Triky Zemana změní příští volby, poslanci zpřísní zákon

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
8. 2. 2013 6:30
Zákonodárci odmítají, aby kandidáti odhalovali své sponzory až po volbách
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zveřejňovat sponzory prezidentské kampaně až po volbách, jak to nyní činí tým Miloše Zemana, už by příště nemělo být možné. Poslanci a senátoři z různých politických stran přiznávají, že způsob financování kampaně zvoleného prezidenta ukázal na díry v zákoně, které chtějí napravit.

Zákonodárci přiznávají, že financování první přímé volby prezidenta nebylo tak transparentní, jak si původně slibovali. Volební účet Miloše Zemana je prakticky učebnicí triků, jak nedokonalý zákon obejít.

"Musíme se snažit co nejvíce zavřít vrátka, která jsou vynalézaví sponzoři nebo lidé kolem kampaní prezidentských kandidátů schopni najít. Že jsou skupiny, které našly způsob, jak říct voličům pravdu o sponzorech až po volbách, je negativum a z toho se musíme poučit," přiznává předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Stanislav Polčák (TOP 09).

Naráží tak na trik Zemanova týmu, kvůli němuž voliči ani téměř dva týdny po volbě nevědí, kdo vlastně Zemanovi zaplatí většinu kampaně. Téměř dvě třetiny peněz potřebných na zaplacení faktur totiž sponzoři podle dohody s týmem zašlou až po volbách.

"To je určitě jedna z věcí, nad kterou bychom měli diskutovat," myslí si Polčákův kolega ve výboru Marek Benda (ODS).

Polčák přiznává, že při sestavování zákona nikoho nenapadlo, že by ho chtěl někdo tímto způsobem obcházet. Této praxi by se podle něj dalo zabránit tím, že přijímat dary bude povoleno pouze do začátku voleb. "Voliči by měli vědět, s čím ten kandidát do kampaně vstupuje," myslí si poslanec. S placením faktur po volbách by problém neměl.

Podobné je to i se zveřejňováním původu darů. Zemanovi během kampaně na účtu přibylo více než půl milionu korun od anonymních dárců. Po tlaku médií Zemanův volební tým část z nich mezi prvním a druhým kolem volby zveřejnil. Jména některých sponzorů ale nejsou známa doteď.

U většiny Zemanových dárců navíc nejsou uvedeny zákonem dané náležitosti, jako je adresa bydliště nebo rok narození. Pokud však volební tým informace doplní před tím, než uzavře účetnictví, vše bude zřejmě právně v pořádku. A pokud ne, nehrozí téměř žádný postih.

Bezzubý zákon

Zákon sám neobsahuje žádné sankce a napadnutí špatného financování je omezené. Stížnost může podat pouze jiný prezidentský kandidát a jediným možným trestem je pokuta. O věci navíc bude rozhodovat jiný soud než ten, který má na starosti volbu jako takovou, a mnohem později.

"Sankční následky neprůhledného financování na výsledky volby jsou iluzorní. Opatření jsou bezzubá," myslí si senátorka a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Předseda senátního výboru, který bude mít na starosti kontrolu financování kampaní, Jiří Oberfalzer by uvítal, kdyby v zákonu přibyly přímé sankce. "Ke zvážení je také možnost ovlivnění voleb jako takových v případě vážného pochybení," uvedl Oberfalzer.

Tady se ale senátoři s poslanci vládních stran neshodnou. Polčákovi přijde finanční postih dostačující, výjimečně vážné případy pak podle jeho výkladu může vzít v úvahu i Nejvyšší soud při posuzování průběhu voleb. Podle Bendy pak kandidáta, který nemá v pořádku účty, vytrestají sami voliči tím, že mu nedají hlas.

"Za excesy ve financování má být pokuta, případně politický trest nezvolení. Ale nemůžeme říci 2,5 milionu lidí, kteří volili (Zemana - pozn. red.), že volba je neplatná," protestuje Benda.

I přes chyby jsou poslanci přesvědčeni, že zákon posunul otevřenost financování kampaní dopředu. "Ve Spojených státech se snaží regulovat financování 150 let a v každé kampani je nějaký problém. My máme za sebou první pokus. To, co jsme se naučili, musíme využít do budoucna," konstatoval Benda.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy