Zemanův trik: 18 milionů za kampaň odhalí až po volbách

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
4. 2. 2013 13:01
Tým se předem dohodl se sponzory. Během volby byli skryti, peníze pošlou až nyní
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Volební tým Miloše Zemana přišel na trik, díky kterému si zajistil peníze na prezidentskou kampaň, aniž by musel před volbou přiznat jejich původ.

Jména dárců zhruba 18 milionů korun, které Zeman potřebuje na doplacení faktur, se veřejnost dozví až ve chvíli, kdy má post na Hradě jistý.

Předseda Strany práv občanů - Zemanovci Vratislav Mynář uvedl, že celkové náklady za kampaň odhaduje na třicet milionů. Ze Zemanova transparentního účtu ale zatím odešlo pouze necelých 12 milionů korun a zbývá na něm pouhých 470 tisíc.

Podle Mynáře ale 18 milionů nechybí a o zalepení díry v rozpočtu bylo předem postaráno. Volební tým byl již před konáním voleb domluven s dárci, peníze ale zinkasuje až po ní. 

"Zhruba jsme tušili, kolik nás kampaň bude stát. Máme uzavřené smlouvy s dárci, kteří nám peníze pošlou ve chvíli, kdy začne nabíhat splatnost faktur," řekl Mynář Aktuálně.cz.

Na drtivou většinu faktur volební tým teprve čeká - domluvil si například, aby se faktury za prosinec platily až v těchto dnech, faktury za leden přijdou na řadu ještě později.

Totožnost sponzorů, se kterými Zeman uzavřel dohodu, Mynář odmítá sdělit. "Nechte se překvapit. Až to bude aktuální, objeví se to na transparentním účtu," uvedl s tím, že chtějí dárce ušetřit dotazů novinářů.

TI: Je to výsměch veřejnosti

Ředitel Transparency International David Ondráčka považuje snahu držet sponzory až do poslední chvíle v anonymitě za šokující.

"Dovedu si představit, že po volbách přijdou faktury. Ale že by po volbách začaly přicházet významné dary, to je nevídané. Pokud se sponzory dozvíte až po volbě, je to k ničemu. Považuji to za výsměch veřejnosti a veřejné kontrole," řekl Ondráčka.

Není ale jasné, zda lze peníze získané až po volbě na zaplacení kampaně vůbec využít. Jednoznačný výklad nedokáže podat ministerstvo vnitra ani členové mandátního a imunitního výboru Senátu, který bude financování kontrolovat.

V zákonu o přímé volbě prezidenta se o podobném omezení nehovoří.

"V tuto chvíli to nikdo neví. Na výboru tuto otázku určitě otevřu. Nevidím právní důvod, proč by se nemohly přijímat a vykazovat i tyto prostředky. Bylo by ale správnější, kdyby strany peníze obdržely už před volbami," myslí si místopředseda výboru Milan Štěch.

Zeman nemá v pořádku ani příjmy, které už na transparentním účtu přiznal. V průběhu kampaně získal více než půl milionu od anonymních dárců. Část jmen Zemanův volební tým po mediálním tlaku doplnil, stále však zůstává více než 100 tisíc, jejichž původ je nejasný.

 

Právě se děje

Další zprávy