Profil elitního detektiva: Kdo je Karel Tichý

Sabina Slonková
8. 9. 2009 12:20
Přečtěte si stručné představení někdejšího elitního detektiva, kterého politici odstavili
Foto: Aktuálně.cz

Profil - Kdo je Karel Tichý?

Policejní důstojník, který roky pracoval v elitní protikorupční službě. Co se týče zločinu a politiky, patřil mezi nejlépe informované státní úředníky.

Spolu se svými lidmi prokazatelně zachránili státu miliardy korun: například tím, že překazili plánovaný atak na strategickou společnost Čepro.

Před rokem 1989 sloužil na kriminálce, nikdy neměl nic společného s StB. Posledních dvacet let se věnoval potírání hospodářské kriminality. Na protikorupční službě řídil klíčovou část - takzvanou operativu, která se zabývala sbíráním informací: pomocí odposlechů, ale zejména v terénu, často za pomoci agentů.

Pracoval na kauzách Mrázek či Krejčíř, zatýkal někdejšího šéfa televize Nova Železného, jeho informace v devadesátých letech napomohly k vypovězení komunistické organizace novinářů MON ze země.

Řešil financování politických stran, zejména ČSSD a s ní spojený pokus o vraždu věřitele strany, vyšetřoval padělané směnky IPB za téměř miliardu korun a shromažďoval informace k podvodným konkursům kolem soudce Berky.

V roce 2000 založil spis Krakatice, který obsahuje informace o organizaci Františka Mrázka a jeho kontaktech na politiky. Odchod zvažoval už za vlády ČSSD, definitivně se rozhodl po příchodu ODS na vnitro.

Už rok chce promluvit před poslanci právě o kontaktech politiků s mafií. Politici ale jeho slyšení nyní na poslední chvíli zabránili.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy