První rok inkluze: víc asistentů, papírování i zbytečných pomůcek, ale také lepší přístup k dětem

Markéta Hronová Markéta Hronová
19. 10. 2017 18:48
Vzdělávání žáků se speciálními potřebami se v loňském školním roce změnilo, školy dostaly nárok na asistenty i speciální pomůcky za cenu větší byrokracie. Díky novým pravidlům pro inkluzi stoupl průměrný počet asistentů pedagoga z 1,7 na 2,9 asistenta za školu, stále jich ale hodně chybí, stejně jako školních speciálních pedagogů a psychologů. Podle inspekce se zlepšil individuální přístup učitelů k žákům. Kvůli počátečním zmatkům se nakoupilo zbytečně mnoho pomůcek, v některých případech škola pořídila i 40 pomůcek pro jednoho žáka.
Školní inspekce po roce zhodnotila nová pravidla pro začleňování handicapovaných žáků (tzv. inkluzi).
Školní inspekce po roce zhodnotila nová pravidla pro začleňování handicapovaných žáků (tzv. inkluzi). | Foto: iStock

Praha - Česká školní inspekce potvrdila největší bolest, kterou školy v souvislosti s novými pravidly pro začleňování handicapovaných žáků popisovaly - neúměrně přibylo papírování. S komplikovanými pravidly souvisí také chyby, které školy podle zprávy inspekce dělaly.

Školám dělalo problém například jedno ze základních podpůrných opatření - vypracování plánu pedagogické podpory. Tedy stanovení, jakými metodami s handicapovaným dítětem pracovat a jak mu přizpůsobit výuku. "Některé školy vůbec neporozuměly jeho smyslu. Teprve se s nimi učily pracovat, ne vždy správně a ne pokaždé také vyhodnocovaly účinnost přijatých opatření," říká inspekční zpráva.

Inspekce celý rok mapovala, jak se školy s novými pravidly pro začleňování žáků s handicapy (například autistů či dětí s očními nebo sluchovými vadami) a speciálními vzdělávacími potřebami (nadaných dětí, dyslektiků, dětí s vadami řeči či odlišným mateřským jazykem) vyrovnávaly. Nový systém platí od září loňského roku.

Cílem ministerstva školství bylo, aby se dětem dostalo pomoci i v běžných školách, a mohl se tak snížit počet speciálních tříd a institucí, ve kterých se děti vzdělávají odděleně. To se podařilo. "V základním vzdělávání se snížil podíl speciálních škol o jeden procentní bod. K poklesu docházelo i v minulých letech, oproti školnímu roku 2015/2016 je však změna nejvýraznější," míní inspekce. 

Školy pochválila také za to, že se více snažily přistupovat k žákům individuálně. "Individuální přístup k dětem jsme zaznamenali na čtyřech pětinách navštívených škol, což je oproti minulému školnímu roku nárůst o 12 procent," říká zpráva. Nepřijatelný přístup k dětem, nerespektující přístup, komunikační chyby či chybně vystavenou výuku zaznamenali inspektoři pouze naprosto okrajově.

Asistentů přibylo, ale pořád jich je málo

Díky novým pravidlům mohla poradenská zařízení žákům se speciálními vzdělávacími potřebami předepsat například speciální pomůcky, asistenta pedagoga či jistou formu doučování. To všechno jim má pomoci zvládnout výuku. Více peněz pro asistenta pedagoga získalo 45 procent navštívených mateřských škol, necelých 60 procent základních a více než čtvrtina středních škol.

Ve školách asistentů meziročně přibylo. Jejich počet stoupl z průměrně 1,7 asistenta pedagoga na školu na 2,9. Přesto si instituce stěžovaly, že asistenty navzdory finančním prostředkům nemohou sehnat.

"Jejich nedostatek vyplývá z nízkého finančního ohodnocení a snížených úvazků. Není dost vhodných uchazečů, často jim chybí kvalifikace či zkušenosti," uvádí inspekce.

Problém je také s ostatními profesemi, které jsou ve školách potřeba. Školního speciálního pedagoga či školního psychologa má méně než čtvrtina škol.

Pomůcek se nakoupilo zbytečně mnoho

Školy by měly dodržovat opatření, která žákům přisoudí poradenské pracoviště. Podle inspekce se to nepodařilo 8 procentům mateřských škol a 11 procentům základních i středních škol. "Nejčastěji se stávalo, že učitelé nepřizpůsobili obsah a zadávání úkolů žákům, neupravovali pro ně podmínky či tempo práce," konstatuje inspekce. Chyby v doporučování podpůrných opatření dělala i poradenská zařízení.

Zřejmě v souvislosti se zmatky a často nejasnými informacemi, na které si školy také stěžovaly, se stávalo, že školy nakoupily nadměrné množství pomůcek pro handicapované žáky.

"Nakoupily nové, přestože je už žáci ve škole měli k dispozici. Někdy jich poradenské zařízení doporučilo zbytečně mnoho. V některých případech se tak jednomu žákovi nakoupilo i více než 40 pomůcek," píše se ve zprávě.

Poradenská zařízení, kam museli žáci přijít na vyšetření, aby měli na nové pomůcky či asistenta nárok, byla přetížena a často nezvládala nápor rodičů s dětmi. "Dodržovat tříměsíční lhůtu na poskytnutí služeb ode dne žádosti se podařilo dodržet dvěma třetinám zařízení. Ovšem více než polovině z nich pouze za cenu omezení návštěv ve školách či skupinové práce s klienty," říká inspekce.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy