Horní Jiřetín - Dvě severočeské obce, které kvůli těžbě uhlí žijí dlouhá léta s nejistými vyhlídkami na budoucnost, mají naději dozvědět se definitivní verdikt o svém osudu.
Novela horního zákona, kterou připravují ministři životního prostředí a průmyslu, totiž přiměje těžaře, aby pod hrozbou vysoké pokuty poskytli úřadům dokumenty, které jsou nutné k odepsání zásob uhlí. A tedy i k rozhodnutí, zda obce zmizí v jámě povrchových dolů, nebo ne.
Ve zmíněném případě jde o Horní Jiřetín a Černice a o zásoby hnědého uhlí, které patří Mostecké uhelné společnosti.
Pokutu za neodevzdání dokumentů do roka od vyžádání stanoví novela až na 100 milionů korun.
Usnadnit odpis
Jde o dokončení postupu, který začala vláda Petra Pitharta v roce 1991. Stanovila v severních Čechách těžební limity, aby ochránila Horní Jiřetín a další obce před rozšiřováním dolů. Zároveň rozhodla, že hnědouhelná ložiska za touto hranicí mají být odepsána ze seznamu zásob.
Jenže druhou část vládního usnesení úřady nikdy nesplnily.
Mostecká uhelná společnost totiž nikdy nedodala potřebné podklady k tomu, aby ložisko mohlo být "vyškrtnuto". Úřady se tak například nikdy nedostaly k údajům o přesném množství zásob pod Horním Jiřetínem.
Pokuta? Až 100 milionů
Podle platného zákona sice důlní společnosti mají povinnost potřebné dokumenty o požadovaném ložisku úřadům vydat, ovšem zákon nestanovuje už žádnou lhůtu, do kdy tak mají učinit.
Chystaná novela přitvrzuje a počítá s tím, že by to mělo být do jednoho roku. A pokud to těžaři nesplní, mohou očekávat pokutu 50 milionů korun. Nesplní-li ani náhradní termín, pokuta se zdvojnásobí na 100 milionů.
"Pracovní verze novely s tím takto skutečně počítá," potvrdil Aktuálně.cz Dan Vondrouš, šéf týmu poradců ministra životního prostředí Martina Bursíka. Právě toto ministerstvo se už několikrát marně pokoušelo z Mostecké uhelné údaje o hnědouhelných zásobách pod Horním Jiřetínem získat.
Jasné slovo ještě nepadlo
Vondrouš uvedl, že v tomto bodě připravovaného zákona panuje mezi ministerstvy životního prostředí a průmyslu zatím shoda. "Věříme, že to nakonec vyjde," dodal Vondrouš.
Na výsledek jednání o novele horního zákona čeká i Horní Jiřetín a přilehlé Černice, obce ohrožené těžbou uhlí. "Novela by pro nás měla hodně velký význam," řekl Aktuálně.cz místostarosta obce Vladimír Buřt.
Jiřetínští jsou ovšem opatrní. "Pan ministr Říman nám představil novelu horního zákona, která konečně přiměje důlní společnosti na odpisu zásob spolupracovat. Za to mu patří díky a uznání. Háček je v tom, že dosud jasně neřekl, jak se zachová, až mu návrh na odpis uhlí pod Horním Jiřetínem doputuje na stůl," poznamenal Buřt.
Topolánek odpis zásob jiřetínským neslíbil
Ministr Říman ani jeho nadřízený, premiér Mirek Topolánek, při své návštěvě Horního Jiřetína minulý týden jiřetínským obyvatelům skutečně neslíbili, že nechají zásoby uhlí pod jejich domy odepsat.
"Není jednoduché dobývací prostor zrušit. Takový proces se řídí horním zákonem, jenž je nadřazený usnesení vlády," tvrdí Topolánek. Jediné, co jiřetínským slíbil, je to, že jeho vláda nedopustí, aby se těžební stroje zakously i do půdy za Pithartovou hranicí.
Zároveň upozornil, že špatně provedený odpis zásob by mohl vést k arbitráži s důlní firmou, která by pro stát nemusela dopadnout dobře. Ministři tvrdí, že o odpisu uhlí bude možno uvažovat až poté, co se změní zákon.
"Napsáno to je, dohoda je také, ale obtížné to bude prosadit v poslanecké sněmovně," řekl v České televizi ministr životního prostředí Martin Bursík.