Ambasády se ptaly, jak mají "komunikovat" demonstrace. Doporučení stopl Úřad vlády

Kateřina Frouzová Michal Polák Kateřina Frouzová, Michal Polák
Aktualizováno 24. 6. 2019 16:48
Andrej Babiš si v pondělí postěžoval, že ministerstvo zahraničí si prý neví rady, jak mají ambasády v cizině komunikovat dění kolem demonstrací pořádaných spolkem Milion chvilek pro demokracii. Ministr zahraničí Tomáš Petříček pro Aktuálně.cz potvrdil, že se jeho resort v této věci na Úřad vlády opravdu obrátil a k připomínkám tam poslal návrh vyjádření. Babiš však se zněním nesouhlasil, takže přípravy dokumentu zastavil. Podle Petříčka bylo jediným cílem mít jednotné vyjádření v zahraničí.
Foto: Jakub Plíhal

"Teď se na mě nedávno obrátilo ministerstvo zahraničních věcí s nějakou komunikací. Ano, je pravda, že my jsme tady včera měli největší demonstraci od revoluce. A vy údajně nevíte, jak to máte komunikovat. Tak to mě strašně mrzí," řekl premiér na závěr svého projevu na Konferenci ekonomických diplomatů v Černínském paláci. 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček Aktuálně.cz potvrdil, že úředníci ministerstva minulý týden opravdu pro ambasády v zahraničí připravili návrh komunikačního doporučení.  

"Obsahoval kontext a shrnutí aktuálního dění v ČR, a to včetně probíhajících demonstrací. Toto doporučení obsahovalo například sdělení, že nebyly zaznamenány zásahy do fungování nezávislé justice a že ministerstvo zahraničí uznává a respektuje nezávislost evropských institucí," popsal obsah zmiňovaného dokumentu ministr Petříček. 

Dokument ale nakonec na ambasády nedorazil. Zasekl se na Úřadu vlády, kam ho ministerstvo poslalo k připomínkám. "Úřad vlády s navrženým zněním nesouhlasil a přípravy komunikačního doporučení úplně zastavil," vysvětlil ministr. 

Myslím, že jste všichni inteligentní

To potvrdil i Úřad vlády. Osud dokumentu zpečetil sám Babiš. "Přípravy dokumentu zastavil pan premiér s tím, že si nemyslí, že je nutné
z pozice ministerstva zahraničí nebo dokonce vlády předepisovat diplomatům, jak a co mají komunikovat. Věří, že lidé na našich ambasádách jsou inteligentní, mají svoji hlavu a určitě nepotřebují žádná centrální doporučení," uvedl pro Aktuálně.cz šéf tiskového oddělení Úřadu vlády Vladimír Vořechovský.

Podobně argumentoval Babiš i v pondělním projevu před ekonomickými diplomaty, kdy prohlásil, že pokud si někdo s vysvětlováním demonstrací neví rady, má se obrátit přímo na něj. "Já si myslím, že jste všichni inteligentní, čtete noviny, a pokud máte nějaké pochybnosti nebo se chcete na něco zeptat, klidně mi napište mail nebo pošlete smsku, já vám poradím, jak komunikovat," vzkázal premiér.

Podle Petříčka bylo jediným cílem, proč vytvořit doporučení pro diplomaty, získat jednotnou pozici ČR v zahraničí, aby ambasády věděly, jak mají demonstrace komunikovat. 

Nedělní demonstrace na pražské Letné se podle propočtu z dat mobilního operátora účastnilo přes 280 tisíc lidí a byla tak největší od revoluce.

Jsme tu aby se něco změnilo, nemůže nám to být jedno, vysvětlují demonstrující na Letné. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy