Praha - Přesně ve 22:00 se v pátek zavřely volební místnosti online projektu Aktuálně.cz "Volby 2009 naNETčisto". Tak jako by tomu bylo i v reálném světě, kdyby politici na poslední chvíli nezrušili již dojednaný termín parlamentních voleb 9. a 10. října.
První den překvapil účastí - podle odhadů přišlo dosud online hlasovat 18,24 procenta internetových uživatelů, kteří si našli cestu na Aktuálně.cz. Nejaktivněji se zatím podle očekávání volilo ve třech největších "internetových" městech: Praze, Brně a Ostravě.
Hlasování je nyní stejně jako u klasických voleb přerušeno, pokračuje v sobotu od osmi ráno. Výsledky se začnou sčítat týž den po 14. hodině.
Deziluze a hledání alternativy
S vysokou účastí se pojí i velký zájem o diksuse. V nich řada čtenářů nápad simulovat volby vítá. „Není to tak dávno, co jsem si přál, aby Aktualně udělalo takový projekt. Bude to zajímavé," souhlasí neo.
Projekt Aktuálně.cz už rezonuje i v internetové komunitě a mezi těmi, kdo používají celosvětovou síť jako komunikační kanál. Píší o něm někteří čeští bloggeři, zaregistrovaly ho politické strany. ODS dokonce na svém profilu na Fcebooku vyzývá své voliče a sympatizanty, aby ji hlasováním podpořili.
Diskuse pod volebními články - s nadsázkou by se dala přirovnat k průzkumu, který některé agentury dělají přímo před volebními místnostmi a zveřejňují jej až po konci hlasování - přitom ukázala, že někteří "voliči" se především obávají manipulace hlasy. Nechybí podezření, že je možné hlasovat opakovaně (náš systém to ovšem vylučuje).
"Věrohodnost tohoto hlasování bude sporná. Kolik voličů bude hlasovat na internetu? Převážně mladší. A potom, jak se může ověřit, zda hlasuje oprávněný volič (jedná se o věk, kdy má podle zákona volební právo) - to nemůže žádný portál zabezpečit," sděluje ag
"K volbám sice nepřijdou všichni, ale volební neúčast není nijak sociologicky specifická. Internet je téměř zcela uzavřen nebo málo přístupný pro několik významných sociologických skupin - např. pro důchodce nebo pro lidi na vesnicích," uvedl čtenář s nickem ferda Hulwath.
Někteří diskutující poukazují hlavně na skutečnost, že mezi skutečným elektorátem a lidmi, kteří používají internet, není možné klást rovnítko.
"Proč pořád podceňujete seniory? Myslím, že mají nejvíce času a na netu jsou jako doma. Je mi 65 a nevidím v tom žádný problém. Dnes si od novin po TV pořady vyberu cokoliv přes internet. S vrstevníky si píšeme přes Skype a rady rozdáváme emaily. Nedělejte z důchodců pitomce, učí se zrovna tak, jako mladí. A tyto virtuální volby mohou být zajímavé," namítá ale čtenářka Zdenka.
Z reakcí čtenářů v moderovaných debatách na Aktuálně.cz je patrná i deziluze a zklamání z volebních a politických tahanic.
"Volit půjdu a budu skutečně pečlivě vybírat. Nebudu se bát volit i malou tzv. beznadějnou stranu. Vyjde to totiž nastejno, jako kdybych k volbám nešel. Přesto - naděje umírá poslední. Třeba nebudu sám a mnou pečlivě vybraná a zvažovaná strana bude volena i mnoha jinými a 5 % hlasů přesáhne. Politická scéna potřebuje především zkultivovat - ti dnešní jsou už tak zhrublí, že si to snad ani neuvědomují," píše čtenář vystupující pod označením tahador.
O projektu
"Volby 2009 naNETčisto" na Aktuálně.cz simulují předčasné volby, které se měly uskutečnit ve dnech 9. a 10. října 2009. Hlasuje se po jednotlivých krajích a výsledná data jsou přepočítávána podle stejné logiky jako reálné volby.
Jak reagují čtenáři? Čtěte zde: Témata "voleb 2009"? Jste naštvaní, sledujete TOP 09
I výsledný počet poslaneckých mandátů tedy bude určen volební "účastí", vypočítanou podílem online hlasů z celkové "voličské základny" v daném regionu (vycházející z počtů uživatelů českého internetu).
Rovněž časový rámec hlasování ctí tradiční schéma, tedy dva volební dny s vymezeným počtem hodin, kdy lze volit.
Dopředu samozřejmě deklarujeme, že výsledky projektu "Volby naNETčisto" na Aktuálně.cz budou určovat specifika internetového média a subjektivního přístupu báze uživatelů. Z tohoto pohledu dva volební dny nemají ambici být vydávány za reálný výsledek voleb či jeho předpověď.
Přesto podle redakce vznikne zajímavá zpráva o politice a společnosti. Máte-li tedy chuť, zajděte do volební místnosti.
A máte-li jakýkoliv dotaz, neváhejte nám napsat na mail [email protected].