Přežije Jiřetín uhlí? Vláda dává obci novou naději

10. 9. 2008 16:55
Těžařům hrozí pokuta 20 milionů kvůli odpisu zásob
To nedopustíme
To nedopustíme | Foto: Pavel Baroch

Praha/Horní Jiřetín - Ministerstvo životního prostředí už roky marně požaduje po Mostecké uhelné společnosti doklady k tomu, aby mohlo požádat o odpis zásob hnědého uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi, a tím dát obcím naději, že je nepřeválcují těžební stroje.

Těžaři se tomu úspěšně vyhýbají. Platný horní zákon totiž neuvádí žádný termín, dokdy musí být žádost vyřízena.

Novela, kterou ve středu schválila vláda, ovšem jednoznačně říká: Pokud těžební společnost požadované dokumenty nedodá do jednoho roku, mohou jí úřady vyměřit pokutu až 20 milionů korun.

"Jedna firma už to připravuje 17 let," konstatoval bezprostředně po jednání kabinetu ministr životního prostředí Martin Bursík, který novelu připravil s ministrem průmyslu Martinem Římanem.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kolik je pod obcí uhlí?

Jde o dokončení postupu, který začala vláda Petra Pitharta v roce 1991. Stanovila v severních Čechách těžební limity, aby ochránila Horní Jiřetín a další obce před rozšiřováním dolů. Zároveň rozhodla, že hnědouhelná ložiska za touto hranicí mají být odepsána ze seznamu zásob.

Jenže druhou část vládního usnesení úřady nikdy nesplnily.

Mostecká uhelná společnost totiž nikdy nedodala potřebné podklady k tomu, aby ložisko mohlo být "vyškrtnuto". Úřady se tak například nikdy nedostaly k údajům o přesném množství zásob pod Horním Jiřetínem.

Návrh na změnu horního zákona nyní posoudí parlament. "Novela by pro nás měla hodně velký význam," řekl Aktuálně.cz místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Reklama proti těžbě uhlí
Reklama proti těžbě uhlí | Foto: Archiv

ODS chce zásoby odepsat

Vláda schválila novelu horního zákona jen týden poté, co se severočeská ODS ve svém programu pro říjnové krajské volby zavázala, že podá žádost o odpis hnědého uhlí pod Horním Jiřetínem.

"Limity těžby na lomu ČSA pro nás jsou a budou nepřekročitelné, stejně tak jako je neměnný náš postoj, že osobní vlastnictví občanů v Jiřetíně je nedotknutelné," uvedla ústecká ODS.

"Odpis zásob v určených lokalitách jsme připraveni příslušným orgánům navrhnout i při vědomí všech zákonných souvislostí, zejména skutečnosti, že zásoby uhlí žádným podpisem nezmizí a budoucí vlády při jakékoliv energetické nouzi mohou těžbu obnovit. Občané Jiřetína a všichni další občané kraje nesmějí už trpět dlouhodobými důsledky těžby," tvrdí strana.

 

Právě se děje

Další zprávy