V integraci přistěhovalců se Česko zlepšilo, přesto zaostává

ČTK ČTK
15. 6. 2015 13:35
Podle indexu integrační politiky Česká republika získala 45 bodů ze 100. Mezi zeměmi střední Evropy ale vyniká.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česko se ve vytváření podmínek pro integraci přistěhovalců dostalo zatím na půli cesty. V mezinárodním srovnání celkem 38 států EU a dalších vyspělých zemí obsadilo 24. příčku. Ze sta možných bodů dosáhlo na 45. Situace je tedy podle hodnotitelů "napůl příznivá".

Ukázal to aktuální Index integrační politiky (MIPEX), který v Praze představili jeho autoři. Srovnání sestavily Barcelona Centre for International Affairs (CIDOB) a organizace Migration Policy Group (MPG).

167 kritérií

Studie MIPEX se dělala loni už počtvrté. Poprvé ji pořadatelé zveřejnili v roce 2004. Nyní sledovali situaci v zemích EU, v USA, Kanadě, Švýcarsku, Japonsku, na Islandu či na Novém Zélandu. Zaměřili se na celkem 167 kritérií v osmi oblastech - práce, vzdělávání, zdraví, trvalý pobyt, nediskriminace, slučování rodin, získání státního občanství a účast na politice.

ČR v posledních letech získala body za snahy zapojit cizince do veřejného života a politiky či za změnu pravidel pro udělování občanství, pohoršila si ve slučování rodin a získávání trvalého pobytu.

Ve střední Evropě je ČR jednou z nejlepších zemí

"ČR se postupně zlepšuje. Je jednou z nejlepších zemí v regionu střední Evropy. Pokročila ve čtyřech oblastech, ve dvou se situace ale bohužel zhoršila - ve slučování rodin a u dlouhodobého pobytu," uvedl Thomas Huddleston z MPG.

V přístupu k práci skončilo Česko na 25. místě. Získalo 52 bodů ze sta. O příčku lépe na tom bylo ve sjednocování rodin. Mělo 57 bodů. Za 38 bodů republice připadla 19. příčka ve vzdělávání.

Ve zdravotní péči bylo Česko 21. se 44 body. Jen pětinu kritérií plní země v umožnění účasti na politice, je 29. Ještě o dva posty níž je v podmínkách trvalého pobytu a v nediskriminování. Dvacátou pozici obsadila v udělování občanství.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy