Psychiatr: Musíme přesvědčit nemocné, aby se přišli léčit

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
20. 10. 2014 16:35
Reforma psychiatrie, kterou sepisuje ministerstvo zdravotnictví, útokům schizofreniků nezabrání. Podle psychiatra Ivana Davida je třeba přimět nemocné, kteří se vyhýbají léčbě, aby přišli do ordinace.
Bývalý ministr zdravotnictví a náměstek bohnické psychiatrické léčebny Ivan David.
Bývalý ministr zdravotnictví a náměstek bohnické psychiatrické léčebny Ivan David. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Případům, jako byl útok schizofreničky ve žďárské škole, nezabrání ani připravovaná reforma ministerstva zdravotnictví. Podle bývalého šéfa resortu a známého psychiatra Ivana Davida je třeba něco jiného: přimět nemocné, kteří se vyhýbají léčbě, aby přišli do ordinace.

Vedení resortu zdravotnictví sepisuje spolu s Českou psychiatrickou společností kompletní reformu psychiatrické péče. Potrvá deset let a stát bude 4,5 miliardy korun. Na konci bude o třetinu víc odborníků a naprosto jinak sestavená nemocniční síť.

Pacienti už se nebudou léčit v psychiatrických léčebnách. O ty nejzávažnější případy se postarají specializovaná centra, ostatní pacienty si převezmou menší psychiatrická oddělení v běžných nemocnicích. Takové uspořádání je podle lékařů výhodnější i z toho důvodu, že řada pacientů netrpí jen psychickou chorobou, ale kombinací duševních a somatických poruch. V běžné nemocnici budou mít veškerou péči zajištěnou na jednom místě.

V každém okrese navíc vznikne takzvané Centrum duševního zdraví s vyškolenými psychoterapeuty a terénními pracovníky. Reforma počítá zhruba se stovkou takových komunitních center.

Aktuálně.cz: Nakolik podle vás pomůže reforma psychiatrie zabránit případům, jaký se v úterý stal ve Žďáru nad Sázavou?
Ivan David: Je pravda, že psychiatrie v Česku rozhodně reformu potřebuje, a to z několika důvodů. Značné části nemocných se dnes potřebné péče nedostává, a to zejména po propuštění z lůžkových zařízení. Chybí sociální podpora i trvalý dohled nad pacienty. Musíme pomoci lidem, kterým nemoc brání pracovat, udržet si bydlení nebo zachovat sociální vazby. Jsou dokonce nemocní, kteří potřebují pomoc s dodávkou stravy nebo oblečením. Nic z toho dnes dostatečně nefunguje. Rostoucí náklady na bydlení přitom často přesahují finanční možnosti nemocných, kteří žijí z invalidního důchodu, takže se ocitají ve společnosti bezdomovců. Zabránit případům, jako je ten žďárský, ale ani reforma nedokáže.

Proč?
Třeba jen proto, že někteří nemocní ohrožují sebe sama nebo jiné ještě předtím, než jejich chorobu někdo rozpozná. Ani reforma navíc nevyřeší to, že se někteří pacienti léčení vyhýbají. Právě na ty bychom se měli zaměřit.

Jak ale donutit pacienty, kteří se léčit nechtějí, aby k psychiatrovi pravidelně docházeli?
Jsou k tomu potřeba dvě věci. Za prvé dostatek peněz na provoz, abychom za druhé mohli najmout dostatek kvalifikovaného personálu, který zatím ani není na trhu práce. Tak může vzniknout dostatečná kapacita pro práci s nemocnými. Pak je tu ale ještě jeden problém: zázemí nemocných. Hlavním heslem podobných reforem je „housing first“, tedy bydlení především. Jenomže vhodných ubytovacích kapacit, které by byl invalida schopný zaplatit, se nedostává ani v bohatých zemích. Rozhovorem na ulici přitom pacientovi, který nemá bydlení, příliš nepomůžeme. Musíme mu nejprve poskytnout potřebné zázemí. Teprve pak ho můžeme přesvědčit, aby se nechal léčit i přes možné nepříjemné vedlejší účinky léků. K reformě je proto potřeba hlavně dost peněz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy