Lovec Krejčíře a spol: Mrázek měl zase ovlivnit volby

Sabina Slonková
12. 9. 2009 14:05
Zakladatel legendárního spisu Krakatice dává v rozhovoru pro Aktuálně.cz nahlédnout do zákulisí politiky

Rozhovor - Legendární spis Krakatice, který mapuje prorůstání mafie a politiky - měl před volbami odkrýt své tajemství.

Před poslanci sněmovny se chystal sdělit jeho detaily bývalý detektiv protikorupční policie Karel Tichý - policista, který spis zakládal. 

Více než rok se snažil, aby ho nadřízení pro tuto příležitost zbavili mlčenlivosti a on mohl alespoň při neveřejném slyšení ve sněmovně říci, jaké vazby pojí podsvětí a politiku. Poslanci však nakonec jeho vystoupení odmítli - odůvodněním, že před volbami o žádná odhalení nestojí.

Podle Tichého však Krakatice měla před volbami promluvit i bez něj.

"Část spisu - týkala se několik let starého pokusu o vraždu věřitele ČSSD  - se podle mých informací měla použít v předvolební kampani," sdělil v unikátním obsáhlém rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

V interview ukázal, že jeho informace jsou dobré a  potvrzují se. Například uvedl, že letos na jaře byli tajně na objednávku sledování pražský primátor Pavel Bém či poradce expremiéra Topolánka Marek Dalík. Oba posléze tuto skutečnost Aktuálně.cz sami přiznali. 

Čtěte ZDE:  Padala vláda, Bém a Dalík byli na objednávku sledováni

Nepůjdu volit

Karel Tichý k volbám nechodí. Jako detektiv v terénu měl "na starosti" snad všechny špičky českého podsvětí a ví, jak často a těsně jsou někteří politici s podsvětím spojeni.

"K volbám  nechodím  právě proto, že se nedokážu vnitřně přenést přes to, že bych svým hlasem případně pomáhal k poslaneckému mandátu, a tím pádem třeba i k ministerské funkci někomu, o kom vím, že je gauner," říká a dodává: "O politicích si myslím své. Aby je člověk mohl přijmout, tak jim nesmí vidět pod prsty a to se mně už dávno netýká. Někteří se nám táhli ve spisech přes patnáct let jako červená nit."

Říci konkrétní jména však pro novinářský rozhovor odmítá.

"O tom mluvit veřejně nesmím. Jsem zbaven mlčenlivosti jen pro informování poslanců," připomíná, co mohla přinést jeho výpověď ve sněmovně.

Na rozdíl od Íček a Téček jsem si nezadal

A.cz: Odchod do civilu jste zvažoval dlouho. Co bylo tou poslední kapkou?

Zmizelá půl miliarda ze státní konsolidační agentury. Získal jsem k tomu operativní informace v době, kdy to bylo aktuální a dalo se s tím ještě něco dělat. Informoval jsem tehdejšího ředitele služby Brycha, který to označil za "mé zpravodajské hry" a zakázal mi informovat státní zastupitelství. Pak se k tomu přidaly i zdravotní problémy spojené s mými neustálými výslechy na inspekci.

Důvěrné informace o mém zdravotním stavu se současně dostaly k Jaroslavu Starkovi, na kterém jsme taky dělali, a v té fázi jsem to vzdal.

Vedení služby mi pak asi omylem nechalo vypočítat špatně odchodné i výsluhu - v můj neprospěch - a já se musel odvolávat na ministerstvo.  Nečekaná dohra přišla pár měsíců po mém odchodu:  Ivan Langer mi coby ministr vnitra předal na slavnostním srazu medaili Za věrnost.

A.cz: Nelitoval jste pak, že jste to vzdal?

Jak vidíte, odešel jsem od policie a svět se nezbořil. Nezbořil se ani když odešli jiní, nezbořil se dokonce ani když odešel Kubice a půl jeho útvaru. Jen si zločinci oddechli a určitě velice dobře vědí, komu za to můžou poděkovat. Přesto věřím, že zase přijdou noví dobří policajti, kteří zase budou zle zatápět i top zločincům.

Bývalý elitní detektiv Karel Tichý ví hodně. Svou podobu raději neodhaluje zcela.
Bývalý elitní detektiv Karel Tichý ví hodně. Svou podobu raději neodhaluje zcela. | Foto: Jan Langer

A.cz: Proč jste se rozhodl promluvit právě teď před volbami, když od policie jste už delší dobu a kauza Františka Mrázka už pomalu také míří do archivů…

Já jsem si tenhle termín nevybral, o zbavení mlčenlivosti jsem požádal už před rokem. Že to tak dlouho trvalo není moje vina a navíc to poslanci stejně teď na poslední chvíli zrušili.

Chtěl jsem se jen obhájit proti nesmyslným nařčením, kterým jsme kvůli vyšetřování Mrázka čelili a čelíme jim doteď. Chtěl jsem vysvětlit, že na rozdíl od různých Íček, Téček, Šloufů a dalších (počátečními písmeny Mrázek v odposlouchávaných rozhovorech nazýval místopředsedu ODS Langera a poslance Tlustého pozn. red) jsem si já s Mrázkem nikdy nezadal a vždycky jsem stál na straně zákona proti němu.

A.cz: Podezření, že informace sbíráte proto, aby je pak politici mohli používat ve svém boji, nicméně váš tým čelil roky…

To je lež. Kdybych jedinkrát jednal na zakázku, dávno už bych bručel, věřte tomu. Inspekce ministra vnitra se už roky snaží dostat mě na sebemenší pitomost, ale já jsem nikdy za nic nebyl ani obviněný.

Ten hlavní spis Krakatice, o který mají všichni tak hrozný zájem, jsem založil výhradně já sám a na základě svého rozhodnutí podloženého jasnými informacemi z prostředí. Nikdy mě neřídil ani neúkoloval žádný politik, nikdy jsem nepracoval na politickou objednávku. Kontrolovali mě výhradně moji nadřízení.

Mrázek by měl radost

A.cz: Třeba z Krakatice neustále unikají informace a to hlavně před volbami, kdy je používají politici v předvolebním boji. Proč jste si ten spis neohlídali?

Za našeho působení z Krakatice ani z žádného živého případu neunikly nikdy žádné důležité informace. To nastalo až po našem odchodu, kdy všechny naše spisy včetně Krakatice putovaly na nejrůznější instituce a nikdo už nemá tušení, kdo všechno už z nich dnes má kopie.

Třeba část spisu k pokusu o vraždu věřitele ČSSD  se podle mých informací měla použít v předvolební kampani. A nebo právě analýza Krakatice, kterou si nechali udělat bývalí nadřízení. Taky z policie unikla. Nikdy jsem nic nepustil a nikdy jsem nekývl na žádnou nabídku, abych informace prodal. Pro úplnost ještě jednou opakuji: Krakatici nemám a nedám.

A.cz: Říkáte, že se vás snaží inspekce neustále zavřít. Jak taková věc probíhá?

Například tak, že se zcela vážně zabývali tvrzením uprchlého Krejčíře, že jsem se podílel na únosu jeho otce, že mám konta v zahraničí a podobně. Přitom jim musí být jasné, že to je nesmysl a Krejčířova msta.

Byli jsme to my, kdo na Krejčířovi čtyři roky pracoval. Zabránili jsme jeho pokusům o obrovské finanční zločiny, připravili jsme ho o peníze a díky nám soudy postupně začínají jeho kauzy soudit. Když jsem tehdy nadřízeným nabídl, že půjdu na detektor lži, nikdo to nechtěl. Neměl jsem možnost se obhájit.

Všechny ty útoky měly jediný cíl: dostat nás od policie, což se nakonec zločincům za asistence bývalého vedení resortu podařilo. Škoda, že se toho nedožil Mrázek. Měl by radost a určitě by se odměnil.

A.cz: Vy jste se proti snahám inspekce nebránili?

Jistěže ano. Například jsem podal s advokátem trestní oznámení na bývalého šéfa inspekce Borníka, který v médiích lživě tvrdil, že jsem stíhaný. Státní zástupce trestní oznámení prostupoval, a pak ho předal na Borníkovu inspekce, ať to sami prověří. Výsledek? Trestní oznámení bylo odloženo.

Poslední díl rozhovoru: Jak se krade v Česku? K miliardám musí pomoci politici

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy