Progresivní daň přichází. Jako "příspěvek solidarity"

Jan Němec Jan Němec
31. 3. 2012 10:40
S konečnou platností by se měly koaliční strany dohodnout příští týden
Konečná dohoda je teprve před nimi
Konečná dohoda je teprve před nimi | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přestože oficiálně má zůstat jedno pásmo daně z příjmu, ve skutečnosti bude zdanění progresivní. K tomu postupně směřuje dohoda o daňových úpravách a škrtech v souvislosti s ekonomickou situací v ČR i v Evropě.

Podle deníku Insider se rýsuje opatření, že oficiálně zůstane jedno daňové pásmo ve výši 20 procent, lidé s příjmy zhruba nad 100 tisíc měsíčně ale budou platit ještě tzv. "příspěvek solidarity ".

Jeho výše má být dalších 6, 7 nebo 8 procent z částky z příjmu nad oněch 100 tisíc korun.

Opatření vždy označovaly vládní strany jako "dočasné".

Solidární zdanění bohatých

Fakticky tak půjde o progresivní zdanění. Vládě "zdanění bohatých" ostatně doporučovala Národní ekonomická rada vlády.

"Z fiskálního je to sice téměř irelevantní, ale společnost přežije opravdovou mizérii jedině tehdy, když ji vnímá jako spravedlivě sdílenou," řekl Aktuálně.cz už vloni v listopadu člen NERVu Miroslav Zámečník.

Právě o výši tohoto o tom se budou ekonomičtí ministři dohadovat znovu příští týden a k některým otázkám se zřejmě sejde ještě koaliční jednání na nejvyšší úrovni - K9.

Daňová amnestie? Uvidíme…

Ekonomičtí ministři také nakousli debatu o daňové amnestii.

"Technicky a ekonomicky by to šlo, v tom problém není. Problém je v politické rovině," řekl Aktuálně.cz minsitr pro místní rozvoj za VV Kamil Jankovský.

O některých dalších věcech se ekonomičtí ministři všech tří koaličních stran už naopak shodli.

Daň z přidané hodnoty má být 21 procent a snížená sazba 15 procent. Důchody se mají valorizovat jen o třetinu inflace a výdajové paušály pro podnikatele mají zůstat tak jako dosud.

Zachování výdajových paušálů prosazoval premiér Petr Nečas (ODS), podnikatelé si ale budou muset vybrat: buď využít paušál, nebo slevy a bonusy, kombinace obojího už možná nebude. Premiér a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) si tím vyšli vzájemně vstříc.

Uhlíková daň

Jasné je i to, že tzv. uhlíková daň se zavede, ovšem úlevy na plyn prozatím zůstanou.

Naopak daň z rezerv pojišťoven se zavádět prozatím nebude, protože od roku 2014 plánuje resort financí zavést pojišťovací daň.

"Základní věci pokládáme za dohodnuté," prohlásil ministr Kalousek. Nicméně premiér Nečas - a spolu s ním i Věci veřejné - opakují: "Dokud není dojednáno vše, není dojednáno nic."

Koaliční strany teď čekají ještě debaty o zdanění pracujících penzistů nebo o zdanění výher.

"Ministerstvo financí teď připraví další propočty a uvidíme, jaká bude dosavadní bilance úspor. Podle toho se příští týden povedou další jednání," upřesnil ministr Jankovský.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy