"Byla by to ta největší věc, kterou teď můžeme udělat. A vypadá velmi reálně, že se nám to povede," řekl pro Aktuálně.cz vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.
Dnes pro přístup do Portálu občana, který vláda spustila už loni v červenci, musí člověk vlastnit buď datovou schránku, nebo občanský průkaz s čipem a k němu čtečku, která pravost občanky ověří. Čtečku za několik stovek korun si navíc každý musí koupit sám.
Ani jedna z možností není zrovna běžným standardem, a jak je vidět, od registrace do portálu spíše odrazuje. Podle posledních údajů využívalo novou službu loni v listopadu jen asi 8500 Čechů.
Internetové bankovnictví už však denně slouží milionům lidí a podle Dzurilly bankovní zabezpečení odpovídá nárokům, které stát na přistupování k portálu má. "Česká bankovní asociace o to hodně stojí, stejně tak jako my. Je už dohoda na tom, co přesně musíme změnit a jak to změnit. Řeší se například, jak bankám zajistit přístup do základních registrů. Ale ta jednání už finišují," dodává Dzurilla.
Digitální náhrada za občanku
Zjednodušeně řečeno by se z bankovní identity stal v digitálním světě všeobecně uznávaný doklad totožnosti, podobně jako je jím v běžném životě občanský průkaz. Banky projekt nazývají Sonia (soukromoprávní bod pro identifikaci a autentizaci). Dzurilla věří, že začne fungovat ještě letos.
Portálu občana by mohl přinést tolik nutné rozšíření základny uživatelů. Dnes totiž jeho autoři narážejí na neochotu a laxnost některých úředníků spěchat s rozšiřováním služeb, které nabízejí online. "Radnice se například ptají, proč by se do toho měly pouštět, když nemáme v portálu lidi. A my jim odpovídáme - nejsou tam vaše služby, tak proč by tam lidé chodili," popisuje Dzurilla začarovaný kruh. Ve chvíli, kdy by se pár kliknutími k portálu přihlásily miliony lidí, mohlo by být vše jinak.
Ani banky nepřijdou zkrátka. Předpokládají, že budou mít o jejich novou schopnost úředně ztotožnit takřka kohokoliv zájem soukromé firmy. Když bude chtít například člověk podepsat smlouvu s elektrárenskou společností, nebude se muset prokazovat občanským průkazem, ale jeho identifikace proběhne na dálku elektronicky. Za to si banky samozřejmě budou od firem účtovat poplatky.
Potřeba legitimovat klienta u některých firem vychází přímo ze zákona, jinde z obchodních důvodů, často je to kombinace obojího. Dobrým příkladem jsou třeba sázkové firmy. Založit si u nich online účet je zdánlivě snadné, ale kvůli zákonu o hazardních hrách a opatření proti praní špinavých peněz hráčům nezbývá nic jiného než dojít na jednu z provozoven a nechat si tam ověřit svou totožnost.
Nejdříve je třeba přepsat zákony
Než se však přes bankovní účty začnou lidé přihlašovat nejen ke službám e-govermentu, musí poslanci schválit tři novely zákona, které připravila sama Česká bankovní asociace a které jsou už v připomínkovém řízení.
"Během podzimu došlo ke sjednocení postoje a zpracování konkrétních legislativních návrhů, které jsou alfou a omegou pro to, aby mohl projekt jako Sonia v rámci legislativy vůbec vzniknout," říká Martin Medek, šéf otevřeného bankovnictví v České spořitelně.
Podle něj je pro tyto změny nejlepší vhodná chvíle už proto, že vláda nedávno schválila koncepci Digitální Česko, která s využitím elektronické identity pro potřeby státu počítá. "Začíná se navíc diskutovat o zákonu o právu na digitální službu, o němž panuje široká shoda napříč politickým spektrem. A většina digitálních služeb státu bude potřebovat nějakou formu ověření identity," dodává Medek.
Optimistickými odhady, že by Sonia mohla začít naplno fungovat už letos, si však tak jistý není. "Moje ambice a myslím že i reálné očekávání je, že bychom se za rok touto dobou mohli bavit o technickém a obchodním řešení a nemuseli se zabývat legislativou jako teď," uvádí.
Co už Portál občana nabízí
Samotný Portál občana se mezitím průběžně rozšiřuje o nové služby. Už dnes je v portálu přístup například k eReceptům či bodovému hodnocení řidiče. Lze přes něj také podat daňové přiznání, požádat si o výpis z rejstříku trestů a z insolvenčního rejstříku, žádat o informace dle zákona 106 o svobodném přístupu k nim či si zřídit upozornění na konec platnosti občanky.
Od prosince mohou přes portál lidé také nahlížet do katastru nemovitostí. V lednu by mělo část své agendy přidat i ministerstvo dopravy. Systém tak například odešle emailem notifikaci na končící platnost řidičáku. V první polovině roku se také počítá se zpřístupněním registru živnostenského podnikání a registru zbraní. Celkem zatím portál obsahuje na šedesát služeb.