Češi by souhlasili s měřením teploty i rouškami, pětina by zveřejnila jména nemocných

ČTK ČTK
7. 7. 2020 13:53
Z opatření proti šíření případné další pandemie podobné koronaviru by největší podporu veřejnosti mělo měření tělesné teploty na veřejných místech, jako jsou nemocnice či úřady. Souhlasilo by s ním 86 procent obyvatel. Více než čtyři pětiny lidí by byly pro omezení pohybu na veřejnosti a povinné nošení roušek. Naopak nejmenší podporu má zveřejňování jmen nakažených.
Naprostá většina lidí by souhlasila s měřením teploty na veřejných místech (ilustrační foto)
Naprostá většina lidí by souhlasila s měřením teploty na veřejných místech (ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Omezení způsobu pohybu na veřejnosti, tedy nařízení povinných odstupů a omezení počtu lidí na jednom místě, by schvalovalo 82 procent respondentů. Povinné nošení roušek na veřejnosti by považovalo za správné 81 procent lidí. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Přibližně tři čtvrtiny dotázaných vyjádřily v případě příchodu další pandemie souhlas s využíváním dat z mobilního telefonu a platební karty o pohybu nakaženého v posledních dnech s jeho souhlasem. Tři čtvrtiny lidí by souhlasily s uzavřením hranic.

Graf míry souhlasu respondentů s používáním opatření k ochraně zdraví obyvatel.
Graf míry souhlasu respondentů s používáním opatření k ochraně zdraví obyvatel. | Foto: CVVM

Omezení vycházení z domova jen na nutné případy by souhlasilo 64 procent dotázaných. O jeden procentní bod méně by souhlasilo s použitím dat z mobilů a karet k určení všech lidí, se kterými se nakažený setkal v posledních dnech. Pouze třetina respondentů by ale souhlasila s využitím těchto dat bez souhlasu nemocného.

S možností vstupovat do domácností za účelem testování pravděpodobně nakažených bez jejich souhlasu by souhlasilo 28 procent Čechů. Pro zveřejňování jmen nakažených se vyslovila zhruba pětina respondentů.

Postoj lidí k zavedení opatření souvisí mimo jiné s pozicí v zaměstnání. S většinou opatření souhlasili více studenti, důchodci, dělníci a manuálně pracující. "Další souvislost byla zjištěna i se zdravotním stavem, kdy dotázání, kteří svůj zdravotní stav hodnotí jako špatný, případně tak napůl, častěji souhlasí s většinou opatření, vyjma využití dat z telefonu a platební karty a s měřením teploty na veřejných místech," uvádí CVVM.

Významné rozdíly v odpovědích zjistil průzkum i z hlediska věku. Lidé starší 65 let častěji souhlasili se vstupem do domácností za účelem testování pravděpodobně nakažených bez jejich souhlasu, s omezením vycházení z domova a s nedobrovolným využitím dat z mobilu a karty o pohybu nakaženého.

Průzkumu provedlo CVVM od 4. do 17. června. Zapojilo se do něj 1011 obyvatel ve věku od 18 let.

 

Právě se děje

Další zprávy