Prosaďte novelu o pěstounství, vyzvali poslance experti

ČTK ČTK
15. 10. 2012 13:54
Odborníci po podpoře rodinné péče volají už léta, prezident novelu vetoval
Podle schválené vládní strategie by se od roku 2014 neměli chlapci a děvčata do tří let do ústavů už vůbec posílat.
Podle schválené vládní strategie by se od roku 2014 neměli chlapci a děvčata do tří let do ústavů už vůbec posílat. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zástupci organizací na pomoc opuštěným dětem i někteří pěstouni vyzvali v pondělí poslance, aby přijali novelu zákona o ochraně dětí.

Zákon, který má upřednostnit péči pěstounskou před pobytem v ústavu, vetoval prezident. Česko léta sklízí kritiku domácích expertů i mezinárodních institucí za velký počet dětí v ústavech. Nyní v nich vyrůstá asi 11 tisíc chlapců a děvčat.

"Věřím, že se najde 101 rozumných zákonodárců. Mnoho křivd z minulosti Česká republika už splatila, teď je čas splatit je i těm nejbezbrannějším. Teď je ta doba, kdy by se měly splatit dluhy, aby se další děti nemusely potýkat s následky deprivace," uvedla ředitelka Střediska náhradní rodinné péče Věduna Bubleová.

Podle ní Česko mělo fungující pěstounskou péči, kterou minulý režim v 50. letech ze dne na den zrušil a do ústavů tehdy poslal na 5 tisíc dětí.

Novelu o ochraně dětí připravilo ministerstvo práce. Zákon má podpořit hlavně péči v rodině. Dítě v nouzi by se tak vůbec do ústavů nemuselo dostat. Do doby, než by se o ně mohli starat vlastní či adoptivní rodiče, by o ně měli pečovat profesionální pěstouni.

Rodinám by pomáhali experti, vznikla by síť služeb. Pěstouni na přechodnou dobu by měli dostávat plat, z něhož by se odvádělo sociální a zdravotní pojištění. Pobírali by ho i v době, kdy by se zrovna o žádné dítě nestarali.

Dolní komoře vrátil normu už Senát. Podle kritiků by novela rozvrátila současný fungující systém ústavů, z pěstounství udělala trh a z dětí zboží. Stejný názor má i prezident. Podle něj je nový zákon "bezcitný a surový" a poslanci ho přijali jen pod tlakem mezinárodních institucí. S tím odborníci nesouhlasí. Zdůrazňují, že po nové úpravě a podpoře rodinné péče volají už dlouhá léta.

Podle zástupců organizací na pomoc dětem a pěstounům stojí roční pobyt v dětském domově asi 281 tisíc korun a v kojeneckém ústavu zhruba 448 tisíc korun. Pěstounská péče na přechodnou dobu má vyjít asi na 240 tisíc, na péči u stálých pěstounů pak stát podle věku dítěte vydá od 96 tisíc do 120 tisíc korun ročně.

Podle schválené vládní strategie by se od roku 2014 neměli chlapci a děvčata do tří let do ústavů už vůbec posílat. Od roku 2016 by pak do nich neměly chodit už ani děti do sedmi let.

 

Právě se děje

Další zprávy