Praha - Zákon o eGovernmentu může posílit státní kontrolu nad občany. Vláda jeho návrh projedná v pondělí.
Elektronizace veřejné správy má především umožnit, aby občané nemuseli obíhat úřady a mohli vyřizovat své záležitosti pomocí internetu a mobilu.
Pokud ovšem zákon projde v navržené podobě, pak umožní ještě něco jiného: Každý státní úředník bude mít on-line k dispozici všechna důležitá data o všech občanech.
Každý dostane číslo
Zákon, který připravil ministr vnitra Ivan Langer ve spolupráci s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, vůbec neřeší otázku zabezpečení osobních dat.
Podívejte se na srovnání: Jak dopadl český eGovernment ve srovnání s rakouským? |
Langerovi lidé navrhli, aby ministerstvo vnitra přidělilo každému z občanů jedinečné desetimístné číslo. Mělo by se k tomu podle důvodové zprávy k zákonu využít identifikační číslo, které už dnes při evidenci plátců pojistného využívá ministerstvo práce a sociálních věcí.
Se znalostí tohoto čísla budou mít úředníci o konkrétním občanovi k dispozici všechny dokumenty, které se uchovávají na ministerstvu vnitra, práce, financí a spravedlnosti.
Nebude ani obtížné zjistit, kterému z občanů konkrétní číslo patří.
Čtěte blog Edvarda Kožušníka: eGovernment a legislativa
Pokud bude kdokoli se státem komunikovat přes internet, bude muset využít elektronický podpis. Jeho součástí bude právě identifikační číslo.
Hlavní je schránka
Kdo bude chtít komunikovat se státem elektronicky, bude si muset nechat zprovoznit datovou schránku, do níž bude dostávat úřední korespondenci, včetně soudních obsílek, pokut a exekučních výměrů.
Přitom bude platit pravidlo, podle kterého bude elektronická zpráva považována za doručenou, jakmile občan schránku otevře, případně dva týdny po odeslání, když občan svou schránku neotevře.
Z navržené právní normy není jasné, jak budou zabezpečeny samy schránky. Přístupové heslo k ní vydá ministerstvo vnitra, v zákoně se však nepíše o tom, že si ho smí uživatel změnit.
Pokud by to možné nebylo, měli by úředníci ministerstva vnitra možnost vstoupit do libovolné firemní či soukromé schránky.
Zákon dává úředníkům také možnost, měnit již jednou odeslaný dokument.
Ministerstvo vnitra uklidňuje
Ministerstvo vnitra připouští, že identifikační čísla mohou úředníci skutečně využívat ještě pro jiné účely, než ke kontrole pojistného a označení datových schránek. "Stát se tak může ovšem pouze v případě, že i další účel použití bude přesně vymezen právním předpisem," stojí v důvodové zprávě.
Pokud ovšem nevyjde zákon, který by bezpečnost dat občanů zajistil, zůstanou úředníkům libovolně k dispozici.
Autoři zákona vyvracejí některé pochybnosti o datových schránkách: "Občané se mohou rozhodnout, jestli chtějí datovou schránku využívat," vysvětluje Lenka Vašáková z ministerstva vnitra.
Připouští, že heslo ke schránce pošle občanům či firmám skutečně ministerstvo vnitra. "Klient však bude aplikací nucen změnit heslo už při prvním přihlášení," slibuje Vašáková.
Občané také mohou ministerstvo vnitra požádat, aby schránku znepřístupnilo, pokud ji nebudou chtít využívat, například při dlouhých zahraničních cestách.
Kalousek se zlobí
Návrh zatím nekomentovala Rada vlády pro informační společnost, která má na zavádění informačních technologií do veřejné správy dohlížet. "K připomínkám jsme ho ještě nedostali," vysvětlil jeden z členů rady Dalibor Veřmiřovský.
Napadl ho ovšem ministr financí Miroslav Kalousek, podle kterého budou náklady na zavedení systému vyšší než 1,4 miliardy korun, které očekává ministr vnitra Langer.