Mimořádná zpráva

Muž, který léta plnil spis Krakatice, se bojí o život

Sabina Slonková
13. 9. 2009 11:10
Bývalý tajný agent Karel Tichý exkluzivně "vypovídá" pro deník Aktuálně.cz o tom, proč odešel od policie

Rozhovor - Uprchlík Radovan Krejčíř má jeho jméno na seznamu lidí určených k likvidaci. Dostává výhrůžky smrtí a ví, přiznává, že strach o život nikdy nepomine.

Tak vypadá život bývalého elitního detektiva Karla Tichého, který vyšetřoval mafiánského bosse Františka Mrázka či uprchlé "podnikatele" Radovana Krejčíře a Tomáše Pitra, poté co opustil službu.

Vrátit už by se přesto nechtěl. "Nikdy se nesmířím s tím, že mi zavraždili dva mé klíčové agenty, o nichž unikly informace z policie. Nechtěl bych zažít třetího...," řekl v exkluzivním interview pro Aktuálně.cz expolicista, který založil legendární spis Krakatice, v němž jsou shromážděny poznatky o tom, jak se propojilo podsvětí se světem politiky.

Detaily, pro něž byl léta vázán závazkem mlčenlivosti, měl tento expolicista před volbami sdělit na uzavřeném jednání poslancům. Politici však nakonec o jeho výpověď nestáli. S odůvodněním, že věci, které odhalil, by mohly rozpoutat předvolební aféry.

Byť omezen povinností o mnoha věcech mlčet, popsal Karel Tichý v obsáhlém rozhovoru alespoň některé části českého politického zákulisí.

Přinesl mimo jiné výpověď o tom, jak byl letos na jaře na objednávku sledován pražský primátor Pavel Bém.

Jakeš se jen smál

A.cz : Kdy jste vlastně vůbec prvně dostal varování, ať dáte od nějaké kauzy ruce pryč?

První výhrůžky jsme zaznamenali v době, kdy jsme po roce 1989 rozkrývali strukturu a financování komunistické organizace novinářů MON, za níž byli lidé ze Státní bezpečnosti a KGB. Dostávaly se k nám hlasy: Vy nevíte, kdo za tím stojí? Tentokrát si zahráváte! Měli jsme tehdy na výslechu mladého Jakeše, seděl na točicí židli, smál se nám do obličeje a ptal se: "Proč se na to nevykašlete? Co si myslíte, že se stane? Já si odjedu na svou jachtu a vy mi nic nedokážete." Nakonec jsme alespoň dodali politikům takové informace, že byla organizace ze země vypovězena.

A. cz: Kdy jste se nejvíc bál?

Teď, když jsem odešel od policie. Už nejsem policajt a mám samozřejmě omezenější možnost ochrany. Navíc se v prostředí ví, že jsem na Krejčířově seznamu lidí určených k likvidaci, takže kdyby se mi cokoli stalo, nejsnadnější je hodit to na Krejčíře a je to.

A. cz: To se ale budete bát do smrti…

Asi jo.

Informátoři nejsou svatí

A.cz: Během své práce jste nikdy strach neměl?

Mockrát. Metody Mrázka, Krejčíře či Starky, ale i mnoha dalších, kteří se bojí o své peníze, majetek, ale i o funkci, postavení nebo mandát nejsou vybíravé. A kdo překáží, musí z cesty. Dostal jsem zlomenou tužku se vzkazem Nech toho!,  byl jsem napadený a zmlácený, dostával jsem a dostávám desítky "dobrých rad", co mám a co ne, řádila a řádí po mně inspekce ministra vnitra a BIS, a co s tím naděláte.

A.cz: Dá se s tím něco dělat?

Nakonec si zvyknete, protože vám stejně nic jiného nezbývá. Nikdy se ale nesmířím s tím, že mi zavraždili dva mé klíčové agenty, o nichž unikly informace z policie. A ať byli jací chtěli, ať si o nich říká, kdo chce, co chce (mimochodem, za celou kariéru jsem nepotkal ani jednoho svatého policejního informátora), byli to opravdu klíčoví lidé, díky nimž zaznamenala policie celou řadu výher v boji proti zločinu. Jenomže policie nemyslí ani na své lidi, natož pak na "nějaké" informátory. A to je důvod, proč už bych se ke své bývalé práci asi nikdy nevrátil. Nechtěl bych zažít třetího...

A.cz: Stálo vám to tedy všechno za to?

Určitě. Nebýt nás, spousta zločinců i zkorumpovaných politiků by měla pocit, že jsou beztrestní. Takhle věděli, že i na ně může jednou dojít.

Krejčíř snad bude pykat

A.cz: Jenže teď už jste pryč a nemáte šanci tyto věci ovlivnit. Věříte dneska v něco, jako je spravedlnost?

Ale jo. Občas. Někdy to sice trvá dlouho, ale já věřím třeba tomu, že to jednou s Krejčířem vyjde a on bude pykat za to, co udělal.

A.cz: Roky jste patřil mezi nejlépe informované muže ve státě. Chybí vám to?

Taková věc je vám spíš na obtíž. Tím spíš, že jsem se za ty roky stal často a úspěšně používaným strašákem a sloužil různým lidem jako zdroj k vydělávání peněz. Různí lidé bez mého vědomí chodili, že se chystám toho a toho zavřít, ale že se můžou vykoupit. I Mrázek několikrát zaplatil za informaci, že už už se ho chystám zavřít… A navíc nejnebezpečnější je, když si lidé myslí, že víte víc, než víte.

A.cz: Co teď děláte?

Od policie jsem odešel "nevybaven a nezabezpečen". A většinou se mě všude báli. Dostal jsem tři nabídky, dvě od kamarádů a jednu od bezpečnostní agentury, kterou jsem pro její pověst rovnou odmítl. Pracuji v jedné malé firmě, která dbá o bezpečnost osob. Bojujeme o holé přežití, a to i proti firmám, které mají na své "listině" ryzí patrioty.

Další část rozhovoru: Boss podsvětí spoléhal na vliv exministra vnitra

 

Právě se děje

před 57 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy