Budišov nad Budišovkou - Kruté okolnosti žhářského rasistického útoku na romskou rodinu z Vítkova přinesly napadené rodině do života mnoho utrpení. To, že si je rasisté vybrali jako ty cikány, kteří mají shořet, jim změnilo život i v jiných směrech.
Rodinu Anny Sivákové a příběh její Natálky, která téměř zázračně přežila popálení na osmdesáti procentech těla, zná celá republika.
Mnoho lidí jim pomáhá finančně i jinak. Někteří na ně naopak hledí s podezřením, že dostávají nezasloužené výhody.
"To je humbuk," ušklíbl se muž z Budišova nad Budišovkou, když na dveře malého starého domku, který si rodina mohla koupit díky finanční sbírce, klepe jedna návštěva za druhou.
Když jela Siváková po osmi měsících s dcerou z nemocnice domů, provázela je nevídaná kolona novinářů.
Anna Siváková ochotně mluví se spoustou lidí od ministrů přes novináře až po romské aktivisty. Poprvé poznala, co je to lidská solidarita. "Jsem vděčná za jakoukoliv pomoc. A taky mi pomáhá, když si mohu s někým promluvit," říká matka čtyř dcer.
Taky žasne, že v sobě objevila sílu, o jaké netušila, že ji má.
Jsem silná...
"Jsem pyšná na Natálku i na sebe," přiznává. "Netušila jsem, že jsem tak silná, že jsem se z toho všeho nesložila. Natálka mi dodává sílu a já ji," říká dojatě.
Že Siváková zvládala těžké popálení dcery, která byla několik měsíců na hranici života a smrti, velmi statečně, potvrzuje i primářka popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice.
"I některé jiné matky se chovají v podobných situacích velmi statečně, paní Siváková k nim patří," uvedla primářka Zdenka Crkvenjaš.
Anna Siváková pociťuje změnu chování lidí k ní a její rodině na každém kroku. Třeba když šla poprvé od propuštění dcery z fakultní nemocnice na převaz do nemocnice ve Vítkově.
Natálka "rozhodila" nemocnici
"Bylo zřejmé, že si tam s námi neví rady. Všichni tam měli strach na Natálku sáhnout. Až jsem z toho měla špatný pocit. Poradila jsem jim, aby raději zavolali do Ostravy a zeptali se, co mají dělat," popisuje Siváková první převaz.
Aby totiž nemusela tak často jezdit do fakultní nemocnice v Ostravě, je domluveno, že pravidelné převazy, zpočátku co dva dny, absolvuje Natálie v blízkém Vítkově.
I když rodina dostala od dárců na konto přes milion korun, zdaleka není "za vodou". Peníze postačily na skromný dům pro Sivákovou s Kudrikem, a to včetně základního vybavní. Část šla na bydlení pro Kudrikovy příbuzné, kteří ve vypáleném domě ve Vítkově také žili a po útoku neměli kam jít.
I když bydlení mají Siváková s Kudrikem a dcerami zabezpečeno, vážný stav Natálky bude až do její dospělosti vyžadovat mimořádnou péči i finance. A rodina dosud žila ze sociálních dávek a příležitostné Kudrikovy práce.
Jenom dojíždění do nemocnice je už nyní problém. Sanitku nedostanou a Kudrik má soudní zákaz řízení, který potrvá ještě řadu měsíců. To, že v podmínce za několik let starou krádež zákaz porušil, bylo také důvodem toho, že měl nastoupit do vězení.
Prezident Václav Klaus mu však dal milost, takže může zůstat s rodinou, která ho potřebuje. I kdyby měl čím, ženu s dcerou do nemocnice vozit nemůže, ať do Vítkova nebo do Ostravy. "Zákaz řízení mi končí až v červnu 2010," řekl Aktuálně.cz Pavel Kudrik.
Žhářský útok ve Vítkově
- Duben - V domě Anny Sivákové ve Vítkově vypukl v noci z 18. na 19. požár. Dvouleté dítě je popáleno na osmdesáti procentech těla, ranění jsou i její rodiče. Od začátku se hovoří o tom, že šlo o útok rasistů. Žena slyšela výhrůžku: Tak cikáni, teď shoříte. Útok odsuzuje prezident Klaus i další politici. Rozbíhá se vyšetřování.
Květen - Rodina našla útočiště v azylovém domě ve Vítkově. Městský úřad Vítkov zakládá konto na pomoc rodině. Lékaři udržují dítě v umělém spánku.
Srpen - Policie oznámila, že má podezřelé. Jsou to příznivci krajní pravice. Jsou obviněni z pokusu o vraždu. Stav dítěte, které má za sebou řadu operací, se výrazně zlepšuje.
Září - Rodina si koupila z peněz z konta malý domek v Budišově nad Budišovkou.
Listopad - Otec Natálky Pavel Kudrik nemusí do vězení, prezident mu dal milost. Rodina se stěhuje do nového domku.
Prosinec - Lékaři propustili popálenou Natálii do domácího léčení.
Do nemocnice vlakem?
"Je nemyslitelné, abychom v jejím stavu jezdili vlakem. Do Ostravy to trvá celkem tři hodiny. Zatím máme domluveno, že nás budou vozit známí a příbuzní, ale určitě to tak nepůjde donekonečna," stará se Anna Siváková.
Další problém je topení v novém domku. Dům se dvěma pokoji, koupelnou, kuchyní a síní zatím totiž vytápí jedna kamna na dřevo. Domek je sice malý a stropy velmi nízké, takže se dá snadno vytopit. Lékaři však důrazně řekli, že dítě, jehož pokožku musí matka skoro neustále mazat, by nemělo být v prostředí, kde se topí dřevem nebo uhlím.
"Potřebujeme etážové topení, ale na to v současné době nemáme, letošní zimu ho určitě nepořídíme. Na kontě v náš prospěch jsou ještě nějaké peníze, ale nestačí to. Peníze použijeme na dokončení koupelny, koupi druhých kamen a postele pro dcery. Všichni až na Natálku, která dostala postýlku darem, spíme na zemi na matracích," říká Siváková.
Sbírka ve prospěch napadené rodiny, kterou založil Městský úřad ve Vítkově, končí na konci roku. "Peníze bude možné z konta čerpat ještě dva měsíce poté. Pak uděláme vyúčtování a zveřejníme, kolik peněz a na co bylo použito," řekl Aktuálně.cz starosta Vítkova Zdeněk Smolka.
Zatímco Siváková, její rodina, lékaři i různí dárci a dobrodinci pracují na tom, jak zmírnit rány, kterými rodinu poznamenali rasističní útočníci, čtyři obvinění mladíci zažívají těžké časy ve vazebních věznicích.
Obžaloba na začátku roku
Dva jsou za mřížemi v Ostravě, dva v Olomouci. Jaromír Lukeš, David Vaculík, Ivo Müller a Václav Cajocaru. Existují důkazy, že v době zločinu ve Vítkově byli a nějakým způsobem se na něm podíleli.
Všichni tito mladí muži z Opavska a Bruntálska jsou obviněni z rasově motivovaného pokusu o vraždu.
Jsou důkazy, že byli aktivními členy či sympatizanty neonacistických struktur. Někteří byli v minulosti trestáni za rasisticky motivované násilné zločiny. Motiv útoku ve Vítkově byl podle policie také jednoznačně rasistický.
Zaútočili na náhodně vybranou romskou rodinu z Vítkova. V noci, když všichni spali, hodili do domu tři zápalné láhve naplněné benzínem a podle policie nechali rodinu na pospas ohni.
Hrozí jim dvanáct až patnáct let vězení, případně výjimečný trest. Obžalováni by měli být v prvních měsících roku 2010, nejdříve v lednu.
"Vyšetřování pokračuje podle plánu. Bylo vyslechnuto několik desítek svědků, zbývají dva svědci, které ještě navrhla obhajoba," uvedla dozorující státní zátupkyně Brigita Bilíková.
Obviněné zkoumají psychiatři a psychologové
Jen dva obvinění, Ivo Müller a Václav Cajocaru, vypovídali. David Vaculík odmítl vypovídat zcela, Lukeš jen přiznal, že byl na místě. Během prosince budou všichni vyslechnuti znovu.
Žalobce také čeká na znalecké posudky, kterých je k případu celá řada. Například jde o posudky týkající se zranění obětí, posudek hasičů, psychiatrické a psychologické posudky obviněných. Znalci také zkoumají jejich vztah k extrémismu.
"Podařilo se nám prosadit, aby byl v rámci trestního řízení rovněž zpracován posudek toho, jakou psychickou újmu utrpěli členové napadené rodiny," řekl Aktuálně.cz její zmocněnec Markus Pape.
Pape je přesvědčen, že Vítkov byl vyústěním laxního přístupu policie v předchozích podobných žhářských případech, jejichž následky byly souhrou šťastných okolností méně závažné.
Domnívá se také, že obviněné mladíky někdo další řídil, podobně jako jiné, vesměs nevyřešené rasistické útoky vůči Romům v minulých letech.
Nebyl to terorismus?
Severomoravská policie skutečně nově prověřuje i dřívější neobjasněné žhářské útoky v regionu a zjišťuje, zda se jich neúčastnili i lidé obvinění z Vítkova. Výsledky však nezveřejňuje. "Všechno prověřujeme, ale v současné době nelze z taktických důvodů říci žádné podrobnosti," řekla mluvčí krajské policie Soňa Štětínská.
Žalobkyně Bilíková vyloučila, že by mohly být nějaké předchozí žhářské útoky zahrnuty do obžaloby k vítkovskému případu. Připustila však, že policie má poznatky o tom, že se obvinění mohli účastnit i jiných případů.
Také obvinění dalších lidí za Vítkov je nepravděpodobné. "V současné době vylučujeme stíhání dalších osob v této věci. Není také pravděpodobná žádná změna právní kvalifikace," uvedla Bilíková z Krajského státního zastupitelství v Ostravě.
Podle Papeho má ale zločin ve Vítkově znaky teroristického útoku. "Tento čin nebyl namířen jen proti Romům, ale i proti státu," tvrdí. Český trestní řád na tento zločin pamatuje, avšak naštěstí jen výjimečně je potřeba ho uplatňovat v praxi. Jednou byl z terorismu obviněn člověk, který psal výhrůžné e-maily ministerstvu vnitra.