Přes 80 českých vojáků dostalo na Vítkově ocenění za zahraniční mise

ČTK ČTK
11. 9. 2015 16:29
Více než 80 českých vojáků v pátek symbolicky ukončilo své zahraniční mise, když na pražském Vítkově obdrželi vyznamenání a pamětní medaile. 70 vojáků se účastnilo akce Air Policingu na Islandu, sedmičlenná česká jednotka pomáhala španělským kolegům v rámci mise NATO na jihu Turecka. Další vojáci se nedávno vrátili z Kosova z mise KFOR.
Čeští vojáci přebírají na Vítkově vyznamenání
Čeští vojáci přebírají na Vítkově vyznamenání | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Předáním vyznamenání a pamětních medailí skončily v pátek symbolicky na pražském Vítkově zahraniční mise pro více než 80 českých vojáků. Ti se během uplynulých týdnů vrátili z Turecka, Kosova i z Islandu, kde hlídali vzdušný prostor severského ostrova.

V Turecku působila sedmičlenná česká vojenská jednotka pod vedením Petera Slováčka od konce dubna do začátku září. V zemi se zúčastnili mise NATO Active Fence. Jejím úkolem bylo ochránit jižní část Turecka před případným vzdušným útokem ze Sýrie sužované občanskou válkou.

Na české vojáky připadl úkol zajistit šifrované a nešifrované datové i hlasové spojení pro španělské kolegy, kteří v zemi nasadili systém protivzdušné obrany Patriot. "Španělé tento úkol převzali po holandské jednotce," řekl Slováček.

Během svého působení čeští vojáci zažili zhoršení bezpečnostního prostředí, kvůli kterému se zvýšil i stupeň pohotovosti. "Náš velitel, turecký major, který nám byl nadřízen, říkal, že se v Adaně necítí úplně bezpečně, protože potkává spoustu Syřanů a cítí, že nálada tam není úplně přátelská," poznamenal Slováček.

Museli jsme cestovat v civilu

Zahraniční vojáci kvůli bezpečnosti museli cestovat v civilním oblečení. "Moje skupina jezdila se španělskou jednotkou, která byla doprovázena tureckými policisty, kteří byli také v civilu, abychom nebyli nápadní a nestali se terčem nějakého útoku," podotkl Slováček.

Největší zastoupení na dnešní oslavě ve Slavnostní síni Národního památníku na Vítkově měli příslušníci Air Policingu na Islandu. Kolem 70 pilotů a členů pozemního personálu mělo za úkol zajistit ostrahu vzdušného prostoru ostrovní země, která nemá vlastní armádu. Specifikem islandské mise bylo, že se česká armáda o účasti na ní dozvěděla pouze několik týdnů předem.

V zemi totiž narychlo nahradila kanadské kolegy, kteří byli převeleni do boje proti Islámskému státu. I přesto se jednotka na působení dokázala připravit a bezproblémově misi zvládla, poznamenali na Vítkově zástupci vedení armády.

Oceněni za misi byli i vojáci působící v Kosovu na velitelství KFOR a ve vojenské pozorovatelské misi OSN UNMIK (United Nations Mission in Kosovo).

 

Právě se děje

Další zprávy