Češi se nejčastěji bojí covidu či světové krize. Vlastní budoucnost vidí optimisticky

ČTK ČTK
4. 2. 2022 16:41
Obavy Čechů z různých hrozeb se zvýšily. Na konci loňského roku je pociťovalo 64 procent občanů, což je o deset procentních bodů více než v roce 2019. Nejčastějším důvodem byl koronavirus, následovaly obavy o vlastní zdraví, ze zdražování či války. Při pohledu na budoucnost vlastní a blízkých ale mezi lidmi dál převažuje optimismus. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Centrum po výzkum veřejného mínění průzkum provedlo loni na přelomu listopadu a prosince zhruba mezi 900 obyvateli ve věku nad 15 let. 

Podíl lidí pociťujících nějaké obavy dosáhl v průzkumu úrovně z let 2006 až 2009. Zároveň je jen o čtyři procentní body nižší než v roce 2015, kdy vrcholila migrační krize. Do nárůstu obav se promítl covid-19 a obavy ze zdražování a dalšího vývoje ekonomiky včetně situace okolo vývoje cen energií. 

Konkrétně z koronaviru mělo na konci loňského roku obavy 38 procent lidí. Pětina dotázaných se obávala o své zdraví a 14 procent války a zdražování. Desetina uvedla strach o životní úroveň.

Výzkumníci se rovněž dotazovali na to, jak lidé vnímají ohrožení Česka válkou, epidemií, katastrofami a surovinovou či ekonomickou krizí. Největší hrozbou je podle nich právě epidemie, což uvedlo 69 procent lidí. Podle 59 procent občanů je velkou hrozbou pro Česko světová ekonomická krize a zhruba podle poloviny i surovinová krize. Třetina lidí si myslí, že velkou hrozbu pro republiku představují přírodní katastrofy, a čtvrtina totéž uvedla o válkách.

V porovnání s koncem roku 2019 se výrazně, od 38 procentních bodů, zvýšily obavy z epidemií. Hrozby ze světové ekonomické krize a surovinové krize stouply shodně o 17 bodů. Naopak v případě přírodních katastrof a válek ubylo lidí, kteří je považují za hrozbu pro Česko.

V pohledu na lidstvo převažuje pesimismus

Proti roku 2019 také ubylo lidí, kteří optimisticky pohlíží na svou budoucnost a budoucnost české společnosti, Evropy a lidstva. V případě budoucnosti své a své rodiny ale zůstalo mezi lidmi více optimistů, 67 procent, než pesimistů.

V případě očekávání týkajících se české společnosti je poměr téměř vyrovnaný, optimisty je v tomto ohledu 50 procent lidí a 47 procent je pesimistických. V pohledu na budoucnost Evropy a lidstva převažují pesimisté, tento pohled sdílí zhruba tři pětiny dotázaných.

Podle výzkumného centra optimismus ohledně osobní roviny a české společnosti rostl od roku 2012, přičemž do roku 2019 se postupně zvýšil v průměru zhruba o čtvrtinu. V aktuálním šetření se jeho trend obrátil a klesl, doplnili autoři průzkumu. Optimistické hodnocení budoucnosti lidstva a Evropy v uplynulých letech kolísalo.

 

Právě se děje

Další zprávy