Další Zemanovo prvenství: Dostal nejvíc peněz mimo účty

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
13. 2. 2013 5:45
Zeman dostal hotově 1,5 milionu, ostatní kandidáti měli takových plateb minimum

Praha - Vítěz voleb Miloš Zeman je jediným prezidentským kandidátem, který obdržel velké částky v hotovosti, a nikoli přes účty.

Celkem sponzoři osobně donesli do bank téměř 1,5 milionu korun. Nejde přitom o malé částky, výraznou část sumy tvoří pouze 4 velké příspěvky nad sto tisíc korun. Většina jich přišla od ostravských podnikatelů.

Právě platby v hotovosti přitom kritizují odborníci na transparentnost. "Takové částky budí velké podezření. Nezanechávají za sebou bankovní stopu a jejich dohledatelnost je mnohem složitější," uvedl David Ondráčka z Transparency International.

Z těchto důvodů transakce nad 350 tisíc omezuje zákon proti praní špinavých peněz. Ten se ale nevztahuje na případy, kdy jdou peníze alespoň na jedné straně přes účet.

450 tisíc Zemanovi přes pokladnu poslal byznysmen Karel Klimoszek, 300 tisíc přišlo po volbách od Pavla Zbytovského. 227 tisíc Zemanovi poslal ostravský zubař Libor Přibylka.

Jeho totožnost se ale voliči dozvěděli až po prvním kole voleb. Příspěvek byl původně anonymní a Zemanův volební tým ho zveřejnil až po nátlaku novinářů.

Vklady v hotovosti

  • Celkem: 1 474 000
  • Nad 100 tisíc: 1 097 000
  • 10 tisíc - 100 tisíc: 340 000
  • Do 10 tisíc: 37 000

Záhadou i nadále zůstává 120 tisíc korun, které neznámý sponzor vložil v hotovosti v šesti dvacetitisícových splátkách během několika hodin. Přestože peníze přišly už 8. ledna, volební tým stále dárce nedohledal.

"Připomíná mi to dobu 90. let, dobu kufříků a igelitek s penězi," komentoval to Ondráčka. Zemanův volební tým se k množství bezhotovostních plateb nechce blíže vyjadřovat s tím, že jde o volbu sponzorů.

Zeman je jediným kandidátem, jehož sponzoři hotovostní způsob platby využívají ve velkém. Karel Schwarzenberg takto obdržel pouhých 21 tisíc, Přemysl Sobotka 50. Jan Fischer obdržel všechny dary prostřednictvím bezhotovostního styku, Jiří Dienstbier dostal hotově pouze tisícikorunu.

Dárci: Je to naše věc

Žádný z dárců nechce odpovědět na otázku, proč tak velké peníze neposlal raději přes účet. "Je to moje osobní rozhodnutí. Každému je po tom houby, komu dám peníze a jak," reagoval druhý největší "hotovostní" sponzor Pavel Zbytovský.

Bližší vyjádření s odkazem na soukromí odmítl také Přibylka. Nechtěl vysvětlit ani to, proč nesl téměř čtvrt milionu korun do banky osobně v hotovosti, ani proč se jeho jméno u daru původně neobjevilo.

Prozaické vysvětlení nabídl havířovský policista Rostislav Glogar, který za Zemanovce kandidoval v krajských volbách a Zemanovi poslal 50 tisíc. "Nevím," odpověděl na dotaz, proč poměrně velkou částku nosil do banky hotově a neposlal ji přes účet. I jeho dar byl nejdříve anonymní.

Největšího dárce hotových peněz Karla Klimoszka se snažil deník Aktuálně.cz oslovit, nicméně z veřejných zdrojů nejde dohledat žádný kontakt na něj nebo na firmy, ve kterých působí. Když se jej reportéři Aktuálně.cz snažili zastihnout na trvalém bydlišti uvedeném v obchodním rejstříku, nalezli jen zavátý starší rodinný dům na okraji Havířova. Ten podle katastru nemovitostí patří Pavlu a Eduardu Klimoszkovi.

Sám Karel Klimoszek podle katastru nemovitostí vlastní panelákový byt na pražském Chodově a půl domu v severomoravských Klimkovicích. Na zvoncích v domě na Chodově ovšem jeho jméno chybí, a  když deník Aktuálně.cz po sponzorovi pátral, sousedům jeho jméno nic neříkalo.

Klimoszek patří do ostravské skupiny podnikatelů, kteří Zemana a jeho stranu SPOZ podporují dlouhodobě. Klimoszkovi společníci ze společnosti Solventa Max Martin Kupčák a Jaroslav Fedorek darovali Zemanovi v roce 2010 každý po 300 tisících korun. 

 

Právě se děje

Další zprávy