Prezident jmenoval Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu. Rozvíjejte nahromaděné bohatství, vyzval ho

Domácí Domácí
Aktualizováno 4. 4. 2017 14:47
Novým ministrem průmyslu a obchodu se stal Jiří Havlíček. Do funkce ho na Hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Dosavadní náměstek v čele resortu nahradil Jana Mládka, kterého premiér Bohuslav Sobotka odvolal kvůli nedostatečnému důrazu na zlevňování mobilních služeb.
Jiří Havlíček a Miloš Zeman.
Jiří Havlíček a Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - "Nezapomeňte, že už v době Rakousko-Uherska české země představovaly 70 procent jeho průmyslového potenciálu. Přeji vám tedy, abyste rozvíjel toto nahromaděné bohatství a nenechal ho uhasnout kvůli nějakým hloupým ekonomickým experimentům," prohlásil Zeman předtím, než podepsal Havlíčkův jmenovací dekret. Upozornil tím na dřívější názory ekonomů, kteří průmysl považovali za přežitý a doporučovali české ekonomice, aby se zaměřila na služby.

Jiří Havlíček přebírá ministerstvo průmyslu půl roku před parlamentními volbami v obtížné situaci. Očekává se, že vyřeší problém drahých mobilních dat, kvůli kterým skončil jeho předchůdce Jan Mládek. Zasadit se také má podle přání premiéra o to, aby ministerstvo průmyslu vzorně čerpalo peníze z evropských fondů. "A pak je to podpora exportu a investic, digitalizace průmyslu a posilování ochrany spotřebitelů," zmínil před svým nástupem do funkce další priority Havlíček

Další důležitou agendou bude také příprava rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. "Je potřeba, aby proces pokračoval a pokrok byl znatelný. Především je potřeba celý proces zrychlit. Máme ustanovený výbor pro jadernou energetiku, jsou ustanovené jednotlivé pracovní týmy," vysvětluje Havlíček.

Premiér Sobotka v úterý po uvedení nového ministra do úřadu podle ČTK uvedl, že má ve funkci šest hlavních úkolů. Mezi ně patří především zákon o elektronických komunikacích, zrychlení čerpání z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, digitalizace průmyslu, urychlení přípravy nového bloku jaderné elektrárny Dukovany či zlepšení ochrany spotřebitelů. Posledním bodem je změna systému investičních pobídek, aby stát podpořil zejména investice s vyšší přidanou hodnotou.

Brzy jednačtyřicetiletý Jiří Havlíček dosud působil na ministerstvu průmyslu jako náměstek a byl tak jedním z hlavních kandidátů na nového šéfa resortu. Vedle něj se mluvilo také o předsedovi Správy státních hmotných rezerv Pavlovi Švagrovi, bývalém ministrovi Milanovi Urbanovi či státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomášovi Prouzovi.

Od roku 2000 Havlíček vystřídal několik významnějších odborných a politických funkcí na ministerstvech financí nebo i průmyslu a obchodu, kde patřil mezi roky 2003 až 2006 mezi blízké spolupracovníky exministra Milana Urbana jako šéf jeho kabinetu. Havlíček se angažoval i v komunální politice na místě místostarosty Čáslavi. Jeho pozici v ČSSD upevňují nejen dobré vztahy se špičkami sociální demokracie či dlouholeté vrcholné funkce ve státní správě, ale i to, že se stal členem partaje již v roce 1998 během vysokoškolských studií.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy