Přestaňte vozit politiky zadarmo, radí právníci drahám

Tomáš Fránek, Jakub Pech
28. 11. 2007 17:30
Je to správné rozhodnutí, řekl šéf sněmovny Vlček
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Poslancům či senátorům hrozí, že přijdou o jednu ze svých tradičních výhod - cestování hromadnou dopravou zdarma.

Ve středu jejich bezplatné výlety řešil Obvodní soud v Praze a řekl, že pokud se na cestu vydají se soukromým přepravcem, musí platit jako kdokoli jiný.

Nyní je tedy jisté, že dopravní společnosti - zajišťující například autobusovou dopravu mezi Brnem a Prahou - budou po politicích peníze chtít. Ovšem jak to bude při cestování po městě, nebo při cestě vlakem?

Ani městské dopravní podniky, které oslovila redakce Aktuálně.cz, ani České dráhy zatím neví, jestli budou chtít, aby u nich poslanci a senátoři platili jízdné. Zvažují žaloby, které by udělaly jasno.

Neznáme, přečteme

Pražský soud neřešil, jestli jsou dopravní podniky (zajišťující městskou přepravu) či České dráhy soukromými firmami. A neví to ani samotné firmy. Zatím neznáme zdůvodnění, musíme se s ním teprve seznámit, uvidíme, říkají.

"Tento případ jsme nesledovali a abychom k závěru soudu mohli zaujmout stanovisko, musíme se s ním nejprve seznámit," napsal deníku Aktuálně.cz například mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Dráhy se dosud řídí platným zákonem a výměrem Ministerstva financí. "Zdarma s námi jezdí například děti do šesti let ve vnitrostátní a do čtyř v mezinárodní dopravě nebo právě ústavní činitelé," uvedl Joklík.

Právníci přitom o postavení Českých drah nemají pochybnosti. Nejedná se o státní podnik, ale o společnost fungující podle soukromého práva - a proto by vlaky měli poslanci platit.

"Zákonodárci zde bezplatným cestováním připravují společnost o zisk," řekl deníku Aktuálně.cz právník Stanislav Polčák.

Polčák zastupoval firmu Student Agency, která se na soud obrátila a dnešního verdiktu o placení politiků dosáhla.

"Toto rozhodnutí považuji za správné. Poslanci a senátoři mají prostředky na to, aby si cestu u soukromého autodopravce zaplatili. Je to bezpochyby precedens, který zřejmě využijí i další soukromí dopravci," komentoval verdikt předseda sněmovny Miloslav Vlček.

Dráhy mají chtít zisk

Spornější je situace u dopravních podniků zajišťujících městskou hromadnou dopravu. Podle Polčáka by si nárokovat proplacení jízdného mohl i Pražský dopravní podnik, úplně jasné to ale není. Společnost zatím na otázky redakce Aktuálně.cz nereagovala.

Čím si nejsou jisti právníci, vědí někteří poslanci.

Z vyjádření, kterým komentovali rozhodnutí soudu, vyplývá, že městské dopravní podniky za soukromé firmy nepovažují. A proto by v nich platit neměli.

"Přestože jezdím zadarmo městskou hromadnou dopravou, tak by mě nikdy nenapadlo u soukromníka používat legitimaci, vždycky jsem platil," řekl poslanec ODS Marek Benda.

Šéf sněmovny Vlček: Plaťme si za dopravu sami.
Šéf sněmovny Vlček: Plaťme si za dopravu sami. | Foto: Ondřej Besperát

Předseda sněmovny Vlček říká, že placení jízdy v MHD se pokoušel prosadit i v ČSSD marně. "Zrušit toto výhodu jsem chtěl novelou zákona. Letos v říjnu mi byl výborem klubu ČSSD můj návrh dvakrát vrácen k dopracování, v listopadu byl odmítnut potřetí," uvedl Vlček.

Radikální řešení navrhuje europoslanec Josef Zieleniec, který se na žalobě Student Agency podílel. Kancléři Sněmovny a Senátu by podle něj měli všem zákonodárcům odebrat kartičky, které je opravňují k jízdě zdarma. Bylo by to podle europoslance čestné řešení tohoto problému.

Pokud se tak nestane a zákonodárci budou dál využívat svých jízd zdarma, chce se Zieleniec obrátit na Ústavní soud.

 

Právě se děje

Další zprávy