ODS slíbila, že zachrání Jiřetín. Nechá odepsat uhlí

4. 9. 2008 15:48
Strana se k tomu zavázala ve volebním programu
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Horní Jiřetín - Severočeská ODS se ve svém programu pro říjnové krajské volby zavázala, že podá žádost o odpis ložiska hnědého uhlí pod Horním Jiřetínem.

Tím by nejsilnější strana v regionu dala dvěma tisícům obyvatel této obce mnohem větší jistotu, že jejich domy nebudou zbourány kvůli rozšiřování povrchového dolu ČSA.

"Vyškrtnutí" hnědého uhlí ze seznamu zásob nerostného bohatství republiky má totiž mnohem větší váhu než územní těžební limity, které v roce 1991 stanovila vláda Petra Pitharta, aby ochránila severočeské vsi před rozšiřováním těžby. K těmto limitům se severočeští občanští demokraté rovněž přihlásili.

"Limity těžby na lomu ČSA pro nás jsou a budou nepřekročitelné, stejně tak jako je neměnný náš postoj, že osobní vlastnictví občanů v Jiřetíně je nedotknutelné," uvádí se v právě zveřejněném volebním programu ústecké ODS.

Foto: Ondřej Besperát

"Odpis zásob v určených lokalitách jsme připraveni příslušným orgánům navrhnout i při vědomí všech zákonných souvislostí, zejména skutečnosti, že zásoby uhlí žádným podpisem nezmizí a budoucí vlády při jakékoliv energetické nouzi mohou těžbu obnovit. Občané Jiřetína a všichni další občané kraje nesmějí už trpět dlouhodobými důsledky těžby," tvrdí strana.

ODS jako Strana zelených

O odpis uhelného ložiska pod Horním Jiřetínem dlouhodobě usilují ekologické organizace, místní občanská sdružení i samosprávy včetně jiřetínské radnice.

Se slibem o odpisu zásob se ODS přidala ke Straně zelených, která svůj volební program s tímto závazkem zveřejnila už dříve. Odpůrci rozšiřování povrchové těžby připomněli, že k odpisu uhlí se zatím nepřidala ČSSD. Pouze slíbila, že Pithartovy těžební limity zařadí do zásad územního rozvoje.

To nedopustíme!
To nedopustíme! | Foto: Pavel Baroch

Stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek z ČSSD pro Aktuálně.cz uvedl, že je proti prolomení těžebních limitů.

Už to nebude beznadějné místo

Jana Kubáňová z ekologického Hnutí Duha poznamenala, že závazkem ústecké ODS spor o rozšiřování dolů prakticky skončil, protože rozhodující politické strany v regionu - včetně vlády - jsou proti prolomení těžebních limitů a bourání Horního Jiřetína.

"Postupný útlum dolů s konečnou platností zbaví Ústecký kraj nálepky beznadějného místa, oživí ekonomiku a přivede nová průmyslová odvětví," tvrdí Kubáňová.

Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace označil volební slib ODS za milé překvapení. "Severočeská ODS dala jasně najevo, že ochrana životního prostředí a místních lidí je pro ni důležitá," konstatoval Rovenský.

Foto: ČEZ

Tereza Otcovská z litvínovského sdružení Kořeny doufá, že po volbách noví krajští zastupitelé přesvědčí vládu v Praze, aby zásoby uhlí skutečně odepsala. "Nejde o nic menšího, než jestli bude naše město dalších sto let vegetovat na hraně hlučící a prašné jámy," řekla Otcovská.

Místo uhlí větší Temelín

Severočeská ODS zároveň uvedla, že "odepsané" uhlí mohou nahradit jen další dva jaderné bloky v Temelíně, jak to plánuje ČEZ. "Za takřka jedinou přijatelnou možnost zásadně pomoci zatíženým severním Čechám považujeme dostavbu jaderné elektrárny Temelín, proto ji budeme podporovat," uvádí se ve stranickém volebním programu.

Rozšíření Temelína podporují i špičky ODS v Praze, rovněž ČSSD a KSČM. Většina lidovců je rovněž pro další rozvoj jaderné energetiky. Zásadně proti dalším jaderným blokům se staví jen Strana zelených a ekologické organizace.

 

Právě se děje

Další zprávy