Přijďte k nám stavět solární elektrárny, lákají Italové

Pavel Baroch
28. 8. 2009 18:50
Českým podnikatelům se otevírá italský "sluneční" trh
Foto: Jan Langer

Praha/Řím - Ve stejné době, kdy české ministerstvo průmyslu oznámilo svůj záměr snížit podporu novým slunečním elektrárnám, se pro tuzemské firmy otevírá možnost investovat v jižní Itálii.

V regionu Puglia, který nabízí pozemky pro nové solární panely, je přitom ve srovnání s Českem míra slunečního svitu téměř dvojnásobná. A tamní úřady s žádným omezováním zelené energie nepočítají, spíše naopak.

"Výkon solárních elektráren je v této oblasti vyšší až o 52 procent u fixních panelů. U konstrukcí, které se natáčejí za Sluncem, je produkce vyšší dokonce o 106 procent," říká Vladimír Mléčka, ředitel uhorskohradišťské společnosti HiTechSolar, která organizuje obchodní setkání s italskými partnery.

Firmě se už hlásí první zájemci, kteří sbírají informace o velikosti pozemků, možnosti jejich pronájmu a podmíkách italského programu na podporu zelené energie Conto energia. Tamní úřady slibují návratnost investice už za 6,5 roku.

V jižní Itálii panují takřka ideální podmínky

Právě současná situace v Česku, kdy chce ministerstvo průmyslu novelizovat zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, může nahrávat tomu, aby se část českých investic přesunula do Itálie.

"Tato situace by rozhodně mohla zvýšit zájem o podnikání na italském fotovoltaickém trhu. Itálie nemá v plánu žádnou novelu platných zákonů, které se osvědčily jako maximálně efektivní," potvrdil Aktuálně.cz Radim Lichý, obchodní manažer společnosti HiTechSolar, která má na českém trhu v této obasti výhradní postavení.

Foto: MŽP

V jižní Itálii přitom panují takřka ideální podmínky. Je zde příznivé proudění vzduchu, které ochlazuje solární panely. Nesněží tady a téměř se zde nevyskytují ani mlhy, které brání dopadu slunečních paprsků.

Povolovací (ne)byrokracie

V Česku se navíc musí každý zájemce prokousat komplikovaným povolovacím řízením, v němž se mnoho podnikatelských záměrů nakonec zastaví.

Podle Martina Mikesky z ekologického Hnutí Duha až 90 procent všech projektů skončí kvůli byrokracii. "Je zapotřebí sjednotit a zjednodušit povolovací řízení," říká.

V Itálii slibují úřady jednodušší proces. "Součástí většiny připravených projektů jsou již vyřízené byrokratické formality jako například stavební povolení, rezervace kapacity distributora sítě nebo ošetření vlastnických vztahů," konstatoval Lichý.

"Elektrárnu je navíc možné postavit bez změny územního plánu," dodal Lichý, podle něhož se v jižní Itálii počítá s pronájmem pozemků na minimálně 20 let.

 

Právě se děje

Další zprávy