Psychiatr: Musíme přesvědčit nemocné, aby se přišli léčit

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
20. 10. 2014 16:35
Reforma psychiatrie, kterou sepisuje ministerstvo zdravotnictví, útokům schizofreniků nezabrání. Podle psychiatra Ivana Davida je třeba přimět nemocné, kteří se vyhýbají léčbě, aby přišli do ordinace.
Bývalý ministr zdravotnictví a náměstek bohnické psychiatrické léčebny Ivan David.
Bývalý ministr zdravotnictví a náměstek bohnické psychiatrické léčebny Ivan David. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Případům, jako byl útok schizofreničky ve žďárské škole, nezabrání ani připravovaná reforma ministerstva zdravotnictví. Podle bývalého šéfa resortu a známého psychiatra Ivana Davida je třeba něco jiného: přimět nemocné, kteří se vyhýbají léčbě, aby přišli do ordinace.

Vedení resortu zdravotnictví sepisuje spolu s Českou psychiatrickou společností kompletní reformu psychiatrické péče. Potrvá deset let a stát bude 4,5 miliardy korun. Na konci bude o třetinu víc odborníků a naprosto jinak sestavená nemocniční síť.

Pacienti už se nebudou léčit v psychiatrických léčebnách. O ty nejzávažnější případy se postarají specializovaná centra, ostatní pacienty si převezmou menší psychiatrická oddělení v běžných nemocnicích. Takové uspořádání je podle lékařů výhodnější i z toho důvodu, že řada pacientů netrpí jen psychickou chorobou, ale kombinací duševních a somatických poruch. V běžné nemocnici budou mít veškerou péči zajištěnou na jednom místě.

V každém okrese navíc vznikne takzvané Centrum duševního zdraví s vyškolenými psychoterapeuty a terénními pracovníky. Reforma počítá zhruba se stovkou takových komunitních center.

Aktuálně.cz: Nakolik podle vás pomůže reforma psychiatrie zabránit případům, jaký se v úterý stal ve Žďáru nad Sázavou?
Ivan David: Je pravda, že psychiatrie v Česku rozhodně reformu potřebuje, a to z několika důvodů. Značné části nemocných se dnes potřebné péče nedostává, a to zejména po propuštění z lůžkových zařízení. Chybí sociální podpora i trvalý dohled nad pacienty. Musíme pomoci lidem, kterým nemoc brání pracovat, udržet si bydlení nebo zachovat sociální vazby. Jsou dokonce nemocní, kteří potřebují pomoc s dodávkou stravy nebo oblečením. Nic z toho dnes dostatečně nefunguje. Rostoucí náklady na bydlení přitom často přesahují finanční možnosti nemocných, kteří žijí z invalidního důchodu, takže se ocitají ve společnosti bezdomovců. Zabránit případům, jako je ten žďárský, ale ani reforma nedokáže.

Proč?
Třeba jen proto, že někteří nemocní ohrožují sebe sama nebo jiné ještě předtím, než jejich chorobu někdo rozpozná. Ani reforma navíc nevyřeší to, že se někteří pacienti léčení vyhýbají. Právě na ty bychom se měli zaměřit.

Jak ale donutit pacienty, kteří se léčit nechtějí, aby k psychiatrovi pravidelně docházeli?
Jsou k tomu potřeba dvě věci. Za prvé dostatek peněz na provoz, abychom za druhé mohli najmout dostatek kvalifikovaného personálu, který zatím ani není na trhu práce. Tak může vzniknout dostatečná kapacita pro práci s nemocnými. Pak je tu ale ještě jeden problém: zázemí nemocných. Hlavním heslem podobných reforem je „housing first“, tedy bydlení především. Jenomže vhodných ubytovacích kapacit, které by byl invalida schopný zaplatit, se nedostává ani v bohatých zemích. Rozhovorem na ulici přitom pacientovi, který nemá bydlení, příliš nepomůžeme. Musíme mu nejprve poskytnout potřebné zázemí. Teprve pak ho můžeme přesvědčit, aby se nechal léčit i přes možné nepříjemné vedlejší účinky léků. K reformě je proto potřeba hlavně dost peněz.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 40 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 45 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy