Prunéřov - Ve sporu o podobu nové elektrárny Prunéřov dostalo ministerstvo životního prostředí silný argument proti společnosti ČEZ, která podle kritiků plánuje postavit zdroj se zbytečně vysokými exhalacemi.
Norská firma DNV, u níž si ministerstvo objednalo nezávislé ekologické posouzení projektu, argumenty kritiků v podstatě potvrzuje.
Expertní zpráva podle informací Aktuálně.cz konstatuje, že nový Prunéřov nesplňuje požadavky na nejlepší dostupnou technologii ve dvou oblastech: Nedosahuje požadované účinnosti 42 procent, ale pouze 40 procent. A překračuje i emisní limit pro oxid uhelnatý.
Informace Aktuálně.cz potvrdil náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták.
Dvě procenta představují miliony tun emisí
Společnost ČEZ se dosud brání tím, že vzhledem k zásobám uhlí zvolila technologii, která umožní nejvyšší možnou účinnost. A oproti staré elektrárně výrazně omezí vypouštění škodlivých látek včetně sklěnikového oxidu uhličitého.
Podle studie norské firmy však dvouprocentní rozdíl představuje navíc 205 tisíc tun oxidu uhličitého. Za třicet let předpokládaného provozu by se tedy navíc vypustilo více než 6 milionů tun.
DNV rovněž nesouhlasí s argumentem ČEZ, že by se při použití nejmodernější dostupné technologie ohrozilo zásobování desítek tisíc obyvatel Kadaně a Klášterce. Podle norské firmy existují vhodná technická řešení.
"Věříme, že ministerstvo životního prostředí na základě této zprávy vydá negativní stanovisko ke stavbě elektrárny, jak ji navrhuje ČEZ," řekl Aktuálně.cz Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace, která dlouhodobě plány ČEZ kritizuje.
Prunéřov nechce ani Mikronésie
Proti plánům ČEZ vystoupila i tichomořská Mikronésie, která oficiálně požádala české ministerstvo životního prostředí, aby přestavbu uhelné elektrárny Prunéřov v severozápadních Čechách podle plánů ČEZ nepovolilo.
"Nesouhlasíme se záměrem modernizace Prunéřova," stojí v dopise Úřadu životního prostředí a krizového managementu Federativních států Mikronésie, jehož kopii má redakce Aktuálně.cz k dispozici.
Mikronésie patří mezi státy, které kvůli globálnímu oteplování ohrožuje stoupající hladina oceánů. Prunéřov je přitom největším českým producentem skleníkových plynů.
ČEZ trvá na svém projektu
ČEZ tvrdí, že zpráva norské firmy je hodnocena příliš jednostranně. Tvrdí, že nepřináší nic nového, a trvá na svém projektu.
"Hodnotící zpráva DNV je sice nepřesná, ale ve svém důsledku a celkovém znění potvrzuje kladné hodnocení záměru komplexní obnovy a doporučení vydání kladného stanoviska uvedených v odborném posudku dle požadavků procesu EIA," řrekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.