Prezident jmenoval Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu. Rozvíjejte nahromaděné bohatství, vyzval ho

Domácí Domácí
Aktualizováno 4. 4. 2017 14:47
Novým ministrem průmyslu a obchodu se stal Jiří Havlíček. Do funkce ho na Hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Dosavadní náměstek v čele resortu nahradil Jana Mládka, kterého premiér Bohuslav Sobotka odvolal kvůli nedostatečnému důrazu na zlevňování mobilních služeb.
Jiří Havlíček a Miloš Zeman.
Jiří Havlíček a Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - "Nezapomeňte, že už v době Rakousko-Uherska české země představovaly 70 procent jeho průmyslového potenciálu. Přeji vám tedy, abyste rozvíjel toto nahromaděné bohatství a nenechal ho uhasnout kvůli nějakým hloupým ekonomickým experimentům," prohlásil Zeman předtím, než podepsal Havlíčkův jmenovací dekret. Upozornil tím na dřívější názory ekonomů, kteří průmysl považovali za přežitý a doporučovali české ekonomice, aby se zaměřila na služby.

Jiří Havlíček přebírá ministerstvo průmyslu půl roku před parlamentními volbami v obtížné situaci. Očekává se, že vyřeší problém drahých mobilních dat, kvůli kterým skončil jeho předchůdce Jan Mládek. Zasadit se také má podle přání premiéra o to, aby ministerstvo průmyslu vzorně čerpalo peníze z evropských fondů. "A pak je to podpora exportu a investic, digitalizace průmyslu a posilování ochrany spotřebitelů," zmínil před svým nástupem do funkce další priority Havlíček

Další důležitou agendou bude také příprava rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. "Je potřeba, aby proces pokračoval a pokrok byl znatelný. Především je potřeba celý proces zrychlit. Máme ustanovený výbor pro jadernou energetiku, jsou ustanovené jednotlivé pracovní týmy," vysvětluje Havlíček.

Premiér Sobotka v úterý po uvedení nového ministra do úřadu podle ČTK uvedl, že má ve funkci šest hlavních úkolů. Mezi ně patří především zákon o elektronických komunikacích, zrychlení čerpání z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, digitalizace průmyslu, urychlení přípravy nového bloku jaderné elektrárny Dukovany či zlepšení ochrany spotřebitelů. Posledním bodem je změna systému investičních pobídek, aby stát podpořil zejména investice s vyšší přidanou hodnotou.

Brzy jednačtyřicetiletý Jiří Havlíček dosud působil na ministerstvu průmyslu jako náměstek a byl tak jedním z hlavních kandidátů na nového šéfa resortu. Vedle něj se mluvilo také o předsedovi Správy státních hmotných rezerv Pavlovi Švagrovi, bývalém ministrovi Milanovi Urbanovi či státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomášovi Prouzovi.

Od roku 2000 Havlíček vystřídal několik významnějších odborných a politických funkcí na ministerstvech financí nebo i průmyslu a obchodu, kde patřil mezi roky 2003 až 2006 mezi blízké spolupracovníky exministra Milana Urbana jako šéf jeho kabinetu. Havlíček se angažoval i v komunální politice na místě místostarosty Čáslavi. Jeho pozici v ČSSD upevňují nejen dobré vztahy se špičkami sociální demokracie či dlouholeté vrcholné funkce ve státní správě, ale i to, že se stal členem partaje již v roce 1998 během vysokoškolských studií.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy