České dráhy tají, za co si platí šéfku pražského ANO

Radek Nohl Radek Nohl
27. 10. 2014 11:00
Advokátka a blízká spolupracovnice Andreje Babiše Radmila Kleslová bere od železničářů každý měsíc 40 tisíc korun bez DPH. Ani jedna strana nechce říci, co přesně pro dráhy dělá.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Až dosud se o tom jen tiše spekulovalo, deníku Insider se ale nyní podařilo získat konkrétní důkaz: šéfka pražské buňky vládního hnutí ANO Radmila Kleslová, která patří k nejbližším spolupracovnicím ministra financí Andreje Babiše, inkasuje pravidelné odměny od Českých drah.

Insider má k dispozici interní materiál Českých drah, podle kterého státní dopravce posílá advokátní kanceláři Radmily Kleslové čtyřicet tisíc korun bez DPH měsíčně.

Obě strany přitom pečlivě tají, za co konkrétně právnička peníze dostává a v jakých případech státní firmě pomohla. "Informace obchodního charakteru tisku poskytovat nemůžeme," řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Radmila Kleslová

Jednapadesátiletá rodačka z Vysokého Mýta vystudovala práva na brněnské Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, doktorát získala na Karlově univerzitě v Praze. V 80. letech pracovala v podnicích Centrotex Praha a Zelenina Praha. Před revolucí byla evidována v komunistické Státní bezpečnosti pod krycím jménem Lia. Později pracovala jako advokátka i jako lobbistka pro Agrofert Andreje Babiše. V 90. letech vstoupila do ČSSD, kde dlouhá léta zasedala i v ústředním výboru. Na začátku letošního roku přestoupila do ANO, kde se stala šéfkou pražské organizace. Je místostarostkou na Praze 10 a kandiduje na post starostky.

Zdroj: Domácí

"To je pochopitelně předmětem advokátního tajemství mezi klientem a advokátem," prohlásila stručně Kleslová a položila mobilní telefon. Na další dotazy Insideru už nereagovala.

Neodpověděla tak například ani na otázku, zda kromě Českých drah pracuje ještě pro další státní firmy nebo organizace.

Smlouva od Žaludy

Jednapadesátiletá Radmila Kleslová spolupracuje s dráhami od roku 2011. Její služby si tehdy objednala kancelář bývalého generálního ředitele Petra Žaludy. Kleslová dostala smlouvu na dobu neurčitou a dosud jí dráhy vyplatily minimálně 1,59 milionu korun.

Exředitel Žaluda si dnes nemůže vzpomenout, proč před třemi lety najal právě Kleslovou a co pro něj dělala. "Omlouvám se, ale na tuto záležitost si nepamatuji. Obraťte se na ČD," vzkázal Žaluda.

Kleslová má navíc oproti dalším nasmlouvaným právním kancelářím zajímavou výhodu: podle interního materiálu Českých drah je jediná, která inkasuje odměnu pravidelně každý měsíc. Naproti tomu ostatní nemají výdělek jistý. V jejich kontraktech je uveden pouze nepřekročitelný finanční strop za právní služby, ovšem státní firma nemusí tyto služby vůbec čerpat a platit za ně.

Od Sobotky k Babišovi

Radmila Kleslová je bývalá sociální demokratka a místostarostka na Praze 10, kde před dvěma týdny už v dresu ANO znovu v komunálních volbách uspěla a kandiduje na post starostky.

Do hnutí Andreje Babiše přestoupila začátkem letošního roku a stala se hlavní personalistkou ANO v hlavním městě. Babišovi a jeho holdingu Agrofert pomáhala už v minulosti jako lobbistka. Využívala při tom bohaté kontakty v nejvyšších politických patrech, které nasbírala coby asistentka bývalého poslance ČSSD a nynějšího zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka.

Před revolucí spolupracovala pod krycím jménem Lia s komunistickou rozvědkou. V nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz to vysvětlovala mladickou nerozvážností.

"Necítím, že bych se jakkoli provinila jen tím, že jsem jako mladá nevěděla, kam jsem to přesně vlezla," uvedla Kleslová v rozhovoru.

Popřela v něm zároveň, že by se přátelila s vlivnou personou zákulisí politiky a pražského byznysu Tomášem Hrdličkou, dnes už bývalým členem ODS. "Já ho znám tak, že ho na radnici někdy potkám, ale nikdy se s ním nezastavím. V životě jsme si ani netelefonovali," řekl Kleslová.

Článek vyšel v pondělí 27. října 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy