Chránit soukromí lidí? Cizina to umí lépe než Česko

Petr Holub
25. 2. 2008 12:01
Srovnání: Český e-Government versus rakouský
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministr vnitra Ivan Langer a spravedlnosti Jiří Pospíšil připravili zákon o eGovernmentu, který může podle zjištění Aktuálně.cz posílit státní kontrolu nad občany.

Návrhy totiž nedávají záruky, že budou data, shromážděná o občanech na jednotlivých úřadech, dostatečně chráněna. Každý státní úředník tak bude mít online k dispozici všechny údaje "na jedno kliknutí".

Stačilo by přitom málo a podobná rizika by se minimalizovala.

Příkladem je Rakousko, které zákon o eGovernmentu - upravující elektronickou komunikaci občanů se státem - přijalo už v roce 2004.

Čtěte blog Edvarda Kožušníka: eGovernment a legislativa

Rakouský občan dostane od Úřadu pro ochranu osobních dat jedinečné číslo, které však - na rozdíl od českého návrhu - nemůže sloužit jako vstupní kód k jeho osobním údajům. Z jedinečného čísla se pomocí šifrovacího systému identifikační číslo (PIN) teprve vytvoří a uloží se pouze v identifikačním průkazu každého občana. Průkaz může být součástí mobilního telefonu, anebo v podobě čipové karty, jaké dnes vydávají banky.

Foto: Ondřej Besperát
Co navrhují ministři Langer a Pospíšil?
Podrobnosti si přečtěte ve článku: "Elektronický stát ohrozí soukromí Čechů" zde

S pomocí průkazu občan komunikuje se státní správou. Úředníkům, kteří mají použít jeho data, pak občan pošle své sektorové identifikační číslo, které se automaticky generuje z jeho PINu. Díky tomuto číslu má úředník dočasný přístup k některým údajům o občanovi. 

Identifikační průkaz slouží občanům i ke vstupu do datové schránky. Pokud souhlasí se zasíláním úředních zpráv, zvolí doručovacího agenta, který mu zprávy posílá. Za doručené se považují až ve chvíli, kdy občan agentovi potvrdí jejich přijetí.

Podívejte se na přehledné srovnání: E-government u sousedů a doma

Česko: Rakousko:
Ministerstvo vnitra vede registr firem a občanů. Každému přidělí jedinečné číslo. Úřad na ochranu osobních údajů vede centrální registr osob. Každý občan má přiděleno jedinečné číslo.
Přes jedinečné číslo si může kterýkoli státní úředník stáhnout všechna důležitá data o firmách i o občanech. Z čísla se pomocí šifrovacího systému vygeneruje PIN pro každého občana. PIN smí být uložen jen v jeho identifikačním průkazu.
Ministerstvo vnitra přiděluje heslo k datové schránce občanům na požádání, firmám automaticky. Centrální registr osob obsahuje všechny údaje o jednotlivých občanech. Občan může pověřit úřady, aby si potřebné údaje stáhly.
Když občan vlastní elektronickou schránku, musí přijímat úřední písemnosti v elektronické podobě. Může si ji však nechat znepřístupnit. Občan může využít elektronického doručování písemností s pomocí doručovacího agenta.
Elektronická zpráva se považuje za doručenou otevřením schránky, nebo dva týdny od svého odeslání. Dopis je doručen, pokud občan potvrdí jeho příjem.
Registry s daty státní správy vzniknou později. Ministerstvo vnitra to označuje za prioritu. Vznikají veřejně přístupné registry s daty státní správy, například registr adres, nemovitostí, sdružení a živnostníků. Občané mají přístup přes identifikační průkaz.
Pomocí datové schránky zatím není možné komunikovat s bankami či obchodníky. Identifikační průkaz je možno využít i v komunikaci s bankami nebo obchodníky.
 

Právě se děje

Další zprávy