sebe. Souhlasil jsem s koalicí s lidovci a že nebudeme ve stejné situaci s topkou. Naši poslanci byli v klubu TOP 09 neviditelní a v podstatě nás to v druhém volebním období nasměrovalo tak, že na celostátní úrovni neexistujeme.

Ale předseda Starostů Petr Gazdík a poslanec Jan Farský si pozornost získali. Nemohli i ostatní vaši kolegové více zapracovat na své prezentaci?

Nebyl jsem ve sněmovně. Ale ve chvíli, kdy jste v poslaneckém klubu, který usilovně pracuje na tom, abyste nebyli vidět, tak je to složité. Možná se na to dívám nerealisticky, ale pokud máme vyhrát příští parlamentní volby, tak do toho nemůžeme jít na kandidátce lidovců, protože pak už nebudeme existovat.

Jak to myslíte?

Od Starostů po republice jsem slyšel, že když teď půjdeme do voleb na kandidátce s lidovci, tak třetina lidí, kteří nás podpořili v krajských volbách, bude příští rok v komunálních volbách kandidovat sama za sebe a do dalších krajských voleb si rozmyslí, jestli nás podpoří. Andrej Babiš je velký stratég a začne obcházet naše lidi. Řada Starostů je přitom pragmatická, potřebují mít linku do Prahy. A tak ANO z řady našich Starostů udělá svůj tým a bude to ještě horší, než teď. Odpor k lidovcům byl uvnitř Starostů celou dobu koalice. Avšak právě kvůli koalici to všichni podpořili, protože to vnímali jako spolupráci dvou samostatných sebevědomých subjektů. Kdyby se o nynější nabídce lidovců hlasovalo znovu na sněmu, tak to neprojde.

Na druhou stranu víte, že po svém partnerovi KDU-ČSL požadujete něco, co ho může stát hodně. Lidovci mají preference osm až devět procent, zatímco Starostové asi dvě procenta. To je nepoměr na to, co od KDU-ČSL chcete.

Volby takto nefungují. Jsem přesvědčený, že třetina voličů se rozhoduje ve chvíli, kdy si doma prolistují volební lístky. Připouštím, že nejsme politická strana jako KDU-ČSL, ODS, ČSSD, které mají pevnou voličskou základnu a k ní mohou sehnat další voliče. Naše kandidátky volí lidé, kteří nejsou pevně ukotvení, ale podporují nějaký politický směr. Pokud si i my chceme v budoucnu vytvořit voličské jádro, nemůžeme být jednou na kandidátkách TOP 09 a jednou na kandidátce KDU-ČSL. To bychom za čtyři roky mohli být třeba na kandidátce ČSSD, pokud by to bylo výhodné. Takhle se politika dlouhodobě dělat nedá.

Říkal jste, že se bojíte, abyste nezanikli. Pokud do těchto voleb půjdete sami, nehrozí vám také zánik, když alespoň trochu neuspějete?

To je pravda, ale udržíme pohromadě naše aktivní lidi v krajích. Protože ti teď z z tohoto řešení mají špatný pocit. A pokud neudržíme pohromadě aktivní lidi, neudržíme pohromadě ani podporovatele, díky kterým jsme uspěli třeba v Libereckém kraji a díky kterým jsme ve Středních Čechách byli druzí.

Říkáte, že většina Starostů podpoří variantu, abyste šli do voleb sami?

Jsem o tom přesvědčený. Dostávám řadu různých smsek, vzkazů, mailů a všemi různými metodami mi lidé vzkazují, že když půjdeme sami na kandidátku, pomůžou nám. Odpracují to s nadšením, možná to nevyjde, ale budou z toho mít dobrý pocit, když nic jiného.

A nepřeváží nakonec klika, která nechce ze sněmovny odejít nebo se bojí neúspěchu?

Tato klika zas tak velká není. Máme čtyři poslance. Jeden z nich je pan Farský. Petr Gazdík už také pochopil, že jestli chce udržet hnutí pohromadě, tak se budeme muset domluvit na postupu, který podporuje většina. Jeden z úkolů je provést hnutí touto složitou situací pohromadě. Pokud se nám to nepovede, tak to samozřejmě znamená úplný konec. Snaha oslovovat jednotlivce Starostů, aby na kandidátkách KDU-ČSL zůstali, mi proto také není zrovna sympatická. 

Kdo tyto vaše kolegy oslovuje?

Je to ze strany KDU-ČSL.

Lidovci zřejmě chtějí partnerství udržet. Může to na vaše kolegy zabrat?

Myslím, že ne.

Ale mohou na kandidátkách lidovců zůstat jako nezávislí? 

Mohou. Ale pevně věřím, že lidi nominovaní Starosty se budou rozhodovat podle sebe a svého svědomí. Výkřiky o pragmatismu, které v posledních dvou týdnech zaznívají, jsou sice fajn, zatím jsem ale neviděl nikoho, kdo by vyhrál volby jenom pragmatickou kampaní a kalkulací.

Kde hnutí udělalo chybu, pane hejtmane?

Někdy na konci roku.

Jakou?

Protože se tenkrát nenašel nikdo, kdo by jednoznačně řekl, že se stane celostátním lídrem samostatné kandidatury Starostů. Neudělal to ani Petr Gazdík, ani Honza Farský, ani nikdo jiný. Tím pádem se hledalo řešení širší spolupráce. Vznikl List, projekt společné strany Starostů, regionálních stran a KDU-ČSL. To lidovci odmítli jako riziko obcházení volebního zákona a nabídli nám koalici. Musím říci, že v této fázi jsem byl překvapený, protože to bylo na lidovce nezvykle sebevědomé řešení a bylo mi to sympatické. Stále věřím, že můžeme získat těch deset procent. Je nepravděpodobné, že bychom získali 30 procent, ale zmiňovaná desetiprocentní hranice je problém, protože ji sami problémem děláme.

Lidovci vám nabízí šest lídrů, to je hodně, tolik jste jich s TOP 09 neměli. Měli jste jen dva lídry. 

Nabídka je to velkorysá, oproti TOP 09 je samozřejmě lepší. Politika není jen o obchodu: my vám dáme šest lídrů a za to budete u nás na kandidátkách.

Měli lidovci strach už předtím, když je na jaře přemlouvalo jejich vedení?

Trochu je přemluvili argumentem, který jsem teď od nich slyšel, že od některých lidí od nás měli pokývnutím hlavy minimálně odsouhlaseno, že když nebudou vycházet průzkumy, překlopíme partnerství na variantu, kdy budeme na kandidátkách KDU-ČSL. Jestli někteří lidé pokývnutím hlavy tohle naznačovali, tak to zapomněli naznačit uvnitř hnutí a poměrně silně přecenili svoji schopnost členy o tomhle kroku přesvědčit.

Mohou problémy koalice stát pana Gazdíka křeslo předsedy?

Ne. Není potřeba měnit předsedu.

 

Právě se děje

Další zprávy