Policie obvinila exšéfa IT Lesů ČR, je ve vazbě

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 13. 12. 2013 14:10
Manažer je podezřelý z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Protikorupční policie obvinila zaměstnance státního podniku Lesy ČR, který byl v úterý zadržen, z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Podle dřívějších informací serveru Týden.cz byl zatčen někdejší šéf informačních technologií Jan Přibyl, policie však identitu zadrženého odmítla potvrdit.

Stíhání souvisí s veřejnými zakázkami vypsanými a uzavřenými státním podnikem, informoval na webu mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Muže, kterému hrozí až osm let vězení, soud poslal do vazby. "Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze ve čtvrtek 12. prosince 2013 podal návrh na vzetí obviněné osoby do vazby. Soudce jeho návrh v ten samý den akceptoval," sdělil mluvčí.

Lesy ČR zatčení svého zaměstnance nekomentovaly. "Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemohou Lesy České republiky k věci poskytovat jakékoli informace. Lesy ČR dlouhodobě poskytují policii veškerou součinnost," uvedl mluvčí podniku Zbyněk Boublík.

Policie prověřuje podezřelé zakázky zhruba rok. Upozornil na ně Finančně analytický útvar ministerstva financí. Největší zakázky za dohromady více než miliardu korun získaly podle serveru firmy Dynn a Time Import. Podle ministerstva bylo ze zakázek vyvedeno přes Švýcarsko 340 milionů korun.

O 100 milionů méně se prý dostalo zpět do ČR, kde podle deníku E15 vybrali hotovost čtyři podnikatelé firem, které zakázky získaly. Podle médií k nim patří například lobbista Jiří Hart, který má údajně blízko k ČSSD. Dispoziční práva k účtům měli prý také podnikatelé Michal Kříž a Martin Štufi.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy