Praha - Lidé v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) odpovídali na sedm otázek. Jako příčinu zvyšování kriminality cizince vidělo 65 procent dotázaných, zhruba stejně jako letos v únoru i loni v březnu. Nezaměstnanost cizinci zvyšují podle 60 procent účastníků průzkumu, tyto obavy ale ustávají. Ještě loni v březnu spojovalo cizince s nárůstem nezaměstnanosti 70 procent, letos v únoru 65 procent lidí.
Rostou naopak obavy z ohrožení českého způsobu života a šíření nemocí. Cizince za ohrožení způsobu života považovalo v září 54 procent lidí v Česku, ještě v únoru to bylo 42 procent a loni v březnu takto smýšlela jen třetina. Jako zdravotní riziko cizince v září hodnotilo 63 procent dotázaných, v únoru to bylo 57 procent. Nesouhlas u čtyř otázek hodnotících cizince negativně se pohyboval jen mezi 12 a 18 procenty.
Neobohacují kulturu, tvrdí přes polovinu Čechů
U pozitivních výroků o cizincích naopak nadále převládají nesouhlasné odpovědi. S tím, že obohacují kulturu, tak nesouhlasilo 57 procent účastníků zářijového průzkumu, ještě v únoru to bylo 46 procent a loni v březnu 40 procent. Souhlas s tímto hodnocením naopak klesl z únorových 22 na zářijových 18 procent. Proti únoru vzrostl také nesouhlas s tím, že cizinci přispívají k řešení problému stárnutí populace, z 39 na 46 procent. Přibylo i lidí odmítajících názor, že cizinci pomáhají rozvoji hospodářství, z únorových 42 na zářijových 49 procent.
Z hlediska rozvrstvení společnosti vidí cizince negativněji voliči levice a lidé, kteří životní úroveň své domácnosti označují jako špatnou. "Obecně vstřícnější postoj k cizincům mají občané s dobrou životní úrovní, sympatizanti pravice a lidé s vysokoškolským vzděláním," uvedlo CVVM.
V průzkumu se CVVM mezi 7. a 14. zářím dotazovalo 994 lidí ve věku od 15 let.