Ruský soud poslal do vězení šéfredaktora nezávislého serveru, podporoval Navalného

ČTK ČTK
3. 2. 2021 19:25
Moskevský soud ve středu poslal na 25 dní do vězení šéfredaktora nezávislého serveru Mediazona kvůli nedávným protestům na podporu uvězněného ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného. Soud uznal Sergeje Smirnova vinným z opakovaného porušení pravidel ohledně organizace veřejných shromáždění, uvedla agentura TASS. Novinář obvinění odmítá, jeho advokát se chce proti verdiktu odvolat.
Foto: Reuters

Podle ruských médií jde Smirnov do vězení za sdílení humorného příspěvku na Twitteru, ve kterém bylo uvedeno datum a čas konání demonstrace. Smirnov 20. ledna sdílel na sociální síti vtip týkající se jeho podoby s ruským rockovým hudebníkem, jenž podporuje Navalného. V příspěvku byla rovněž muzikantova fotografie společně s datem 23. ledna a časem 14:00 hodin.

Policie ho obvinila z toho, že sdílením příspěvku vyzýval k účasti na nepovolené akci, uvedl server Mediazona. Snímek však neobsahuje výzvy k protestům a nezmiňuje ani místo demonstrace, podotýká další ruský server Meduza.

Server Mediazona založily aktivistky a členky punkové kapely Pussy Riot Maria Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová v roce 2014. Web se soustředí na sledování ruského justičního prostředí a na informace o aktivitách policie a vězeňské správy v Rusku, Bělorusku a Střední Asii.

Smirnov si vyslechl verdikt den poté, co jiný soud poslal do vězení samotného Navalného, když mu dřívější podmíněný trest v délce 3,5 roku změnil na nepodmíněný. Do výkonu trestu se přitom má započítat doba, kterou opozičník v rámci předešlého soudního verdiktu pobýval v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit dva roky a osm měsíců. Jeho obhájkyně již oznámila, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Policie Navalného zatkla 17. ledna na moskevském letišti po příletu z Berlína, kde se od loňského srpna léčil z otravy látkou ze skupiny novičok.

Proti uvěznění kritika Kremlu se v Rusku zdvihla vlna nevole. Prokuratura přitom varovala před účastí na nepovolených protestech a cenzurní úřad také před šířením výzev k účasti. Navzdory úředním zákazům a policejním hrozbám vyšly o uplynulých dvou víkendech desetitisíce Rusů do ulic desítek měst. Protesty se konaly i v úterý, v den soudu s Navalným. Policie proti demonstracím tvrdě zasáhla a od začátku protestů zadržela přes 10.000 lidí, vyplývá z informací serveru OVD-Info, jenž se specializuje na monitorování policejních zákroků.

Video: Policie zatkla v Moskvě stovky lidí

Policie zatkla v Moskvě stovky lidí. Žádali propuštění opozičního lídra Navalného. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy