Prezident jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu příští týden

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2017 16:02
Jiří Havlíček se stane ministrem průmyslu a obchodu příští týden, kdy ho do funkce jmenuje prezident Miloš Zeman. Dosavadní náměstek Havlíček to řekl na Hradě po schůzce s hlavou státu. "Jednání probíhalo ve velmi přátelském duchu, pana prezidenta jsem seznámil s prioritami, které bych chtěl jako budoucí ministr průmyslu a obchodu v úřadu prosazovat," řekl po jednání novinářům Havlíček. "Zároveň mi pan prezident sdělil, že jmenování ministrem proběhne příští týden," dodal.
Jiří Havlíček.
Jiří Havlíček. | Foto: ČTK

Praha - Jiří Havlíček bude novým ministrem průmyslu a obchodu. Havlíček to oznámil po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, který ho do funkce jmenuje v úterý 4. dubna. "Jednání probíhalo v přátelském duchu, pana prezidenta jsem seznámil s prioritami, kterých bych jako ministr chtěl prosazovat," nastínil Havlíček průběh jednání.

Havlíček se Zemanem nevynechali ani debatu ohledně odkupu společnosti OKD. "Odmítáme, aby závaznou nabídku na odkup OKD podala společnost Prisko. Daleko vhodnějším subjektem je státní podnik Diamo," řekl s tím, že firma má dlouhodobou zkušenost s útlumem hornictví i s těžbou nerostných surovin a je zárukou toho, že koncem těžby v Moravskoslezském kraji bude pokračovat správně.

Havlíček své priority představil už v pátek. V pondělí zopakoval, že za ně považuje dokončení schvalování zákona o elektrických komunikacích, zákona o urychlení výstavby vysokorychlostního internetu nebo novely zákona o České obchodní inspekci.

Ve funkci Havlíček nyní bude jen sedm měsíců, přesto se pokusí do voleb stihnout co nejvíce. "V brzké době po svém jmenování se chci sejít s představiteli partnerských svazů, tedy se Svazem průmyslu a dopravy, Hospodářskou komorou a ČMKOS. S nimi bych rád řešil, co ještě lze do voleb stihnout," upřesnil.

Ohledně dostavby jaderné elektrárny Dukovany, ale podle něj se Zemanem nehovořili.

Pozastavení výkonu služby státního zaměstnance

Havlíčkovi se v den nástupu do funkce pozastaví výkon služby státního zaměstnance, který zastává jako dosavadní náměstek ministra. Po odchodu z vlády se vrátí na své původní místo. Sdělil to náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. 

"V případě jmenování stávajícího náměstka pro řízení sekce na MPO Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu nastane prvním dnem výkonu funkce člena vlády pozastavení výkonu služby státního zaměstnance," uvedl Postránecký. Pozastavení výkonu služby, stejně jako návrat na původní místo, upravuje služební zákon.

Služební zákon upravuje i platy státních zaměstnanců. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) tento měsíc upozornila na to, že podle zákona jsou platy náměstků na některých ministerstvech vyšší než platy ministrů, a proto je otázkou, zda si Havlíček vstupem do vlády finančně nepohorší.

Platy náměstků ministra průmyslu se loni včetně odměn pohybovaly podle serveru iDnes.cz mezi 1,4 a 1,8 milionu korun ročně. To odpovídá průměrnému měsíčnímu platu mezi 116 tisíci a 150 tisíci korunami včetně odměn. Plat ministra podle zákona loni činil 125 300 korun měsíčně, letos se zvýšil na 135 500 korun měsíčně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy