V čele dosavadních průzkumů pro prezidentské volby, které se budou konat na začátku příštího roku, je Andrej Babiš a Petr Pavel. Ani jeden z nich však kandidaturu ještě oficiálně neoznámil, ačkoliv Pavel deníku Aktuálně.cz potvrdil, že je odhodlaný se o prezidentský post ucházet.
Podle svých slov se zatím stále připravuje a čeká na vhodný okamžik. "Nemám ve zvyku se pouštět do boje bezhlavě. Zkušenost z armády říká, že takové jednání často vede ke ztrátám. Pro úspěch je důležitý dobrý plán, strategie a taktika, a k tomu patří i dobré načasování. Teď jsme ve fázi intenzivní přípravy na kandidaturu," řekl Aktuálně.cz Pavel.
Podle jeho mluvčí Markéty Řehákové generál Pavel skládá mimo jiné tým a připravuje strategii pro start kampaně. Často také jezdí na různé setkání s lidmi, mnohdy na své motorce. "Hodně beseduje se studenty. Asi největší část programu věnuje osvětě veřejnosti v otázkách zahraniční politiky, bezpečnosti a odolnosti Česka. Na začátku května navštívil Brusel, kde o těchto otázkách jednal s odborníky z NATO a EU," podotkla mluvčí.
Fischer oslovuje podporovatele, Němcová váhá
Přípravy potvrdil také senátor a prezidentský kandidát z minulé volby Pavel Fischer. "Oslovuji podporovatele, aktéry a byznysmeny. Rozhodnu se ve chvíli, až bude podpora dostatečná," řekl. Na přímou otázku, kdy kandidaturu oznámí, řekl, že musí vycházet ze svého politického programu.
"Ten je třeba šít na míru potřeb naší země. Říkává se, že týden je v politice dlouhá doba. Když analyzuji, jak proměnila naši společnost nekonečná pandemie nebo jak ruský útok na Ukrajinu podstatně zhoršil bezpečnost celé Evropy a inflace zdražuje lidem život, musíme si vyjasnit, s jakým programem do voleb půjdu. Nechci vystupovat jako bavič nebo divák, ale jako aktér," řekl Fischer a dodal, že teď považuje za podstatné věnovat se práci předsedy senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost.
"Považoval bych za nefér v dnešní mimořádně složité době v parlamentu chybět a objíždět republiku, když je tolik zapotřebí pracovat na politickém konsenzu o závažných otázkách národní bezpečnosti," vysvětlil. Fischer je například nyní na návštěvě Spojených států s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem, s nimž byl nedávno také na Ukrajině.
V Senátu sedí ještě někteří další členové, o kterých se v souvislosti s Hradem spekuluje. Senátor Marek Hilšer, který kandidoval v minulých volbách, už oznámil, že si boj o Hrad zopakuje. Více nejasností je ale kolem senátorky Miroslavy Němcové, která podle květnového průzkumu společnosti Median může v prezidentských volbách oslovit až 14,5 procenta voličů.
Ona sama na otázku Aktuálně.cz odpověděla neurčitě. "Kandidaturu jsem neoznámila," napsala stručně v textové zprávě. "Pokud bych se rozhodla kandidovat, oznámila bych to podle situace," dodala následně.
V politickém zákulisí se mluví o tom, že Němcová je jednou z těch, u kterých politici ODS, TOP 09 a lidovců zvažují, že by mohla být jejich společnou kandidátkou. Podobně debatují také o možné podpoře senátora Fischera, předsedy Senátu Miloše Vystrčila či europoslanci Alexandru Vondrovi.
U Vystrčila a Vondry závisí i na stanovisku manželky
Předseda Vystrčil kandidaturu sice nevylučuje, ale podle něj není na pořadu dne, protože se plně soustředí na zářijové senátní volby, kde bude usilovat o znovuzvolení na Jihlavsku. "S jinou kandidaturou v tuto chvíli nepočítám. Důvěra voličů v mém senátním obvodu a podpora rodiny je pro vše další zásadní," řekl Vystrčil.
Podobně jako europoslanec Vondra tvrdí, že při jejich rozhodování, zdali se o Hrad ucházet, bude důležité stanovisko jeho manželky. "Probíral jsem kandidaturu s manželkou a dospěl jsem k názoru, že teď kandidovat nebudu," řekl Vondra.
Nejblíže kandidatuře tak zůstává senátor Fischer. Ten je ochotný stát se kandidátem stran, které do loňských sněmovních voleb šly jako koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09. "Podle veřejných vyjádření představitelů předpokládám, že strany budou mít zájem shodnout se na kandidátovi. Jsem připraven o tom s nimi jednat, ale není to pro mě nezbytná podmínka," uvedl.
Fischer má názorově blízko ke všem třem stranám koalice Spolu, navíc je zkušeným politikem, což zástupcům těchto stran také vyhovuje. V neposlední řadě dává najevo svou křesťanskou orientaci, což je opět jeho výhodou při jednání s nimi. Nevýhodou může být to, že někteří přední zástupci Spolu nejsou přesvědčeni, že má šanci vyhrát. "Těžko se mu podaří získat dost hlasů," řekl Aktuálně.cz jeden z čelných představitelů koalice.
Naopak nejsilnější opoziční hnutí by do prezidentských voleb mohlo postavit svého předsedu Andreje Babiše, kterému zatím průzkumy veřejného mínění přičítají největší podporu veřejnosti. Babiš už několikrát zopakoval, že se ještě nerozhodl a své rozhodnutí oznámí až na poslední chvíli. Navzdory tomu ale jezdí s obytným vozem po regionech, kde se potkává s lidmi, fotí se s nimi a podepisuje svou knížku. Jeho hnutí ANO navíc spustilo billboardovou kampaň s mottem, že za Babiše bylo lépe.
Podle zatím nejnovějšího prezidentského volebního modelu agentury Median z května se drží na čele Andrej Babiš s podporou 28,5 procenta voličů, který si oproti minulému šetření mírně polepšil. Na druhém místě zůstává Petr Pavel a na třetí místo se nově dostal Josef Středula se 7,5 procenta voličů.