Prezident jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu příští týden

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2017 16:02
Jiří Havlíček se stane ministrem průmyslu a obchodu příští týden, kdy ho do funkce jmenuje prezident Miloš Zeman. Dosavadní náměstek Havlíček to řekl na Hradě po schůzce s hlavou státu. "Jednání probíhalo ve velmi přátelském duchu, pana prezidenta jsem seznámil s prioritami, které bych chtěl jako budoucí ministr průmyslu a obchodu v úřadu prosazovat," řekl po jednání novinářům Havlíček. "Zároveň mi pan prezident sdělil, že jmenování ministrem proběhne příští týden," dodal.
Jiří Havlíček.
Jiří Havlíček. | Foto: ČTK

Praha - Jiří Havlíček bude novým ministrem průmyslu a obchodu. Havlíček to oznámil po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, který ho do funkce jmenuje v úterý 4. dubna. "Jednání probíhalo v přátelském duchu, pana prezidenta jsem seznámil s prioritami, kterých bych jako ministr chtěl prosazovat," nastínil Havlíček průběh jednání.

Havlíček se Zemanem nevynechali ani debatu ohledně odkupu společnosti OKD. "Odmítáme, aby závaznou nabídku na odkup OKD podala společnost Prisko. Daleko vhodnějším subjektem je státní podnik Diamo," řekl s tím, že firma má dlouhodobou zkušenost s útlumem hornictví i s těžbou nerostných surovin a je zárukou toho, že koncem těžby v Moravskoslezském kraji bude pokračovat správně.

Havlíček své priority představil už v pátek. V pondělí zopakoval, že za ně považuje dokončení schvalování zákona o elektrických komunikacích, zákona o urychlení výstavby vysokorychlostního internetu nebo novely zákona o České obchodní inspekci.

Ve funkci Havlíček nyní bude jen sedm měsíců, přesto se pokusí do voleb stihnout co nejvíce. "V brzké době po svém jmenování se chci sejít s představiteli partnerských svazů, tedy se Svazem průmyslu a dopravy, Hospodářskou komorou a ČMKOS. S nimi bych rád řešil, co ještě lze do voleb stihnout," upřesnil.

Ohledně dostavby jaderné elektrárny Dukovany, ale podle něj se Zemanem nehovořili.

Pozastavení výkonu služby státního zaměstnance

Havlíčkovi se v den nástupu do funkce pozastaví výkon služby státního zaměstnance, který zastává jako dosavadní náměstek ministra. Po odchodu z vlády se vrátí na své původní místo. Sdělil to náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. 

"V případě jmenování stávajícího náměstka pro řízení sekce na MPO Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu nastane prvním dnem výkonu funkce člena vlády pozastavení výkonu služby státního zaměstnance," uvedl Postránecký. Pozastavení výkonu služby, stejně jako návrat na původní místo, upravuje služební zákon.

Služební zákon upravuje i platy státních zaměstnanců. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) tento měsíc upozornila na to, že podle zákona jsou platy náměstků na některých ministerstvech vyšší než platy ministrů, a proto je otázkou, zda si Havlíček vstupem do vlády finančně nepohorší.

Platy náměstků ministra průmyslu se loni včetně odměn pohybovaly podle serveru iDnes.cz mezi 1,4 a 1,8 milionu korun ročně. To odpovídá průměrnému měsíčnímu platu mezi 116 tisíci a 150 tisíci korunami včetně odměn. Plat ministra podle zákona loni činil 125 300 korun měsíčně, letos se zvýšil na 135 500 korun měsíčně.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy