Praha - V krajích začala vyjednávání o povolebních koalicích. Nejsilnější pozici při vyjednávání má levice, konkrétně sociální demokracie, která zvítězila v devíti regionech.
V Olomouckém kraji se objevila první pochybnost o průběhu voleb. Hnutí Nezávislých hodlá podat návrh na přezkum výsledků. Domnívá se, že někdo manipuloval s volebními lístky. Nezávislým chybělo do 5 % jen pět setin.
ČSSD sahá po hejtmanovi také v Plzeňském kraji, kde sice vyhrála ODS, bude mít ale potíže se sháněním koaličního partnera. ODS totiž odmítá spolupracovat s komunisty, sociální demokracie zase s ODS.
V Ústeckém a Karlovarském kraji zvítězili komunisté, v obou krajích se nabízí spojení s programově blízkou sociální demokracií. KSČM se tak zřejmě poprvé od roku 1989 dočká prvního hejtmana. Strana již nicméně deklarovala, že na postu šéfů krajů netrvá za každou cenu.
V Libereckém kraji se koalici pokusí sestavit vítězná neparlamentní strana Starostové pro Liberecký kraj, které se podařilo porazit všechny velké hráče. Vybírat mohou mezi ČSSD, KSČM nebo dalšími regionálními uskupeními.
V řadě krajů jsou na první pohled první volbou vítězné sociální demokracie komunisté, například ve Zlínském kraji se ale nabízí spojenectví s lidovci.
Povolební dění jsme sledovali v online reportáži:
Funkci hejtmana Karlovarského kraje a pět křesel v devítičlenné radě bude ČSSD, která byla ve volbách druhá za KSČM, požadovat při koaličních jednáních. Právě komunisté přitom budou pro sociální demokraty hlavním partnerem, s nímž dialog o sestavení krajské vlády povedou. Řekl to lídr ČSSD a hejtman Josef Novotný. Pokud sociální demokraté se svým požadavkem na personální obsazení krajské rady uspějí a udrží si místo hejtmana, přijdou oproti předchozímu čtyřletému období jenom o jedno místo v radě. Komunisté se na podmínkách pro vyjednávání a o tom, co jsou ochotni jako vítězná strana krajských voleb akceptovat, dohodnou v úterý.
Voličská nálada se mění, proto zřejmě nastal čas přehodnotit takzvané Bohumínské usnesení, které ČSSD zakazuje spolupráci s KSČM na vládní úrovni. V Interview ČT24 to řekl místopředseda sociální demokracie Michal Hašek. "Já sám jsem přesvědčen, že je to teď o intenzivní debatě mezi ČSSD a KSČM," prohlásil. "Osobně by se mi líbil nejvíc slovenský model. Robertu Ficovi se podařilo dokonale vysát levicový a levostředový prostor na Slovensku a výsledkem bylo, že v posledních volbách Smer získal víc než 50%. To by měl být takový vzor a tajný sen pro českou demokratickou levici."
Vyjednávání o koalici pod Ještědem se zadrhla. Regionální rada ODS přijala usnesení, kterým si zakazuje spolupráci s Janem Korytářem, lídrem Změny pro Liberecký kraj, třetí nejsilnější strany. "Chtěl bych zachovat chladnou hlavu a probrat tuto novou situaci na dalším společném jednání ve středu," reagoval ve Dvaceti minutách Radiožurnálu předseda Starostů pro Liberecký kraj Milan Půta.
Sociální demokraté, kteří vyhráli volby v Jihočeském kraji, odmítají jednání se zástupci čerstvě vzniklé trojkoalice Jihočeši 2012, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. ČSSD se v úterý sejde s KSČM, s níž bude jednat o možné podobě koalice. Lídr sociálních demokratů a současný hejtman Jiří Zimola uvedl, že nevylučuje jednání s Jihočechy 2012, KDU-ČSL i TOP 09 a STAN, ovšem jen jako se samostatnými subjekty. V 55členném zastupitelstvu by sociální demokraté měli s komunisty většinu 31 hlasů.
KSČM preferuje v Ústeckém kraji na konci prvního kola jednání trojkoalici s ČSSD a Severočechy.cz. Po odpoledním setkání se zástupci ODS to řekl krajský lídr komunistů Oldřich Bubeníček. Konkrétnější jednání chce začít vést buď koncem tohoto, nebo začátkem příštího týdne. KSČM má v novém zastupitelstvu 20 z 55 mandátů a ke složení většiny by jí stačil jen jeden partner.
Pravděpodobný hejtman Bubeníček už začíná mít konkrétní představu: koalici by tvořila KSČM, ČSSD i Severočeši. "Spíše bychom se přikláněli k širšímu vedení kraje, záleží, jak se k tomu ti druzí postaví," řekl dnes ČTK. Výhrady svých spolustraníků vůči ČSSD, poznamenané dvanáctiletým vládnutím s ODS, ale připouští. "Je možné, že je část členů asi nechce, ale je to levicová strana, programově se spolu právě tyhle tři strany nejvíc prolínají," dodal.
Jednání o případné koalici v Plzeňském kraji ještě ani nezačala a lídrové dvou nejsilnějších stran - ODS a ČSSD - si už vjeli do vlasů. ODS pod vedením Jiřího Pospíšila sice vyhrála, má ale stejný počet mandátů jako druhá ČSSD. Pospíšil je přesvědčen, že hejtmanem by měl být on. "Bude záležet, jestli se dohodneme se sociální demokracií na důstojné koalici a já budu hejtmanem, nebo jestli pan hejtman Chovanec upřednostní svůj osobní mocenský kalkul, bude usilovat o post hejtmana a nechá se zvolit hlasy komunistů," řekl Pospíšil. "Jeho (Pospíšilova) slova zřetelně komplikují situaci, a to v době, kdy jednání ještě ani nezačala. Jiří Pospíšil tak jen pokračuje ve své egocentrické předvolební kampani. Mně to přijde, že se ani nechce dohodnout," kontroval Milan Chovanec. O dohodu nicméně nemá velký zájem ani sám Chovanec, bezprostředně po volbách naznačil, že je spíše pro levicovou koalici.
Lídr sociálních demokratů v Ústeckém kraji Arno Fišera nepodá rezignaci. A to ani přesto, že ho k tomu vyzval šéf strany Bohuslav Sobotka a strana skončila na druhém místě o 9 % pozadu za komunisty. Nevidí k tomu důvod. "Můžu si myslet, že je to něčí potřeba hledat viníky za celkově slabší výsledek ČSSD. Taky to může být odveta za to, že jsme pana Sobotku při volbě předsedy nepodporovali," řekl Fišera. Jeho kolega Robert Dušek z Libereckého kraje už rezignaci slíbil.
Lidovci ve Zlínském kraji, kteří skončili na druhém místě za ČSSD a získali deset mandátů, odmítají jednat o některých variantách koalice. „Máme nepřekročitelné omezení - nemůžeme jít do koalice s komunisty ani do koalice, kde by byla zároveň ČSSD a ODS," řekl pro Aktuálně.cz lídr lidovců Jiří Čunek.
ČSSD, která v Pardubickém kraji vyhrála volby, má již jednoho jistého koaličního partnera. Dohodla se se Stranou práv občanů - Zemanovci. Ti jinak ve volbách pohořeli a ani v Pardubickém kraji neměli valné úspěchy - získali jen tři mandáty. Nicméně díky sociálnědemokratickému "výtahu" se dostali k moci. Dvě ze tří jmen jsou veřejnosti dobře známá: Jaromír Dušek, známý odborový předák železničářů, a Zbyněk Kusý, někdejší dlouholetý generální manažer HC Pardubice.
Lidé protestovali u voleb proti stavu české politiky neplatnými lístky - vhozením prázdné obálky či přetrženého hlasovacího lístku. V krajských volbách tak propadlo kolem 120 000 hlasů, v senátních kolem 47 000. Před volbami je k tomu vybízelo Hnutí za přímou demokracii a řetězově šířené emaily. Za každý hlas obdrží strana peníze, pouze za neplatné hlasy nedostane nic, píše se ve výzvě, Jenže to není pravda, peníze dostávají strany jen za mandát. Šlo zkrátka o hoax, "řetězově šířenou poplašnou, nebezpečnou či zbytečnou zprávu".
Pokud by sociální demokraté v Jihočeském kraji nabídli spolupráci komunistům, museli by jim přenechat funkci náměstka hejtmana a dva až tři místa v jedenáctičlenné radě. Takové jsou podle lídra KSČM Petra Braného požadavky jeho strany. Požadovali také, aby v radě byly poměrně zastoupeny všechny úspěšné strany, na to ale údajně sociální demokraté nepřistoupili.
V Karlovarském kraji se jednání o koalici o několik dnů zdrží. Dvě nejsilnější strany - vítězná KSČM a druhá ČSSD - se poprvé oficiálně sejdou až v pátek. Do té dobu budou pravděpodobně jednat neoficiálně.
Podle prvních vyjádření lídra komunistů Jaroslava Borky to vypadá, že o post hejtmana nemá příliš velký zájem. ČSSD by tak i přes to, že těsně nedosáhla na první místo, mohla získat dalšího hejtmana. Komunisté ale každopádně budou chtít více míst v devítičlenné radě, kde měli během dosavadní vlády s ČSSD pouhá dvě křesla. Pokud by do koalice šli jenom s ČSSD, nejspíše by chtěli čtyři až pět křesel
Sociální demokracie v Olomouckém kraji jako vítězná strana v pondělí zahájila jednání o koalici. Jako první jednala s komunisty, programy jsou prý téměř shodné. "Po této stránce hodnotím jednání velmi optimisticky," řekl lídr KSČM Alexander Černý.
ČSSD nicméně bude jednat i s ODS, TOP 09 i Koalicí pro Olomoucký kraj. Kandidát na hejtmana Jiří Rozbořil již před volbami odmítl spolupráci se stranou Starostové pro Olomoucký kraj. V minulém volebním období vládla v kraji ČSSD s lidovci a ODS, komunisté byli v opozici.
Lídr komunistů v Ústeckém kraji Oldřich Bubeníček bude usilovat o místo hejtmana. "Vzhledem k volebním výsledkům a důvěře, kterou nám dali voliči, máme povinnost se o ten post ucházet," řekl Aktuálně.cz Bubeníček. KSČM v kraji získala 20 mandátů, druhá ČSSD má 13 křesel. Právě se sociálními demokraty jednal Bubeníček jako s prvními již v neděli večer. V pondělí dopoledne jednal se Severočechy, kteří získala 9 mandátů, čeká ho i jednání s ODS a Hnutím pro kraj. "Program ČSSD a Severočechů je hodně podobný našemu, rozumně jsme se shodli. Na konci týdne bychom rádi začali druhé kolo jednání," dodal Bubeníček.
Politické hnutí NEZÁVISLÍ podá do čtvrtka návrh ke krajskému soudu o soudní přezkum výsledků voleb v Olomouckém kraji. K dosažení 5 % scházelo hnutí pouhých pět setin procenta, tedy jen několik desítek hlasů. Kandidáti požadují, aby byly přepočítány volební lístky. Mají podezření, že s nimi někdo manipuloval. "Začali se ozývat naši voliči a kandidáti, že dávali preferenční hlasy konkrétním jménům, a ve výsledku je u daných lidí číslo nula, jako by jejich lístek vůbec nebyl započítán," uvedl František Zwyrtek, předseda hnutí. Nezávislým se také nelíbí, že na volebním lístku byla chyba ve jméně kandidáta, a upozorňují na údajné výkyvy v počtech hlasů v jednotlivých okrscích.
V Moravskoslezském kraji bude s největší pravděpodobností pokračovat levicová koalice ČSSD a KSČM. Komunisté jsou na vyjednávacím listu sociálních demokratů na prvním místě. Strany ve výsledku získaly dokonce ještě více mandátů než v předchozím období, jde tedy prakticky pouze o to, dohodnout poměr sil v radě a rozdělit nejdůležitější posty. ČSSD se bude muset oproti předchozímu období, kdy měla osm radních, hejtmana, jeho zástupce a čtyři náměstky, značně uskromnit. Nadpoloviční většinu v zastupitelstvu by ČSSD získala ještě při spolupráci s ODS.
Sociální demokraté, kteří na jihu Moravy zvítězili a získali 18 křesel, se během pondělí rozhodnou, zda budou jednat jako první s komunisty nebo s lidovci. Pro komunisty hovoří čísla - mohou totiž nabídnout 13 mandátů a bezpečnou většinu v zastupitelstvu. KDU-ČSL má pouze 4 mandáty, v minulém volebním období už ale s ČSSD jako koaliční partner spolupracovala. "Já jsem pro to, aby pokračovalo, co již úspěšně funguje. Samozřejmě ale o nové koalici rozhodne až vedení ČSSD," uvedl lídr ČSSD Michal Hašek. Již teď je jasné, že v opozici skončí ODS, TOP 09 a Starostové pro JMK.
Jména nového hejtmana a krajských radních v Královéhradeckém kraji budou známa ve dnech od 6. do 10. listopadu. V tomto termínu by se mělo uskutečnit první ustavující zasedání Zastupitelstva Královéhradeckého kraje. Krajské volby vyhrála ČSSD s 12 mandáty. 11 křesel získala KSČM, sedm Koalice pro Královéhradecký kraj - KDU ČSL - HDK - VPM, šest ODS, pět TOP 09 a Starostové pro Královéhradecký kraj a čtyři politické hnutí VÝCHODOČEŠI.
Jihočeši 2012 pod vedením Michala Doktora se spojili s TOP 09 a lidovci. Dohromady mají v jihočeském zastupitelstvu 16 křesel. "Jejich programy a cíle nám jsou nejbližší. S TOP 09 a KDU-ČSL jsme uzavřeli dohodu o společném postupu v dalších povolebních vyjednáváních," uvedli Jihočeši na svém webu. Plánují teď jednání s vítěznou ČSSD. Nově utvořené spojenectví by mohlo vyjednávat ještě s ODS, ani s jejich mandáty by ale nezískalo potřebnou většinu. Navíc je silně nepravděpodobné, že by Martin Doktor chtěl spolupracovat s občanskými demokraty. Poté, co byl místo něj na místo ministra dosazen Martin Kuby se se stranou nerozloučil právě v přátelské náladě. Díky menším stranám ale bude podle všeho znemožněno pokračování dosavadní kmotry kontrolované koalice mezi ODS a ČSSD.
V Liberci slavily úspěch dvě neparlamentní strany - Starostové se 13 mandáty a Změna pro Liberecký kraj s 10. Jenže neuplynuly ani dva dny a regionální partaje se poprvé neshodly. Starostové se kromě Změny chtějí spojit ještě s ODS. S jejími 5 křesly by získali více než pohodlnou většinu v zastupitelstvu. "Z měst a obcí máme zkušenost, že většina jednoho hlasu vede k tomu, že zastupitelstvo místo toho, aby posouvalo fungování obcí někam dopředu, tak bojuje o to, kdo bude v radě, kdo bude starosta, a ta energie se nevěnuje společnému cíli," vysvětlil svůj postoj lídr starostů Martin Půta. Jenže tento plán se nezamlouvá Změně v čele s Janem Korytářem. "Chceme dodržet sliby, které jsme dali našim voličům a zároveň vnímáme výsledek ODS a ČSSD jako jednoznačné vyjádření absolutní většiny voličů o tom, že si nepřejí, aby tyto dvě strany byly v našem kraji u moci," uvedl Korytář. Pokud se se Starosty nedohodnou, jsou připraveni odejít do opozice.
Sociální demokraté v Pardubickém kraji se dohodli se Stranou práv občanů - Zemanovci. Dohromady dají 15 křesel ve 45členném zastupitelstvu. "Po dnešku bude vytvořen vyjednávací dvojblok ČSSD a Zemanovci, který bude jednat s dalšími možnými koaličními partnery," uvedl lídr ČSSD Martin Netolický. Sociální demokraté se v neděli sešli také s Koalicí pro Pardubický kraj (KPK), kterou tvoří lidovci, SNK Evropští demokraté a politické hnutí Nestraníci. Podle Netolického bylo jednání velmi seriózní a věcné, přístup partnera považuje za "mimořádně zodpovědný" a v mnoha věcech se obě strany shodují. Spolupracovaly již v dosavadním vedení kraje. Během pondělí bude ČSSD jednat s komunisty, kteří drží 11 křesel.
ODS se mohla v těchto volbách radovat pouze z jediného vítězství, které jí zajistil Jiří Pospíšil v Plzeňském kraji. Hodlá teď zahájit jednání s druhou sociální demokracií, spolupracovat s komunisty odmítá. Jenže sociální demokracie o velkou koalici nemá zájem, předpokládá se tedy, že i v Plzni nakonec povládne ČSSD společně s komunisty. "Již před volbami jsem říkal, že jsem raději pro levicové řešení," řekl k tomu kandidát na hejtmana Milan Chovanec (ČSSD).
ČSSD, která i přes aféru Davida Ratha zvítězila ve Středočeském kraji, nebude jednat dříve než po druhém kole senátních voleb. "Potřebujeme si odpočinout," komentoval to horký kandidát na příštího středočeského hejtmana Josef Řihák. Již teď je ale jasné, že se bude pokoušet o sestavení menšinové rady s podporou další strany. Jednání je údajně otevřené pro druhou KSČM i třetí ODS, spolupráce s komunisty je ale pravděpodobnější. Stejným způsobem ČSSD kraji vládla i po posledních krajských volbách.