Na chystanou stavbu dvou nových mrakodrapů na Pankrácké pláni v Praze si před dvěma měsíci u UNESCO stěžovala sdružení Arnika, Ateliér pro životní prostředí, Občanská iniciativa Pankráce a další organizace.
Z Centra světového dědictví teď přišla odpověď: Nové mrakodrapy skutečně mohou být pro další setrvání Prahy na seznamu UNESCO problémem. Hlavní město totiž o jejich stavbě UNESCO vůbec neinformovalo.
"Centrum světového dědictví nebylo informováno o žádných stavebních projektech velkého rozsahu v blízkosti nebo uvnitř památky světového dědictví. Povinností stran Úmluvy je chránit památky na svém území a také informovat Centrum světového dědictví o veškerých prováděných projektech, které mohou ohrozit integritu příslušné památky," napsal občanským sdružením ředitel Centra světového dědictví Francisco Bandarin.
- Celý dopis ředitele UNESCO - čtěte ZDE
Bandarin už se obrátil na české úřady a požádal je o vysvětlení. Zároveň požádal Mezinárodní výbor památek a sídel o zpracování nezávislé expertizy plánovaných staveb na Pankrácké pláni.
Na základě shromážděných informací a názoru zahraničních expertů UNESCO zváží další postup. UNESCO může dokonce požádat české úřady, aby plánovanou stavbu mrakodrapů zastavily.
Společnost ECM, investor plánované stavby, ovšem takovou možnost považuje pouze za hypotetickou, stejně jako variantu, že by Praha o statut UNESCO přišla.
"Nesdílíme obavy aktivistů, že by Praha mohla být kvůli realizaci našich projektů vyškrtnuta ze seznamu UNESCO," uvedl Tomáš Laštovka, ředitel pankráckého projektu City. Věří, že nezávislé posouzení projektu se bude shodovat se stanovisky úřadů, která s mrakodrapy souhlasila.
Jedním z důvodů, proč se Praha dostala na seznam světového kulturního dědictví, je právě její zachovalé historické panorama. Pokud bude narušeno novými stometrovými budovami, může být podle sdružení Arnika, Ateliéru pro životní prostředí, Občanské iniciativy Pankráce a dalších organizací z tohoto seznamu vyřazena.
Nervózní ministerstvo
Nevládní organizace mají ve sporu silného zastánce - ministerstvo kultury totiž jejich obavy sdílí a chce stavbě výškových budov zabránit.
Sdružení Arnika uvedlo, že podle dostupných informací ministerstvo prověřuje povolení vadaná Odborem památkové péče pražského magistrátu.
Prezident české sekce Mezinárodní rady památek a sídel Josef Štulc přitom varuje, aby Praha nebrala varování občanských iniciativ na lehkou váhu.
"Nedávno čelila podobnému mezinárodnímu skandálu Vídeň," připomíná. Hlavní rakouské město podle Štulce žádalo o zápis na listinu UNESCO a zároveň povolilo stavbu výškových budov u nádraží Wien Mitte.
Infobox
ČESKO V UNESCO
- 1992: historická jádra Prahy, Českého Krumlova a Telče
- 1993: poutní kostel na Zelené hoře
- 1995: historické jádro Kutné Hory
- 1996: Lednicko-valtický areál
- 1998: ves Holašovice; zámek a zahrady v Kroměříži
- 1999: zámek v Litomyšli
- 2000: sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
- 2001: vila Tugendhat v Brně
- 2003: židovské město a basilika v Třebíči
"Radnice musela vynaložit značné prostředky na kompenzaci investorů a zrušení projektu. Teprve pak Výbor pro světové dědictví souhlasil s udělením statutu památky UNESCO," řekl Štulc, podle něhož je nyní stejná situace v Kolíně nad Rýnem. "Pokud se začne projednávat vyškrtnutí Prahy ze seznamu UNESCO, vážně to poškodí reputaci České republiky ve světě."
Proti i autor Tančícího domu
Proti stavbě mrakodrapů na Pankráci se postavil i architekt Vlado Milunić, z jehož dílny pochází známý Tančící dům na vltavském nábřeží. "Praha je městem věží a neměla by se stát městem mrakodrapů," soudí.
Podle Miluniče bylo urbanistickou chybou už to, když se na náhorní plošině Pankrácké pláně postavily v 70. letech tři budovy vyšší než sto metrů. Napravit by se to podle něj dalo tím, kdyby vedle nich vyrostly nižší budovy, čímž by se mrakodrapy opticky snížily.
Milunić varuje, že nové mrakodrapy vyvolají zájem o stavbu dalších výškových domů. "Na horizontu Prahy by se mohly objevit další věžáky a jedinečná identita města by tím byla navždy ztracena," tvrdí Milunić.
Firma: UNESCO zůstane
Investor nových domů na Pankráci zpochybňování svého záměru odmítá. Tvrdí, že postupuje důsledně podle platných českých zákonů.
Plánovaná podoba nových budov na Pankráci se během let skutečně měnila - ECM z části dala na názor odborníků i veřejnosti.
Laštovka se tudíž nyní odvolává na stanovisko Národního památkového ústavu, který se stavbou obou mrakodrapů souhlasí.
Proti novým výškovým budovám nemá připomínky ani odbor památkové péče pražského magistrátu. Jeho ředitel Jan Kněžínek nedávno uvedl, že nové objekty postavení hlavního města na seznamu UNESCO v žádném případě zhoršit nemohou.
Pro stavbu mrakodrapů na Pankráci je i renomovaný architekt Roman Koucký. "Praze chybí vrstva současné špičkové architektury," říká.
Úřady už povolují
Spor eskaluje v době, kdy obě plánované stavby City Tower a City Epoque jsou v pokročilém stádiu schvalování. K první budově už úřady podle ECM vydaly stavební povolení, druhá je právě v územním řízení.
"Studie jsou v naprostém souladu s územním plánem. To mimo jiné znamená, že výška nepřesáhne v oblasti pankrácké pláně výšku bývalého Motokovu, což je 104 metrů," řekla Kateřina Hainzová, mluvčí ECM.
Dodala, že cena obou budov ještě nebyla stanovena. Záleží na nabídkách stavebních firem.Ministerstvo kultury se však hodlá bránit až do konce. "Vyvíjíme úsilí s cílem výstavbě staveb na Pankráci řádnými prostředky zabránit," uvedla bez bližších podrobností Ludmila Kadrnková z tiskového oddělení ministerstva.