Profil elitního detektiva: Kdo je Karel Tichý

Sabina Slonková
8. 9. 2009 12:20
Přečtěte si stručné představení někdejšího elitního detektiva, kterého politici odstavili
Foto: Aktuálně.cz

Profil - Kdo je Karel Tichý?

Policejní důstojník, který roky pracoval v elitní protikorupční službě. Co se týče zločinu a politiky, patřil mezi nejlépe informované státní úředníky.

Spolu se svými lidmi prokazatelně zachránili státu miliardy korun: například tím, že překazili plánovaný atak na strategickou společnost Čepro.

Před rokem 1989 sloužil na kriminálce, nikdy neměl nic společného s StB. Posledních dvacet let se věnoval potírání hospodářské kriminality. Na protikorupční službě řídil klíčovou část - takzvanou operativu, která se zabývala sbíráním informací: pomocí odposlechů, ale zejména v terénu, často za pomoci agentů.

Pracoval na kauzách Mrázek či Krejčíř, zatýkal někdejšího šéfa televize Nova Železného, jeho informace v devadesátých letech napomohly k vypovězení komunistické organizace novinářů MON ze země.

Řešil financování politických stran, zejména ČSSD a s ní spojený pokus o vraždu věřitele strany, vyšetřoval padělané směnky IPB za téměř miliardu korun a shromažďoval informace k podvodným konkursům kolem soudce Berky.

V roce 2000 založil spis Krakatice, který obsahuje informace o organizaci Františka Mrázka a jeho kontaktech na politiky. Odchod zvažoval už za vlády ČSSD, definitivně se rozhodl po příchodu ODS na vnitro.

Už rok chce promluvit před poslanci právě o kontaktech politiků s mafií. Politici ale jeho slyšení nyní na poslední chvíli zabránili.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy