Prezident se zastal Babiše. Demonstranti protestují proti svobodným volbám, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2019 17:46
Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi a za spravedlivou justici podle prezidenta Miloše Zemana protestují proti výsledku svobodných voleb, zatímco demonstrace v roce 1989 po svobodných volbách volaly. Zeman neočekává, že by Babišova vláda skončila dřív než v řádném termínu za 2,5 roku, řekl v Jihlavě. Místopředseda spolku Milion chvilek, který protesty organizuje, Benjamin Roll řekl, že volby pořadatelé respektují. Občané však mají právo se ozvat, když cítí ohrožení, dodal.
Prezident Miloš Zeman s hejtmanem Jiřím Běhounkem.
Prezident Miloš Zeman s hejtmanem Jiřím Běhounkem. | Foto: ČTK

Zeman neočekává, že by Babišova vláda skončila dřív než v řádném termínu za 2,5 roku. Na změnu si kritici premiéra budou muset podle Zemana počkat do voleb. Prezident to řekl dnes v Jihlavě při zahájení návštěvy Kraje Vysočina.

Zeman v komentáři k nynějším demonstracím zavzpomínal, jak on sám v roce 1989 volal po svobodných volbách. "Na Letné jsem skončil svůj projev právě větou - chceme svobodné volby. Dnes demonstrujeme proti výsledku svobodných voleb," prohlásil prezident na úvod své návštěvy Vysočiny.

Hlava státu přiznala protestujícím právo na demonstrace, vláda se ale podle něho v demokratické svobodné společnosti mění demokratickými svobodnými volbami, nikoli demonstracemi. Odvolat premiéra lze podle prezidenta jen vyslovením nedůvěry v Poslanecké sněmovně.

"Podle počtu hlasů to na to zatím nevypadá. Anebo musí být poražen ve volbách, což se také nezdá býti pravděpodobné," řekl Zeman. Poslední volby do Poslanecké sněmovny se konaly na podzim roku 2017, Babišovo hnutí ANO v nich získalo 29,64 procenta hlasů a s velkým náskokem zvítězilo.

"Znovu a znovu opakujeme, že volby respektujeme. Nikdy jsme výsledek voleb nezpochybnili," napsal Roll, podle kterého je nepřijatelné, jak s důvěrou voličů Babiš nakládá. "Je trestně stíhaný a přitom je v pozici, kterou vytváří tlak na justici. Ovlivňuje rozdělování dotací a přitom je navázán na Agrofert," uvedl. "Normální strana by již svého předsedu v takové situaci vyměnila. V minulosti končili politici kvůli mnohem menším podezřením. Samozřejmě definitivní změna může nastat až po volbách. To však všichni dobře vědí a nijak to nebere právo občanů ozvat se, když cítí nějaké ohrožení," doplnil Roll.

Veřejnost proti Andreji Babišovi protestuje od dubna. Lidé premiérovi vytýkají jeho trestní stíhání v takzvané kauze Čapí hnízdo. Poslední demonstrace proti Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové, kterou uspořádala iniciativa Milion chvilek pro demokracii, se v neděli na pražské Letné zúčastnilo 283 000 lidí.

K možnému setkání se zástupci iniciativy Milion chvilek Zeman v debatě s obyvateli Humpolce řekl, že to pokládá za zbytečné. "Na Hrad zvu politiky a ty politiky zvu samozřejmě i do Lán, velmi pravidelně a velmi často. Zatímco tito lidé nejsou nikým voleni," řekl. Odpověděl tak muži z publika, který uvedl, že podle jeho názoru by měl prezident lidi spojovat. "Vždyť to by mohly být vaše děti. Jaký je to pro vás problém pozvat tyto lidi na Hrad a pobavit se s nimi," zněl jeho dotaz.

Zeman v Humpolci také řekl, že na Letné bylo v neděli maximálně 250 000 lidí, podle něj třikrát méně než v listopadu 1989. Nedělní počty demonstrujících podle Zemana představují jen asi dvě procenta oprávněných voličů, což podle něj není záruka masivní nebo aspoň významné podpory.

Setkání s prezidentem se na humpoleckém náměstí zúčastnilo 200 až 300 lidí. Objevily se i dva transparenty. Na jednom stálo: "Miloši, vaše návštěva v Bílém domě Trumpa potěší", na druhém: "Souhlasím s ústavní žalobou na tohoto prezidenta". Redaktoři Aktuálně.cz zároveň narazili u Nového Veselí na dvojici podnikatelů, kteří u silnice, kudy má Zemanova kolona projíždět, postavili dodávku s nápisem "Stydíme se za prezidenta".

Zeman je na páté oficiální návštěvě kraje. Před představiteli kraje znovu podpořil dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. "Tato elektrárna se už dvakrát zaplatila, což se málo ví," řekl Zeman. Za silného spojence v prosazování dostavby označil současného ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO).

V úterý Zeman ještě navštíví Humpolec na Pelhřimovsku, v dalších dnech Třebíčsko a Žďársko. Oficiální návštěvu ukončí 27. června v Bystřici nad Pernštejnem. V kraji pak stráví několik dní dovolené v Novém Veselí, kde spoluvlastní nemovitost.

VIDEO: Podnikatelé Miroslav Kotík a Stanislav Novotný protestují proti prezidentovi u silnice poblíž Nového Veselí, kde má Zeman chatu.

Podnikatelé Miroslav Kotík a Stanislav Novotný protestují proti prezidentovi u silnice poblíž Nového Veselí, kde má Zeman chatu. | Video: Martin Biben
 

Právě se děje

před 30 minutami

Tunel Blanka se po čtyřech letech dočkal kolaudace

Tunel Blanka je po čtyřech letech od zprovoznění zkolaudován. Odstraněna byla podmínka dostavby vnějšího okruhu. Náklady stavby jsou asi 40 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy