Přeplněné cely, žádný přístup k vodě. Ruští demonstranti kritizují podmínky ve vězení

ČTK ČTK
6. 2. 2021 8:19
Moskevské věznice zaplavili zadržení demonstranti, kteří se zúčastnili nedávných protestů proti uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného, napsala agentura AP. Někteří zatčení si stěžují, že po zadržení museli hodiny strávit v policejních autobusech, další popisují přeplněné cely. Úřady řadu lidí přesunuly do věznic mimo ruskou metropoli.
Demonstrace za Navalného ve městě Omsk
Demonstrace za Navalného ve městě Omsk | Foto: Reuters

AP upozorňuje například na video, které natočil jeden ze zadržených a na němž je vidět skupina lidí vměstnaná v policejním minibusu. Jeden z nich říká, že je policie takto zadržuje už devět hodin. Dodává, že někteří musí stát, protože vůz je přeplněný, nemají přístup k vodě, jídlu ani toaletám.

"Byli jsme zadrženi 31. ledna během poklidných protestů a žádáme pomoc a pozornost veřejnosti k nehumánním podmínkám, ve kterých musíme být," říká muž na videu, které umístila v úterý na platformu Telegram žena, jež ho dostala od jednoho ze zadržovaných v minibuse. Další video ukazuje, jak se ve špinavé cele určené pro osm vězňů tísní 28 mužů čekajících na převoz, popisuje agentura.

Demonstrací na podporu Navalného se 23. a 31. ledna zúčastnily navzdory úředním zákazům desítky tisíc lidí v desítkách ruských měst. Protesty se konaly i v úterý, kdy soud změnil dřívější podmíněný trest kritika Kremlu na nepodmíněný. Policie proti demonstracím tvrdě zasáhla a od začátku protestů zadržela přes 10 000 lidí, vyplývá z informací serveru OVD-Info, jenž se specializuje na monitorování policejních zákroků.

Bezpečnostní složky některé z protestujících na ulicích zbily a obhájci lidských práv tvrdí, že mnoho policejních oddělení odmítlo pustit advokáty k jejich mandantům, popisuje AP, podle níž soudy v ruské metropoli zatím poslaly v souvislosti s nedávnými demonstracemi do vězení 972 lidí za různé přestupky. Mnoho z nich odsoudily k trestům odnětí svobody od pěti do 15 dnů. Jejich počet však ještě zřejmě poroste, jelikož další případy budou soudy projednávat.

Marina Litvinovičová z komise dohlížející na podmínky v ruských vězeních přitom tvrdí, že moskevské věznice nejsou schopny zvládnout takový příliv odsouzených demonstrantů. "První krize nastala, když policejní dodávky a autobusy (se zadrženými) jezdily nervózně po Moskvě a věznice je nevpustily. Nevěděli, kam ty lidi umístit. Někteří byli přivezeni zpět na policejní okrsky. Někteří stáli celý den uvnitř policejních dodávek poblíž věznic. Jedni měli štěstí a dostali jídlo a mohli na toalety, další štěstí neměli a museli močit do lahve," popsala Litvinovičová.

S tím, jak se moskevské věznice zaplnily, úřady přesunuly některé zatčené mimo metropoli. Například v obci Sacharovo, která leží asi 65 kilometrů jižně od Moskvy, bylo v místním zařízení ve čtvrtek večer více než 800 lidí, kolem 90 procent z nich tvořili zadržení demonstranti, řekla agentuře TASS Litvinovičová.

Jeden z tamních vězňů, jenž dostal u soudu v souvislosti s úterními protesty patnáctidenní trest, agentuře AP popsal, že v jedné z cel, kde pobýval, nebyl dostatek lůžek, chyběly na nich matrace a policisté 28 vězňům v cele nechali dvě pětilitrové lahve s vodou. Po necelých pěti hodinách ho přemístili do menší cely pro čtyři osoby.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina ve čtvrtek odmítl obvinění ruského státu z masových represí proti přívržencům Navalného a zodpovědnost za přeplněné cely připsal samotným zadrženým. "Tuto situaci nezpůsobili strážci zákona, ale účastníci nepovolených akcí," citovala Dmitrije Peskova agentura Interfax.

Video: Policie zatkla v Moskvě stovky lidí

Policie zatkla v Moskvě stovky lidí. Žádali propuštění opozičního lídra Navalného. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 15 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 39 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy