Přísný zákaz kouření opět narazí. Poslanci jsou proti

Radek Nohl Radek Nohl
17. 8. 2012 5:30
Ministr Heger chce zakázat kouření na zahrádkách, v okolí dětských hřišť i u nemocnic
V České republice každý den zemře na nemoci související s kouřením 50 lidí, ročně je to 18 tisíc Čechů, kteří umírají v souvislosti s kouřením.
V České republice každý den zemře na nemoci související s kouřením 50 lidí, ročně je to 18 tisíc Čechů, kteří umírají v souvislosti s kouřením. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nový zákon o kouření s největší pravděpodobností neprojde v tak přísné podobě, v jaké ho navrhlo ministerstvo zdravotnictví.

Deník Aktuálně.cz oslovil více než desítku poslanců, především členů sněmovního zdravotního výboru, a z jejich slov vyplynulo, že řada členů jednotlivých klubů bude proti návrhu.

Za novelou, která má zakázat kouření v hospodách, ale také na zastřešených zahrádkách, v okolí dětských hřišť a na dalších místech, kde se pohybují děti, se jednoznačně postaví zřejmě jen TOP 09, jejíž ministr zdravotnictví Leoš Heger změnu připravil.

V dalších klubech ale už tak jasná situace není.

Navíc už v minulosti se ukázalo, že i když zdravotní výbor sněmovny souhlasil se zákazem kouření v hospodách, tak poté došlo k tomu, že se začal zákon změkčovat a upravovat. A nakonec k úplnému zákazu nikdy úplně nedošlo.

"Takto striktně postavený zákon vychází z liché a nepodložené představy, že stát má lidem diktovat, co je takzvaně správně a špatně. Zasahuje jak do svobod občana, tak i do jeho zodpovědnosti za své jednání," řekl Aktuálně.cz poslanec ODS Marek Šnajdr.

Stranický rozkol

Právě ODS je ukázkou zmíněné nejednoty. Zatímco Šnajdr návrh odmítá a předem říká, že v takovéto drastické podobě ho zřejmě nepodpoří, jeho spolustraník a šéf zdravotního výboru Boris Šťastný je bojovníkem za to, aby se v hospodách nekouřilo.

Právě kolem dvojice Šnajdr a Šťastný se tak zformují uvnitř klubu ODS poslanci, kteří budou za zákaz kouření lobbovat, respektive se ho pokusí změnit.

Podobně silná skupina bude i v ČSSD. "Myslím si, že tak 25 z 54 poslanců bude pro to, aby se zakázalo kouření v hospodách," podotkl poslanec sociální demokracie Jaroslav Krákora.

Zbytek se podle něj hlasování zdrží nebo budou proti. A mezi nimi bude například i další poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

"Za sebe samotného považuji současný zákon za naprosto dostatečný. Nové návrhy jsou pokrytecké," uvedl Koskuba.

Jedině s výjimkami

I zástupci nově vznikající strany LIDEM nejsou jednotní. Proti návrhu ministerstva se postavil poslanec Jiří Rusnok.

Ten říká, že by se například mělo zakázat kouření jen tam, kde se podává jídlo. "Jsem proti takovému striktnímu návrhu," dodal Rusnok.

Poslanec LIDEM Radim Vysloužil by však žádné výjimky v návrhu zákona nedělal. "Ve vyspělých zemích je normální, že se v restauracích nekouří," řekl Vysloužil.

Drastická kampaň proti kouření, podívejte se:

Hospody se nehroutí

Podobného názoru jsou i poslanci TOP 09 Patricie Kotalíková a Jiří Skalický. Oba se shodují, že v jejich klubu by s protlačením zákona neměl být větší problém.

"Bojuji proti kuřákům, takže s návrhem naprosto souhlasím," zareagovala Kotalíková.

Ale v klubu KSČM už tak jednoznačná situace nebude. "Většina poslanců je u nás nekuřáků, takže očekávám, že většina bude chtít kouření zakázat," podotkla poslankyně a místopředsedkyně zdravotního výboru Soňa Marková.

Sama z vlastní zkušenosti říká, že v těch evropských zemích, kde se k podobnému kroku už rozhoupali, se restaurace nehroutí. 

Zákaz tvrdého alkoholu

Novela nyní putuje do připomínkového řízení a poslanci o ní budou zřejmě rozhodovat na podzim. Začít platit by měla od roku 2014.

V návrhu chce Hegerův úřad také zakázat prodej tvrdého alkoholu na tržnici nebo ve stáncích.

Návrh rovněž počítá s vyššími sankcemi. Nově bude možné uložit pokutu až do výše jednoho milionu korun.

Jak se vám líbí reforma ministra zdravotnictví Leoše Hegera? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy