Kmotr Mrázek zemřel kvůli Setuze, máme další svědectví

Sabina Slonková
9. 9. 2009 8:15
Exkluzivně: Přinášíme rozhovor s lovcem mafiánů, bývalým elitním detektivem, který založil spis Krakatice
Elitní detektiv Karel Tichý. S fotografováním souhlasil kvůli vlastní bezpečnosti jen pod podmínkou, že na snímku nebude poznat.
Elitní detektiv Karel Tichý. S fotografováním souhlasil kvůli vlastní bezpečnosti jen pod podmínkou, že na snímku nebude poznat. | Foto: Jan Langer

Rozhovor - Tři roky po smrti mafiánského bosse Františka Mrázka získal online deník Aktuálně.cz další svědectví, které ukazuje na motiv vraždy.

Již druhý vysoce postavený detektiv pro Aktuálně.cz potvrdil, že "kmotr Mrázek" zemřel kvůli zákulisním tahanicím o ústecký podnik Setuza.

Policii se dosud nepodařilo Mrázkova vraha najít a případ odložila, teď se jím na popud nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké musí znovu zabývat. (více zde)

Redakce Aktuálně.cz nyní získala rozhovor s bývalým elitním detektivem Karlem Tichým, který vyšetřoval tu nejzávažnější hospodářskou kriminalitu v zemi. Šel po stopách Mrázka, uprchlíků Radovana Krejčíře či Tomáše Pitra a byl také tím, kdo založil spis Krakatice mapující prorůstání podsvětí a vrcholné politiky.

Tichý chtěl se závěry své práce seznámit poslance. Ti mu však v těchto dnech oznámili: Na slyšení nemáme čas.

Karel Tichý souhlasil s obsáhlým rozhovorem pro Aktuálně.cz. V prvním díle, který jsme vám již nabídli, popsal napojení "kmotra Mrázka" na korunního prince ODS a současného strůjce předvolební kampaně strany - exministra vnitra Ivana Langera.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Ilustrační snímek.
Ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Nepřehlédněte:
Lovec mafiánů promluvil, spojil bosse Mrázka s Langerem

Ve druhé části Tichý popsal, jak se vyšetřovatelé pokoušeli Mrázka "dostat".

A stejně jako bývalý ředitel ÚOOZ Jan Kubice tvrdí i Tichý, že Mrázkovi zlomila vaz Setuza. "Jsem o tom osobně přesvědčen," říká v rozhovoru Tichý. (Svědectví Jana Kubiceho zde)

A.cz: Patříte mezi ty lidi, kteří díky odposlechům a kontaktům v podsvětí znali zavražděného bosse organizovaného zločinu Františka Mrázka do těch nejposlednějších detailů. Jak byste ho popsal?

Mrázek byl pro mě výzva. Byla to svého času nejvýraznější osoba českého zločinu. Byl bohatý, mocný, obávaný, nebezpečný a nedotknutelný. Dělali jsme ho nejprve na hospodářskou kriminalitu, ale časem jsme začali spolupracovat i s tajnou službou a mordpartou, a to kvůli podezření z násilných deliktů. Zejména šlo o pokus o vraždu věřitele ČSSD. Dnes jsem přesvědčen, že za tím byl Mrázek, aby získal kompro na sociální demokracii. Chtěl tu pohledávku.

A.cz: Proč jste mu nic z toho nikdy neprokázali?

Byl to skutečný fenomén, dělali jsme, co se dalo, ale stejně byl pořád o krok před námi. Myslím, že to bylo hlavně díky jeho kontaktům. Dokázal si opatřit informace jak od policie, tak z tajné služby, od státních zástupců a soudců, ale i z finančních úřadů, od celníků i z vlády. Šli jsme po něm s nasazením všech sil a tehdy dostupných prostředků. Ale telefony měnil jako ponožky, zastrašoval svědky, korumpoval.

František Mrázek. Byl bohatý, mocný, obávaný, nebezpečný a nedotknutelný.
František Mrázek. Byl bohatý, mocný, obávaný, nebezpečný a nedotknutelný. | Foto: Aktuálně.cz

Nakonec nás dostal, když začal používat kódované telefony a nakoupil je i svým nejlepším kontaktům. Tehdy jsme dotlačili ministerstvo ke svolání meziresortní porady na toto téma, kde byly všechny zpravodajské služby, státní zastupitelství, policie i  zástupci příslušných ministerstev. A výsledek - žalostný. Musel by se změnit telekomunikační zákon.

A.cz: Mrázek byl nakonec za celou dobu obviněn jen z banálního falšování kostarického pasu. Nic jiného jste na něj neměli?

Je fakt, že jsme hledali i nějakou podceněnou drobnost, aby se nám ho podařilo na něco dostat. Bylo jasné, že dokud ho nezavřeme, tak nikdo nepromluví. A jednou jsme byli opravdu už hodně blízko. Ale jako už mnohokrát před tím se to Mrázek včas dozvěděl. Vyšetřovatelé následně odmítli náš hlavní důkaz: svědectví konkrétního člověka, který Mrázka usvědčoval z daňového úniku.

A.cz: Kdo svědčil proti Mrázkovi?

Barak Alon (rakouský podnikatel, který za sebou zanechal osmimiliardový tunel v Komerční bance, pozn. red.). Vyšetřovatelé to ale smetli ze stolu, že to je tvrzení zločince proti zločinci.

A.cz: Mrázek byl pověstný tím, že se snažil na všechny, kdo se mu mohli jednou hodit, nasbírat kompromitující údaje. Věříte, že někde existuje jeho archiv? Dodnes se nenašel.

Jsem o tom přesvědčený, že existuje. O některých kompromateriálech, které tam měl mít, jsme i věděli. Uvidíme, zda se někdy někde něco objeví. Rozhodně to, pokud to někdo má, bude sloužit k vydírání řady zajímavých osob, včetně politiků. Mrázek byl profesionál a určité důležité věci si dokumentoval. K jeho oblíbeným místům patřil například salonek U tří housliček. Mrázek s oblibou říkal o svých kontaktech z nedaleké poslanecké sněmovny: "Když jim zavelím, tak povalí židličku a poběží..."

A.cz: Bývalý šéf protimafiánského útvaru Kubice mi potvrdil, že podle jejich verze Mrázkova smrt souvisela s prodejem Setuzy. Co si myslíte vy?

Je fakt, že před svou smrtí se Mrázek aktivně snažil prodat Setuzu. Počítal u toho s podporou jemu spřízněných osob. Ale nastala kolem toho řada konfliktů a sporů. Osobně jsem přesvědčen, že Mrázek zemřel kvůli sporům o prodej Setuzy.

Další část rozhovoru: Mafie chtěla zase ovlivnit volby

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 2 hodinami

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy