Praha - Zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková předloží ve středu vládě plán, jak zabránit vyeskalování sociálního napětí v problematických regionech.
Materiál reaguje zejména na problémy, které vyvrcholily v létě 2011 na Šluknovsku a které ukázaly mimo jiné na nepřipravenost a nekoordinovanost postupu veřejné správy.
Šimůnková proto kabinetu Petra Nečase předkládá seznam opatření, jež mají v problematických oblastech zvýšit bezpečnost, informovanost, pomoci postarat se mládež nebo zajistit práci dospělým a na němž má spolupracovat také několik ministerstev.
Plnění navržených opatření má v nastalých krizových případech koordinovat sedmičlenná komise pod vedením vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Jejími dalšími členy jsou náměstci ministrů práce, školství, vnitra, průmyslu a pro místní rozvoj a šéf vládní Agentury pro sociální začleňování.
Podívejte se: Když jde Varnsdorf proti Romům, mají děti v ghettu strach
Kde hrozí konflikty?
Po nepokojích na Šluknovsku a později také na Břeclavsku, kde chlapec, který si sám způsobil úraz, tvrdil, že ho zranili Romové, uložil kabinet zmocněnkyni Šimůnkové, aby vytvořila a vedla koordinační tým.
Podle plánu pro okamžitou pomoc podává podnět o hrozících sociálních nepokojích zmocněnkyni a ministerstvu vnitra vládní Agentura pro sociální začleňování. Vzniklou situaci posléze posoudí ministerstvo vnitra ve spolupráci s policií i samotní pracovníci Agentury.
Vznikne expertní skupina, která připraví podklady pro jednání samotné pracovní skupiny složené ze zástupců ministerstev. Zde se rozhodne další postup a také zda bude na místo vyslána zmocněnkyně spolu se zástupcem pracovní skupiny.
Jednotlivá ministerstva potom dostanou k dispozici nástroje, kterými mohou situaci v rizikovém regionu ovlivnit.
Například ministerstvo vnitra by mělo pomoci realizovat rychlá, preventivní opatření týkající se třeba zavedení kamerového systému, zlepšení veřejného osvětlení či zřízení postu asistenta prevence kriminality. Na ministerstvu školství potom je například posílení nabídky školních pedagogů či financování projektů typu vybudování sportoviště a podobně.
Na ministerstvu práce je v takových případech realizace některých nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti - například veřejně prospěšné práce a zavedení společensky účelných pracovních míst.
Podívejte se: Poznáte nepřizpůsobivé? Tady je kapesní průvodce Made in Czech
Finance na tyto projekty by kromě rezortních rezerv měly plynout například ze strukturálních fondů (zde hraje klíčovou roli ministerstvo pro místní rozvoj), Českomoravská záruční a rozvojová banka by měla poskytnout výhodné úvěry pro obce či neziskové nevládní organizace na sociální bydlení či podnikání.
Součástí dlouhodobějších jednání bude diskuze o možnostech využití prostředků státního rozpočtu pro případné krizové financování projektů prevence kriminality a sociálních služeb prevence v oblastech zasažených nárůstem napětí.