Lidé protestovali neplatnými lístky, pomohla i fáma

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
15. 10. 2012 14:10
Za 167 000 neplatných volebních lístků může i fáma, že to omezí přísun peněz stranám
Foto: Ondře j Besperát

Praha - Přes 120 tisíc voličů odevzdalo při volbách do krajských zastupitelstev neplatný hlas, do senátních voleb pak to bylo  přes 47 000 hlasů.

Z necelých sedmatřiceti procent lidí, kteří k volebním urnám dorazili, tak 4,34 procenta nezvolila do krajských zastupitelstev nikoho. U prvního kola voleb do Senátu takových hlasů bylo dokonce 9 procent, konkrétně 47 242 hlasovacích lístků.

K takovým výsledkům letošních voleb se hrdě hlásí Hnutí za přímou demokracii, které prudký nárůst neplatných lístků považuje za hromadný protest proti stavu politiky v zemi. A ostatně k takové formě protestu i před volbami vyzývalo.

"Většina voličů vyjádřila svůj zásadní nesouhlas s neoliberální politikou současné vlády, založenou na sobectví, chamtivosti a bezohlednosti, stejně jako na rozsáhlém rozkrádání našeho státu," uvedlo sdružení.

Jeho zástupci před volbami vyzvali lidi, aby volili nezávislé kandidáty prosazující nástroje přímé demokracie. Voličům, kteří by takové uchazeče o posty v krajských samosprávách nenašli, sdružení vzkázalo, ať do uren vhodí přetržený lístek či prázdnou obálku.

Jak uvedl mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar, jednotlivé sčítací komise nevedou žádnou statistiku o tom, kolik lidí odevzdalo poškozené lístky či prázdné obálky. Zda šlo o protest či pouhé chyby voličů, je tedy těžké prokázat. Nutno však říct, že v krajských volbách před čtyřmi lety odevzdali voliči neplatných hlasů o 2,1 procenta méně.

Pomstili se protestující voliči stranickým pokladnám? Ne, byla to fáma

Stejně jako před parlamentními volbami 2010 se začaly e-mailem šířit návody, jak odevzdáním neplatných hlasů voliči připraví strany o finanční příspěvky na volební náklady.

Za každý hlas obdrží strana peníze, pouze za neplatné hlasy nedostane nic, píše se ve výzvě. V krajských volbách se však příspěvky na úhradu volebních nákladů neudělují. "Příspěvek je v krajských volbách pouze za mandát," vysvětlil Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Odevzdání neplatného hlasu má podle Jana Cieslara stejný efekt, jako kdyby člověk k volbám vůbec nepřišel. Jediné číslo, které takový čin ovlivní, je volební účast. "K neplatnému hlasu se nepřihlíží," řekl mluvčí.

Fámy jsou věčné. Stejná výzva se šířila už před parlamentními volbami a patřila tehdy mezi vůbec nejrozšířenější hoaxy, tedy poplašné, nebezpečné a zbytečné řetězové zprávy, jak uvádí server hoax.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy