Peníze na kariérní řád učitelé nedostanou. Pilný dá 1,7 miliardy na inkluzi a soukromým školám

Markéta Hronová Markéta Hronová
22. 8. 2017 14:28
Ministerstvo školství původně chtělo, aby se alespoň část z 1,7 miliardy korun určených na kariérní řád dostala k učitelům i přesto, že kariérní řád nebyl schválen. To ale ministerstvo financí nedovolilo. "Miliarda půjde na výdaje spojené s inkluzivním vzděláváním, asi 350 milionů korun půjde do škol kvůli zvýšenému počtu žáků a zbytek připadne soukromým a církevním školám," upřesnil náměstek ministra školství Petr Pavlík, na čem se s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) dohodl. Na celkovém rozpočtu se zatím nedohodli. Největší neshoda panuje u vysokých škol, které požadují 4,5 miliardy korun navíc.
Z 1,7 miliardy korun původně určených na kariérní řád půjde miliarda na výdaje spojené s inkluzí.
Z 1,7 miliardy korun původně určených na kariérní řád půjde miliarda na výdaje spojené s inkluzí. | Foto: Thinkstock

Praha - Náměstek ministra školství Petr Pavlík (ČSSD) se zatím s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) na výši rozpočtu pro školství na příští rok nedohodl.

"Jednání budou pokračovat, v tuto chvíli je zbytečné říkat částky, protože se budou odvíjet i od toho, jestli vláda schválí požadované navýšení platů učitelů o 15 procent," uvedl Pavlík po jednání. Pokud by vláda požadavku vyhověla, bylo by na to potřeba minimálně 11 miliard korun navíc.

Podle Pavlíka se bude ještě diskutovat zejména o požadavcích vysokých škol, které chtějí zvýšit rozpočet o 4,5 miliardy korun, a výdajích spojených s inkluzivním vzděláváním. "Budeme se naše požadavky snažit prosadit v co nejširší míře," říká náměstek.

Původní plán ministra školství Stanislava Štecha (za ČSSD) dostat peníze určené na kariérní řád k učitelům ale nevyjde. Poslanci kariérní řád shodili ze stolu poté, co se dvacet tisíc učitelů v petici postavilo proti jeho schválení.

Na kariérní řád bylo pro rok 2018 připravených 1,7 miliardy korun. "Chtěli jsme, aby se alespoň část peněz dostala k uvádějícím učitelům, kteří měli ve školách první dva roky pomáhat čerstvým absolventům. Ministerstvo financí ale mělo jinou představu," uvedl Pavlík.

Nakonec půjde miliarda korun na výdaje spojené se společným vzděláváním handicapovaných a nadaných dětí v běžných školách, zhruba 350 milionů poputuje do základních škol kvůli přibývajícímu počtu žáků a zbytek připadne na kompenzaci soukromým a církevním školám. "Všechno jsou to mandatorní výdaje," upřesnil Pavlík.

Na začlenění handicapovaných dětí do běžných škol je oproti původním plánům potřeba mnohem více peněz. Odhad na rok 2018 se z původních 1,5 miliardy korun zvýšil téměř na čtyři miliardy. Ministerstvo financí už při předchozích jednáních uvádělo, že peníze na tyto zvýšené výdaje budou muset v resortu školství hledat v rezervách. To ale ministr Štech odmítá. Podle něj je musí dát vláda, protože opatření spojená s inkluzí jsou nároková, zákon tedy garantuje, že se k dětem dostanou.  

Podle dosavadního návrhu mělo ministerstvo školství na příští rok dostat přibližně 160 miliard korun. Resort chtěl původně 172 miliard, letos hospodaří se zhruba 148 miliardami korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
Další zprávy