Cévní mozková příhoda je onemocnění, při němž dojde k poruše zásobení mozku krví. V 90 procentech případů se tak děje ucpáním mozkové tepny, pouze zbývajících 10 procent je způsobeno prasknutím mozkové cévy, které vyústí v krvácení do mozku. V obou případech ale dotyčný pociťuje v tu chvíli stejné potíže.
>>> Všechny dosavadní díly série První příznaky sledujte ZDE <<<
"Zvláštních příznaků, podle kterých mrtvici poznáme, může být celá řada, třeba až 20, ale takové tři základní by měl každý znát," popisuje neurolog Aleš Tomek z Fakultní nemocnice v Motole. "A takovými příznaky je náhle vzniklá porucha řeči, pokles ústního koutku a oslabení končetin," popisuje lékař, který stojí za osvětovým projektem Čas je mozek.
Člověk, u kterého se rozjíždí mrtvice, tak najednou přestane správně mluvit a nedokáže si vybavit vhodná slova. "Úplně nejtěžší variantou je, že pacient začne zcela mlčet, neodpovídá, a dokonce ani nemusí vůbec rozumět," popisuje lékař. Při poklesu ústního koutku se pak člověku nehýbe polovina tváře. Dotyčný nebo jeho okolí to pozná tak, že se mu špatně mluví nebo mu při napití vytéká tekutina z úst.
"Poté při náhle vzniklém oslabení končetin máte najednou, když je to lehké, nešikovnou ruku. Chcete třeba chytit hrníček a protáčí se vám ouško v ruce nebo nedokážete šikovně vyťukávat na mobilu," popisuje Tomek, primář Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty UK a FN Motol. U těžších případů se také může stát, že dotyčný začne mít nehybnou celou polovinu těla nebo najednou upadne na zem.
Se zavoláním záchranné služby je ale v každém případě důležité neotálet. Čím dřív se pacient s mrtvicí dostane do nemocnice, tím má lepší prognózu. Pokud se totiž léčba zahájí do hodiny od začátku příznaků, její úspěšnost je více než 50 procent. "Pak s každou postupující hodinou klesá účinnost naší léčby. Můžeme ji sice udělat za čtyři až deset hodin, ale už pacienty nemusíme vyléčit," zdůrazňuje Tomek.
V pátém dílu série První příznaky se také dozvíte, jakým jednoduchým testem si ověřit, zda vzniklé příznaky opravdu značí mrtvici či co patří mezi méně časté symptomy této nemoci.
Ve videu byly použity záběry z videobanky Pexels a archivu docenta Aleše Tomka.