Lovec mafiánů promluvil, spojil bosse Mrázka s Langerem

Sabina Slonková
8. 9. 2009 15:50
Unikátní rozhovor s bývalým vyšetřovatelem Karlem Tichým o propojení mafie a politiky
Elitní detektiv Karel Tichý. Focení přislíbil pouze pod slibem, že na snímcích nebude poznat.
Elitní detektiv Karel Tichý. Focení přislíbil pouze pod slibem, že na snímcích nebude poznat. | Foto: Jan Langer

Rozhovor - Roky vyšetřoval tu nejzávažnější hospodářskou kriminalitu v zemi. Jeho "klienty" byli zastřelený boss české mafie František Mrázek či uprchlíci Radovan Krejčíř a Tomáš Pitr. V proslaveném spise Krakatice zdokumentoval prorůstání podsvětí a vrcholné politiky.

Se svými závěry chtěl elitní detektiv Karel Tichý seznámit poslance. Ti si však teď na něj nechtějí udělat čas. Jeho slyšení zrušili.

Karel Tichý nyní propojení mafie a politiky poodhaluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Například v něm říká, že korunní princ ODS Ivan Langer měl být Mrázkovým esem v rukávu.

"Je fakt, že Mrázek na Langera dost spoléhal. Počítal s jeho podporou například v případě prodeje Setuzy," říká Tichý v obsáhlém interview, z něhož vám nyní nabízíme první část. (Stručný profil Karla Tichého si můžete přečíst zde)

A.cz: Roky jste se věnoval kauzám, v nichž zločinci velmi často využívali svých kontaktů na politiky a státní úředníky. Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice ve své dva roky staré zprávě napsal, že organizovaný zločin už do státní správy prorostl. Je to tak?

Zavražděný František Mrázek. Byl Ivan Langer jeho spojkou, jak naznačoval?
Zavražděný František Mrázek. Byl Ivan Langer jeho spojkou, jak naznačoval? | Foto: Rodinné album

Ano. A je velká škoda pro stát a štěstí pro zločince, že s námi třeba Kubiceho útvar nespolupracoval dřív, dokud třeba takový Mrázek ještě žil. Jenže v té době se ho všichni báli nebo mu byli zavázáni nebo pro něj přímo dělali. A ve stejné situaci jsme byli i v případě Krejčíře, Pitra či Starky. Dokud ti lidé byli na vrcholu a byli nebezpeční, zůstali jsme v tom sami. Výše jmenovaní navíc měli kontakty všude - v policii, BIS, na prokuratuře, soudech…

A.cz: Když jste ale třeba Mrázka roky vyšetřovali, proč jste ho nikdy nezavřeli?

My jsme byli operativní skupina. Sbírali jsme informace a předávali je oficiální cestou dál: vyšetřovatelům, státním zástupcům, tajným službám či finančním úřadům. Jiní tedy rozhodovali o tom, co vezmou jako důkaz a co ne. Navíc jsme při vyšetřování Mrázka narazili na Krejčíře a tomu jsme se plně věnovali čtyři roky. Mrázka jsme museli upozadit, protože jsme na něj už neměli kapacity. Pak jsme se k němu chtěli vrátit, ale to už byl mrtvý a my všichni na odchodu.

Uprchlý Pitr mnohým vyhovuje

A.cz: Měl jste možnost vyšetřovat finanční delikty mocných za levicových i pravicových vlád. Kdy jste vnímal spojení mafií a politiky jako nejtěsnější? Můžete uvést příklad?

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř.
Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř. | Foto: Aktuálně

Zřejmě právě v případě Františka Mrázka. Ten měl kontakty nalevo i napravo politického spektra, což dokazovaly nejen odposlechy, ale i informátoři. Podobně tomu bylo v kauzách Radovana Krejčíře a Tomáše Pitra, a to zejména ve vztahu k firmám Čepro a Setuza. My jsme to tehdy vnímali jako vydírání, zneužívání informací nebo klientelismus a korupci. Až později jsme byli poučeni, že se tomu také může říkat "ryzí patriotismus".

A.cz: Takže myslíte, že zmizení Pitra i útěk Krejčíře může řadě lidí vyhovovat?

U Pitra stoprocentně. On na rozdíl od Krejčíře nebo Mrázka není tvrďák. Kdyby skončil v cele, promluvil by.

A.cz: Zaznamenal jste rozdíl mezi érou opoziční smlouvy, kdy de facto rozhodovaly o klíčových věcech politici dvou nejsilnější stran, a dobou, která přišla potom? Zlepšila se situace odchodem Miroslava Šloufa z úřadu vlády?

Pro naše zájmové osoby byly roky opoziční smlouvy dobou velice úspěšnou, dost podobnou té po revoluci. Odchod Šloufa z úřadu vlády byl pro Mrázkovce těžkou ranou. Ale jak se později ukázalo, Šlouf je coby lobbista aktivní stále. Tihle lidé si totiž své kontakty budují s dlouhodobou perspektivou. Například o nástupu korunního prince ODS Langera na post ministra vnitra mluvili už v roce 2000.

A.cz: Právě o Ivanu Langerovi jsme zveřejnili, že prostřednictvím podnikatele Luďka Sekyry lobboval za zájmy Mrázkovy skupiny. On se hájil tím, že o roli Mrázka nevěděl. Měl tedy Langer smůlu na lidi nebo pro Mrázka vědomě pracoval?

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr.
Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Je fakt, že na něj Mrázek dost spoléhal. Počítal s jeho podporou například v případě prodeje Setuzy. A když se jí nedočkal podle svých představ, prohlásil: 'já ho za to sestřelím, jako jsem sestřelil Grosse'. Mám to ze tří zdrojů, z toho jeden to slyšel na vlastní uši. Jindy mě jeden člověk dokonce vzal na místo, kde byl ve stejné době Langer i Mrázek.

Ale o detailech veřejně mluvit nemůžu. Zbavení mlčenlivosti se týká jen vystoupení před poslanci.

Nabízeli nám desetimiliony

A.cz: Detektivové, kteří pracují na citlivých kauzách, jsou vždy vystaveni tlaku. Ať už od nadřízených nebo někdy i od spolupracovníků politiků či zločinců. Kdy jste zaznamenal tyto tlaky jako nejsilnější?

Zřejmě to bylo v kauzách spojených s Krejčířem, když  jsme vyšetřovali věci kolem pohonných hmot a zejména Čepro. Tam šlo o miliardy, které jsme státu zachránili. A dostala se k nám varování: vůbec nevíte, o co tu jde a kdo za tím je. A taky jsme, myslím od té doby byli pod neustálým "dohledem" BIS. Kdybychom to tehdy celé nechali být, přišli bychom si na pěkné peníze.

Doputovaly k nám nabídky na desetimilionové úplatky. Jen za to, že necháme ty čtyři miliardy z Čepra odtéct. Od nadřízených jsme pak dostali pochvalu a já i finanční dar čtyři tisíce korun. 

A.cz: Od policie jste nakonec odešel. Ve své výpovědi píšete, že vás a vaše lidi nadřízení proti zločincům nepodrželi, naopak jste cítili, že vás hodili přes palubu. Můžete to rozvést?

Když jsme čelili tlakům lidí kolem Mrázka a Krejčíře, kteří proti nám postavili peníze, armádu  advokátů, své uplacené spolupracovníky z policie a veškeré kontakty ve státní správě, všechno jsme to dokumentovali a snažili se dovolat nějaké pomoci u našich nadřízených. Vypracovali jsme několik zpráv, v nichž jsme popsali, co proti nám podsvětí chystá, že se připravuje i naše fyzická likvidace a mimo jiné i likvidace Mrázka. Předali jsme je tehdejšímu policejnímu prezidentovi Husákovi a inspekci.

Výsledek byl nula. Nikdo se tím nezabýval.

A.cz: Tím to skončilo?

Když už byla situace neúnosná, oznámil jsem nadřízeným, že půjdu informovat ministra vnitra Bublana. Detailně jsem ho o všem informoval, ministr se nás interně zastal a uložil našim nadřízeným, aby nám pomohli. Výsledkem bylo zrušení našeho oddělení a mé sesazení z funkce. Kolegové odešli do civilu hned, já po roce.

Další část rozhovoru: Mrázka zabil boj o firmu Setuza

 

Právě se děje

před 15 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy