Heger navrhl zrušit souhlas obou rodičů s léčbou dítěte

ČTK ČTK
11. 6. 2012 15:16
Postačí souhlas zplnomocněného prarodiče nebo chůvy, případně samotného dítěte

Praha - Se zvolenou léčbou dítěte už patrně nebudou muset souhlasit oba rodiče.

Vyplývá to z novely, kterou předložila sněmovně skupina poslanců v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

Předkladatelé přiznávají, že požadavek na souhlas obou rodičů přinesl problémy.

Opatření zavedla od dubna vládní zdravotnická reforma. Podobnou novelu jako poslanci předložila i skupina senátorů. Už ji projednává horní komora.

Poslanecká předloha uvádí, že pro léčbu postačí souhlas dítěte. Lékař ale bude muset rozhodnout, že je takový postup přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta.

Pokud tomu tak nebude, bude nutný souhlas rodiče, který k němu ale bude moci zmocnit například prarodiče nebo chůvu. Předloha také zpřesňuje vymezení zdravotních služeb, které mohou lékaři poskytovat bez souhlasu.

Novela dále mění podmínky pro hospitalizaci pacienta bez jeho souhlasu, pokud je pod vlivem návykové látky nebo ohrožuje sebe a své okolí, a oznamování o hospitalizaci a omezení pacienta soudu.

Ohlášení nebude nutné, pokud s tím bude pacient ve lhůtě 24 hodin dodatečně souhlasit.

Předloha mění i podmínky pro klinickou a praktickou výuku u poskytovatelů zdravotnických služeb a ruší povinnost lékaře požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový informovaný souhlas s léčbou.

Novela by měla platit dnem vyhlášení. Předkladatelé chtějí, aby ji poslanci schválili zrychleně už v prvním čtení. Nejprve ji ale posoudí vláda.

 

Právě se děje

před 10 minutami

První kolo testů mezi sudími neodhalilo žádný případ koronaviru

Všichni rozhodčí, kteří budou řídit zápasy obnovené sezony první a druhé fotbalové ligy, měli v prvním kole testů negativní výsledek na nemoc covid-19. Žádný pozitivní případ na nový typ koronaviru se neobjevil ani mezi delegáty. ČTK to řekl Michal Jurman, tiskový mluvčí Fotbalové asociace ČR, pod kterou sudí spadají.

Další zprávy