Prezidentovi NKÚ vězení za byty nehrozí, spíš pokuta

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
21. 3. 2011 14:53
Pokud by byl Dohnal pravomocně odsouzen, ve funkci šéfa NKÚ neprodleně končí
František Dohnal, prezident NKÚ
František Dohnal, prezident NKÚ | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Peněžitý trest navrhl státní zástupce prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Františku Dohnalovi za pronájem luxusních bytů ze státních peněz.

Dohnal stojí před soudem kvůli pronájmům bytů v centru Prahy, za které úřad platil téměř sedmdesát šest tisíc korun měsíčně. 

Teoreticky by mohl jít Dohnal v případě viny za porušení povinnosti při správě cizího majetku až na pět let do vězení. Státní zástupce Pavel Polák mu navrhl peněžitý trest ve výši jeden tisíc korun denně. U soudu ani na pozdější dotazy ale neupřesnil, za jaké období chce trest vyměřit. Pokud by to byl čas, kdy Dohnal užíval byty (mezi lety 2005 a 2009), byla by to částka blížící se půl druhému milionu korun.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7 Iva Fialová odročila jednání na pátek, kdy chce vynést verdikt. Případ ale zřejmě neskončí, protože obě strany by se při neúspěchu velmi pravděpodobně odvolaly.

Pro Dohnala bude klíčový až pravomocný verdikt. I kdyby mu potvrdil pouze peněžitý trest, musel by neprodleně opustit svou funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Zákon o NKÚ totiž jasně říká, že mandát prezidenta končí, pokud je odsouzen za jakýkoli trestný čin.

Dohnal: Státu jsem ušetřil desítky milionů ročně

Sám Dohnal ve svém závěrečném vystoupení u soudu zdůraznil svou nevinu. "Necítím se vinný. Postupoval jsem podle svého nejlepšího svědomí." Je prý absurdní, že právě on stojí před soudem kvůli plýtvání. "Závěrečné účty ukazují, že jsme každoročně vraceli do státního rozpočtu desítky milionů ušetřených peněz," řekl.

Dohnal vidí za svým stíháním a obžalobou politickou objednávku a nátlak na jeho odstoupení. Prezident je v dlouhodobém sporu s poslanci kontrolního výboru sněmovny. Trestní oznámení podle něj přišla, když odmítl schválit do kolegia NKÚ členy KSČM a ČSSD.

Státní zástupce Polák obvinění z politického procesu odmítl, podle něj 76 tisíc měsíčně za byt není přiměřená částka, ačkoli výdaje v konkrétní rozpočtové kapitole úřadu celkově nebyly překročeny. Dohnal měl využít byty, které úřadu patří.

Státní zástupce: Drahé byty si vybral sám

"Obžalovaný si byty vyhledal sám a sám si určil, na který bude uzavřena nájemní smlouva," uvedl státní zástupce. Reagoval tak na Dohnalovu obhajobu, spočívající v tom, že výběr bytu měla na starosti hospodářská správa úřadu a náklady schvalovalo kolegium úřadu a později i poslanci.

"Vědomě porušil rozpočtová pravidla státní instituce, ačkoli je jako prezident kontrolní instituce musí velmi dobře znát," dodal.

Dohnalovi obhájci navrhli soudu, aby jejich klienta osvobodil. Podle nich bydlení odpovídalo povaze a důstojnosti funkce a i Dohnalovým rodinným poměrům. Dohnal žil v bytě s manželkou, dvěma dospívajícími dcerami a malým synem. V Jihlavě, odkud se do Prahy přestěhovali, měli k dispozici dům o výměře 300 metrů čtverečních.

Přiměřenost nákladů na bydlení se podle obhájce Václava Vlka nezkoumá ani u jiných ústavních činitelů, kteří mají nárok na bydlení od státu. "Příště budeme stíhat prezidenta Klause, že užívá zámek v Lánech, ačkoli má nárok jen na byt," řekl Vlk u soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy