Praha - Živí je prodej elektřiny a plynu. Přesto společnosti ČEZ, E.ON a RWE Transgas odstartovaly nezávisle na sobě kampaně, jejichž smyslem je poradit lidem, jak ušetřit energie - a tedy i peníze.
Kromě poradenství nabízí ČEZ úsporné žárovky a EO.N energeticky šetrné pračky či plynové kotle. Vše se slevou.
Všechny tři firmy se shodují, že nabídkou na úspory nejdou proti svým zájmům. Tvrdí, že ke kampaním je přiměla vzrůstající spotřeba energií a jejich permanentní zdražování. "Chceme lidem ukázat, že nechceme jenom vydělávat peníze," říkají shodně prodejci elektřiny a plynu.
Nové elektrárny vše nevyřeší, musí se šetřit
"Spotřeba elektřiny neustále roste poměrně značným tempem a je problémem poptávku vůbec uspokojit. Stavba nových elektráren je ze všech stran komplikovaná záležitost. A tak jedním řešením jsou úspory, kde je významný potenciál," vysvětluje Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ.
"Druhým důvodem je fakt, že vzhledem k několikaletému růstu cen elektřiny je ČEZ vnímám negativně. Logicky. Ale přesto, že tomu většina zákazníků nevěří, s cenou elektřiny nic udělat nemůžeme. Nemáme sílu na to, abychom ovlivnili trh. Hledali jsme jiné možnosti jak lidem pomoci, jak mohou ušetřit na platbách za elektřinu. A úspory jsou jednoznačně správnou cestou," dodal Kříž.
Podobně argumentuje i společnost E.ON, která prodává elektřinu a plyn na jihu Čech a Moravy. "Je dost nepříjemné, že musíme stále zdražovat. Proto chceme našim zákazníkům nabídnout alternativu a ukázat, že nechceme jen vydělávat," řekl Aktuálně.cz mluvčí firmy Vladimír Vácha.
Pračka se slevou 28 procent
Společnost E.ON šel nabízí lidem až do konce listopadu úsporné pračky, myčky, chladničky a plynové kotle se slevou 17 až 28 procent. Stačí se jen prokázat fakturou od společnosti E.ON.
"Máte-li doma přibližně pět let starou ledničku, zaplatíte za deset let jejího provozu přibližně 25 tisíc korun. Když si pořídíte novou ledničku energetické třídy A+, zaplatíte asi 8,5 tisíce. Dokonce i když k tomu připočítáte pořizovací cenu nové úsporné ledničky zhruba deset tisíc korun, stále jste ještě ušetřili 6,5 tisíce," uvádí E.ON.
Nabídka u lidí podle prvních informací zabrala. "Už teď víme, že o úsporné kotle je zájem. U elektrických spotřebičů jsme ale zatím na začátku, takže uvidíme za určitý čas," konstatoval Vladimír Vácha, mluvčí E.ON.
Úsporné žárovky za výhodnou cenu
ČEZ zahájil tříměsíční informační kampaň "Posviťte si na úspory", s níž chce do konce listopadu projet 28 měst po celé republice. V mobilní obchodní kanceláři se lidé například dozví, jaké kupovat spotřebiče nebo jak efektivně vytápět své domy a byty.
Součástí akce je i nabídka kvalitních úsporných žárovek za zvýhodněnou cenu. Balíček se stovkou těchto žárovek dostane v každém navštíveném městě vybraná sociální či zdravotní organizace.
"Jejich instalací uspoří organizace ročně více než čtrnáct megawatthodin elektrické energie, tedy přes 50 tisíc korun, což představuje úsporu 80 procent výdajů za osvětlení ročně," uvedl ČEZ.
Peníze na autobusy na plyn
RWE Transgas například městům nabízí finanční příspěvek na plynofikaci jejich vozového parku a vozů hromadné dopravy. V rámci projektu Teplo jim může navrhnout efektivní vytápění novostaveb i starých domů. Uspořit se dá například při vytápění plaveckých hal, škol či starých administrativních komplexů.
Až do konce roku se v televizi, rozhlasu, novinách, na internetu i v zákaznických centrech RWE objeví množství rad a tipů, jak při používání zemního plynu ušetřit.
"Naším cílem je, aby se i s naším přispěním stalo energeticky odpovědné chování jednou tak samozřejmé, jako je čištění zubů nebo třídění odpadu. Připravili jsme proto projekt Šetřím energii, který je návodem, jak lze šetřit změnou svého chování, za vynaložení minimálních investic anebo investic, které mají rychlou návratnost," řekl David Konvalina, marketingový ředitel RWE Transgas.
Hnutí Duha: V cizině jdou firmy ještě dál
Aktivity energetických společností uvítalo ekologické Hnutí Duha. Tvrdí, že v tržním prostředí se často vyplatí investovat do úspor energie než do stavby nové elektrárny. Upozornilo zároveň, že v některých zemích jdou energetické společnosti ještě dál.
"Financují zákazníkovi třeba zateplení domu, které potom splácí z ušetřených peněz za energii. Vyžaduje to ovšem legislativu, která energetické firmy k podobným programům motovuje," řekl Petr Holub z Hnutí Duha.