Bojkot Zemana: Na Hrad nepřijde většina rektorů

Domácí Domácí
25. 10. 2013 23:30
Odřekli další šéfové univerzit. Zeman si prý plete státní svátek se soukromým večírkem.
Foto: Vojtěch Marek

Brno - Rozhodnutí Miloše Zemana nepozvat na oslavy 28. října na Pražském hradě dva rektory, kteří u něj upadli v nemilost, má dohru.

Víc než dvacítka rektorů se rozhodla své kolegy podpořit a slavnostního ceremoniálu se neúčastní. Do Vladislavského sálu tak plánují dorazit asi jen dva.

Rektor UK Václav Hampl nedorazí, ostatní svou nepřítomnost zvažují.
Rektor UK Václav Hampl nedorazí, ostatní svou nepřítomnost zvažují. | Foto: Vojtěch Marek

O celé situaci jednali členové České koference rektorů a ačkoli oficiální stanovisko ještě připravují, místopředseda konfrence Ivo Medek deníku Aktuálně.cz potvrdil, že většina rektorů pozvání odmítne. Někteří z nich už ho přitom předběžně pozvání přislíbili.

"Považujeme celou věc za velmi nešťastnou," komentoval Medek fakt, že prezident se rozhodl pozvat jen některé z rektorů. Dodal, že se zatím nestihl spojit se všemi rektory, z nichž někteří jsou v zahraničí. "Domnívám se ale, že drtivá většina na ceremoniál nedorazí," dodal rektor.

V České republice je celkem 26 veřejných vysokých škol a dvě státní vysoké školy.

Vlnu nevole zvedlo rozhodnutí Hradu nepozvat rektora Masarykovy univerzity v Brně (MUNI) Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Jako první svou podporu vyjádřil rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. V průběhu dopoledne se k protestu přidali rektoři Akademie múzických umění, Vysoké školy chemicko-technické, Vysoké školy umělecko-průmyslové a univerzit v Olomouci, Ostravě i Hradci Králové.

Rektory k bojkotu oslav vyzvali vysokoškoláci z brněnského sdružení Studentské jaro.

Rektory podpoří primátor

Rektory se rozhodl podpořit i pražský primátor Tomáš Hudeček, který oznámil, že na Hrad také nedorazí.

Kdo už potvrdil neúčast:

  • Václav Hampl - Univerzita Karlova v Praze
  • Jan Hančil - Akademie múzických umění v Praze
  • Miroslav Mašláň - Univerzita Palackého v Olomouci
  • Josef Hynek - Univerzita Hradec Králové
  • Jindřich Smetana - Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
  • Jiří Močkoř - Ostravská univerzita
  • Karel Melzoch - Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

Pozvánka pro všechny rektory je přitom nepsanou tradicí, dodržoval ji Václav Havel i Václav Klaus. "V uplynulých 23 letech byli vždy zváni rektoři všech veřejných a státních vysokých škol a porušení této tradice považuji za velmi nešťastné," vysvětluje na svých stránkách UK Hampl.

"Už jsem se rozhodl, že nepůjdu. To, že nebyli pozváni všichni rektoři, byla pověstná poslední kapka," řekl Aktuálně.cz rektor AMU Jan Hančil.

Rektor královéhradecké univerzity Josef Hynek se prý na oslavy státního svátku těšil. "Domnívá se ale, že by měli slavit všichni pohromadě bez ohledu na rozdílené názory. Proto dnes dopoledne pozvání odmítl," uvedl kancléř univerzity Ondřej Tikovský.

Ceremoniálu se nezúčastní ani rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs. "Své rozhodnutí nezúčastnit se tradičního ceremoniálu jsem Hradu oznámil již zhruba před týdnem. Důvody nebudu komentovat," uvedl Kůs.

Vzhledem k tomu, že nebyli pozváni rektoři Masarykovy a Jihočeské univerzity, jsem byl nucen svou účast odmítnout," uvedl například rektor Univerzity Palackého v Olomouci Miroslav Mašláň. Nepojede ani rektor Vysokého učení technického Karel Rais. "Vnímám rozdíl mezi soukromým večírkem občana Miloše Zemana, na který si může vybírat, koho pozve, a koho ne, a státním aktem oslavy státního svátku ČR, který pořádá jako prezident ČR," uvedl Rais.

Měl přijít. Když slyšel Zemana, změnil názor

Účast na oslavě původně potvrdil rektor Akademie výtvarných umění Jiří Kotalík. Ani on ale nakonec nepřijde. "Situaci změnilo zdůvodnění neúčasti rektora Masarykovy univerzity panem prezidentem," sdělil ČTK Kotalík. Doplnil, že se stejně jako další nepozvaný, rektor Grubhoffer, neúčastnil jmenování profesorů.

Studenti nevylučují další akce

Ostatním rektorům dorazí od Studentského jara otevřený dopis. Sdružení v něm navrhuje, aby svou neúčastí vyslali "jasný a silný signál, že akademická obec se nenechá prezidentem ponižovat a rozdělovat".

"Po kauze s nejmenováním profesora Putny opět pozorujeme nebezpečnou snahu prezidenta Zemana o nátlak na české univerzity a jejich samosprávu. Je povinností akademických obcí našich univerzit neklonit hlavu, abychom na to později nedoplatili," uvedl Pavel Troubil, místopředseda Akademického senátu Masarykovy univerzity.

Předseda sdružení Petr Soukeník Aktuálně.cz řekl, že během pátku obešlou další studentské spolky, aby se k výzvě připojily. Diskutují také podle něj o tom, zda nějaké další kroky podniknou přímo v pondělí před předáváním.

"Nevylučujeme to, ale zatím jsme o tom nejednali," doplňuje místopředseda sdružení Zdeněk Ručka.

Rozhodnutí prezidenta, zní z Hradu

MUNI nedávno odmítla prezidentovo vystoupení na půdě univerzity během jeho návštěvy v Jihomoravském kraji, podle ní by totiž projev čestného předsedy SPOZ mohl být považován za součást předvolební kampaně.

Grubhoffer se zase v nedávném sporu o nejmenování profesora Martina C. Putny na protest proti Zemanovu rozhodnutí odmítl účastnit slavnostního aktu v Karolinu.

Pražský hrad důvody, proč Beka nepozval, nezveřejnil. "Je to osobní rozhodnutí pana prezidenta a víc to nebudeme komentovat," uvedla Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Na ceremoniál nejsou poprvé v historii pozváni v kompletním složení ani bývalí či nově zvolení zákonodárci.

Podle zjištění Aktuálně.cz byli totiž pozváni předsedové stran, pozvánka ale dosud nepřišla například superlídryni ODS v předčasných volbách Miroslavě Němcové nebo předsedovi hnutí Starostové a nezávislí Petru Gazdíkovi.

Němcová byla přitom léta z pozice předsedkyně Poslanecké sněmovny třetí nejvyšší ústavní činitelkou republiky, Starostové, kteří nejsou přímou součástí TOP 09, zase zasedali ve Sněmovně.

Protestují i političtí vězni

Pondělní slavnostní shromáždění ve Vladislavském sále je připomínkou vzniku samostatného československého státu a prezident při té příležitosti udělí vybraným osobnostem státní vyznamenání.

Ačkoli Hrad seznam vyznamenaných úpěnlivě tají, v médiích se v posledních dnech objevily informace o tom, že by měl Zeman vyznamenat například lékaře Pavla Pafka, televizní hlasatelku Kamilu Moučkovou či divadelníka Jiřího Suchého.

Oceněn má být také někdejší předseda legendárního zemědělského družstva Slušovice František Čuba.

Medaili letos naopak nedostanou žádní bývalí političtí vězni, na Hrad totiž poprvé odmítli své nominace poslat. Konfederaci politických vězňů totiž vadí, že se Zeman nepostavil proti komunismu.

 

Právě se děje

Další zprávy